odstoupení z výboru
dobrý den, jsme SVJ o 23 bytových jednotkách, jako člen výboru pracuji 3 roky (od mého nastěhování), ale nyní se nám výbor „hroutí“ – odstupuje nám předsedkyně a umřel nám jeden člen výboru. Nový výbor není zvolen kvůli malému zájmu vlastníků (důchodců a pronajimatelů bytů) se účastnit schůzí domu, natož se stát členy výboru. Od doby, co se naše předsedkyně rozhodla vzdát funkce, je veškerá práce házená na mou osobu a protože já mám pár týdnů do porodu, nejsem už příliš mobilní a mám své osobní problémy a nevím, jaké mě s malým miminkem ještě čekají, rozhodla jsem se také odstoupit. Jakým způsobem to mám oficiálně udělat/nahlásit, případně – mám požádat o výmaz z Obchodního rejstříku? a můj druhý dotaz – co bude s naším SVJ, pokud se nenajdou noví členové výboru a předseda? Jsme po rekonstrukci, máme firmu, která nám spravuje účetnictví a hlídá revize, ale té práce je tady vždy víc.
Vážená paní,
v daném případě máte jedinou možnost, pokud nechcete pokračovat jako pověřený vlastník po období po porodu.
- Doporučeným dopisem s návratkou oznámit všem členům společenství vaše ukončení činnosti funkce člena výboru v souladu s ustanovení stanov společenství.
- Podat příslušnému krajskému soudu návrh na výmaz své osoby z funkce člena výboru v souladu s ustanovením stanov společenství a svůj návrh doložit dopisem zaslaným všem členům společenství a kopiemi návratek o přijetí zásilky.
Je to velmi nestandartní řešení. Zvažte své kroky. Jde i o váš majetek.
Matějka
Přesně, i s návratkou. Jenom v jednom bych lehce oponoval a to s větou : „Je to velmi nestandartní řešení. Zvažte své kroky. Jde i o váš majetek.“ Nejde o to řešení. Ale proč by měla matka s miminkem zastávat práci,kterou může zastat někdo z ostatních vlastníků??? Poznámka jde i o váš majetek – to zní skoro jako výhružka. Přece jde i o majetek ostátních vlastníků… Nojo ono když to je tak jednoduché kritizovat na shromáždění, na chodbách atd. pak se zabouchnou dveře a klídek, gauč – televize a on se o to nějaký blbec postará… Doporučuji mamince postupovat podle rady pana Matějky a pak rozhodne odpovědnost ostatních vlastníků ke svému majetku.
Pokud máte jen 23 jednotek, jste po rekonstrukci a vzhledem k Vaší osobní situaci by bylo vhodné maximum práce výboru převést smluvně na správce, dokud ještě funguje předsedkyně. Nejméně na rok by to mělo stačit.
Pokud bude přijat nový ZoVB, šlo by i zvažovat variantu svěřit funkci „pověřeného vlastníka“ kvalifikované osobě za dostatečnou úplatu. Vše nechávat na správci by asi nebylo vhodné.
Bohužel stávající ZoVB nepočítá s tím, že se často sejde skupina „vlastníků“, kteří netuší, že vlastnictví také zavazuje a pouze se vyžívají v tom, že jsou zapsáni na katastru a jsou tedy „vlastníci“.
Ale hlavně, ať je to zdravé:-))
Hezký den!
Pavel
Dobrý den. I mne zajímá „technické řešení“ stavu, kdy jediný obětavý pod váhou zátěže chce složit funkci. Ale jaksi není komu. Není zájem ze strany vlastníků. Jak má postupovat dále, když jeho písemná výpověď jakoby nebyla? Společenství může zaniknout? Poku ano, co se bude dále odehrávat?
Tibe
Jediné jisté je, že SVJ z důvodů neobsazení výboru nezanikne. Což je odpověď na poslední dvě otázky.
Pokud nebude existovat výbor/pověřený vlastník, nastupuje § 9/9 ZoVB, ale jeho praktickou realizaci si lze obtížně představit.
Hezký den!
Pavel
Vážený pane Pavle a ostatní,
postupnými změnami ZoVB je poslední část ustanovení § 9 odst.9 k ničemu („…, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku“).
Kdo se stal členem společenství dnem jeho vzniku? Původní vlastník domu (dle „Prohlášení…“ vlastník všech jednotek), který prodejem-převodem jednotek většinou již žádnou nevlastní a první dva vlastníci převedených jednotek. A zde je možná potíž; v průběhu času již tito dva vlastníci své jednotky prodali-převedli na jiné vlastníky.
Kdo jsou v takovém případě v souladu s ustanovením §9 odst.9 ZoVB „vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku“?
Matějka
V tom, že § 9/9 ZoVB je v praxi málo použitelný, se asi shodneme.
Proto bádat nad tím, jaké osoby zákonodárce zamýšlel obtěžkat otrockou prací (a hlavně odpovědností) podle § 9/9 je podle mne čistě akademická záležitost. Zákonodárci patrně při tvorbě tohoto ustanovení, jako obvykle, nepřemýšleli a hlasovali pouze podle pokynů stranických sekretariátů.
V praxi si jen těžko dovedu představit jak ta množina prvočlenů SVJ, kterých může být podle § 9/4, případně při vzniku k 1.7.2000, několik desítek či stovek, přijde sjednávat do banky změnu podpisového vzoru či dokonce sjednávat úvěr. A pokud by přece jen takové kooperace byli schopni, snad by i pochopili, že je lepší řádně zvolit výbor/pověřeného vlastníka. :-))
Podle mne je § 9/9 prakticky mrtvé ustanovení a spoléhal bych se spíše na 25% kvórum pro svolání shromáždění. Až bude SVJ v problémech snad si to ti „vlastníci“ uvědomí a budou postupovat podle ZoVB a LZPS (čl. 11/3).
Hezký den!
Pavel
K poslední větě v příspěvku p.Pavla by se dalo snad jen ještě připojit: „až jim (těm co nemají o nic zájem) jednou přestane proudit do domu el. energie, plyn či téci voda, protože přestanou fungovat platby za jejich spotřebu, možná jim dojde“, že na tom každý z nich má svůj díl odpovědnosti. Ta vyplývá z práv i povinností vlastníka.
Kolář
Navíc se v případě prvně zapsaných členů může jednat o dosti staré důchodce. Jako příklad uvádím mojí matku, která zaplatila privatizovaný byt jako první. V jejích 88 letech je text ZoVB pro zasmání.
Ja bych nejednal prilis pod tlakem okolnosti, a to asi porod prave je. Zvlast kdyz to ostatni nechteji delat a nemaji zajem, povazoval bych za nutne byt o to ostrazitejsi. Zvlast kdyz mate firmu, ktera se o dum stara a jakztakz to bezi…
To se zde již také řešilo mnohokrát. Přesto znovu, když nejste tedy mobilní … viz
- zákon
§ 9 (7) Orgány společenství jsou
- shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“),
- výbor společenství (dále jen „výbor“) nebo ten vlastník jednotek, kterého v případě, že není zvolen výbor, shromáždění pověří výkonem funkce výboru (dále jen „pověřený vlastník“),
- další orgány podle stanov společenství.
- stanovy
http://www.scmbd.cz/…s-komentarem
http://portal.gov.cz/…l/_s.155/701?…
Čl. VI Společná ustanovení (1) Orgány společenství jsou:
- shromáždění,
- výbor společenství (dále jen „výbor“) nebo člen společenství pověřený funkcí výboru (dále jen „pověřený vlastník“), pokud není volen výbor,
- kontrolní komise nebo revizor, rozhodne-li o tom shromáždění.
(5) Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství.
(8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.
- Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník.
čl. VII. Shromáždění
(4) Shromáždění se schází nejméně jednou za rok. Svolává je výbor
nebo pověřený vlastník. Není-li zvolen výbor nebo pověřený vlastník,
svolává shromáždění ten, kdo plní funkci orgánů společenství.
Svolavatel připravuje též podklady pro jednání shromáždění.
Čl. IX
Pověřený vlastník
(1) Pověřený vlastník plní funkci výkonného a statutárního orgánu společenství.
(2) Pověřený vlastník činí právní úkony a podepisuje je jménem společenství.
(3) Pověřeného vlastníka volí shromáždění stejným způsobem, jakým se volí výbor.
(4) Pověřený vlastník vykonává působnost a plní úkoly v rozsahu, v jakém jinak přísluší podle zákona o vlastnictví bytů a těchto stanov výboru.
(5) Pověřený vlastník odpovídá za porušení svých povinností shodně jako člen výboru.
Pane, www.scmbd.cz (malá bytová) a portal.gov.cz (portal vlády) není spam. Jde o odkaz na vzorové stanovy. Pokud jde o citace, je pravda že by stačilo místo toho odkázat na přísl. zákonné pasáže, vyhlášky, stanovy. A kromě toho jsou to věci, zde již x-krát probrané. Chtěl jsem tazatelce ulehčit práci. Z citace plyne, jak odstoupit a že když ne výbor, tak pověřený vlastník. Nemám ani tušení jaké stanovy přijali, potom těžká rada. Předpokládám, že tu pasáž ze stanov nevypustili. Tazatelka se ani nenamáhala si zřejmě stanovy přečíst. Ono se lehko v SVJ kritizuje, ale něco dělat, to je jiná káva. Také je např. rozdíl výbor bez odměny a výbor s odměnou atd. A pokud máte výhrady k mému příspěvku, poraďte lépe, viz o 2 věty výše. Kolik fundovaných rad jste zde již poskytl? Nebo aspoň rad, jimž jste věnoval (s dobrým úmyslem pomoci) svůj čas ?
Poslední komentáře