odvolání účetní firmy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda může předseda společenství změnit firmu na vedení účetnictví bez svolání shromáždění vlastníků (stále ještě původní stanovy) s tím, že oběhl všechny vlastníky na podepsání změny ( bez jakéhokoliv svolání schůze, odkazuje se na nový občanský zákoník), firmě zaslal dopis, který podepsal sám i když ve starých stanovách je že k písemnému právnímu úkonu je potřeba ještě podpis dalšího člena?
Vlastníci nerozhodují o tom s kým SVJ sjedná smlouvu o vedení
účetnictví, ani o tom kdy SVJ smlouvu ukončí.
Ohledně právního jednání za SVJ platí co je uvedeno v rejstříku SVJ.
Obsah stanov je pro externí subjekty bezvýznamný.
lake
Vlastníci nerozhodují? Lake, opět píšete teoretické nesmysly a se SVJ děláte s.r.o. Vedení účetnictví je činnost v rámci správy domu a pozemku. Tudíž ač se Vám to líbí, nebo ne (mně se to taky nelíbí), takováto smlouva včetně částky, která se osobě účetnictví zpracovávající vyplatí, musí projít shromážděním. A pokud toto ještě šlo či jde ve společenství podle ZoVB obejít vlastními stanovami, SVJ podle NOZ má holt smůlu… Pokud se týká rejstříku, soudy od letošního roku nezapisují, kdo za SVJ jedná, nebo dokonce podepisuje. V resjtříku se uvádí pouze činnost SVJ – správa domu a pozemku. Že je to nic neříkající volovina, je věc druhá, leč tak to prostě je…
„Vedení účetnictví je činnost v rámci správy domu a pozemku.“ – nevím v jakém významu používáte zvýrazněné slovo, ale NOZ § 1180 odst. 2) tvrdí, že je to „vlastní správní činnost“ právnické osoby SVJ, tudíž rozhodovat o způsobu výkonu má statutární orgán SVJ.
Nejsem si vědom, že bych nějaké slovo zdůrazňoval. A jistě – v případě vedení účetnictví se jedná o část vlastní správní činnosti osoby odpovědné za správu domu a pozemku, tj. společenství vlastníků (NOZ § 1190). Pokud některou z činností statutární orgán hodlá převést mimo sebe sama, protože ji není zejména z důvodu scházející odbornosti schopen zabezpečit, pak tak nesmí učinit mimo rozhodnutí (schválení) shromáždění – viz NOZ § 1208, písm h), respektive Nař. vlády č. 366/2013 Sb., § 11. Podobně je tomu i v případě ZoVB, respektive tzv. vzorových stanov.
Pane Pope, stále píšete nesmysly. V ZoVB není o vedení účetnictví ani slovo. Je tam uvedeno, že o činnostech správy domu rozhoduje statutární orgán. Tím spíše to platí pro ty činnosti, kterými SVJ vykonává správu sama sebe (vlastní správní činnost). Sem patří vedení účetnictví.
Vaše fantazírování o § 1208 je na tom stejně: opět nejste schopen rozpoznat, že vedení účetnictví zajišťuje právnická osoba pro sebe jako vlastní správu, nikoliv jako správu domu.
Buďte tak laskav a nepište o věcech, kterým nerozumíte.
lake
Takových, co není schopno rozpoznávat, „jak to ti zákonodárci vlastně mysleli“, v našem státečku je; včetně právních elit, jimiž s gustem pohrdáte, že ano… Mimochodem – kde na tu „vlastní správu“ právnická osoba společenství vlastníků vezme peníze?
Pope, proč píšete o věcech, o kterých nic nevíte? Není Vám trapné vymýšlet si?
Zákon samozřejmě neříká nic o tom, že by každá smlouva s každým zhotovitelem měla být schvalována shromážděním. To je jenom Vaše fantazie. Právě naopak: podle § 9 odst. 11 ZoVB platí, že „výbor nebo pověřený vlastník rozhodují o věcech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění“.
Ani ohledně rejstříku nemáte pravdu, nevíte o tom nic.
Podle § 120 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že „do veřejného rejstříku se o právnické osobě zapíše alespoň den jejího vzniku, den jejího zrušení s uvedením právního důvodu a den jejího zániku, jakož i její název, adresa sídla a předmět činnosti, jméno a adresa bydliště nebo sídla každého člena statutárního orgánu spolu s uvedením způsobu, jakým tento orgán právnickou osobu zastupuje“.
Podle § 25 odst. 1 zákona č. 304/2013 Sb. oveřejných rejstřících platí, že „do veřejného rejstříku se zapíše (…) jméno a sídlo nebo adresa místa pobytu, popřípadě také bydliště, (…) osoby, která je členem statutárního orgánu, s uvedením způsobu, jak za právnickou osobu jedná, (…).“
lake
Chcete tedy řící, když si předseda vzpomene, že se mu nelíbí firma zajišťující úklid v domě, že si ji jen tak změní?
Otázka je -důvod změny, -zda by další člen výboru souhlasil či nikoli. Pokud se jedná o NOZ a stanovy, tak na změnu jsou ještě 2 roky a nejedná se myslím o ustanovení stanov, které je nutno změnit ihned. My máme ve stanovách např. že vedením účetnictví může SVJ pověřit se souhlasem shromáždění jinou právnickou osobu (jinak stanovy o správní firmě mlčí).
Poslední komentáře