Odstoupení výboru-platnost
Dobrý den, mám dotaz ohledně platnosti odstoupení výboru našeho SVJ. Na schůzi, kterou výbor svolal a program byl především o celkové revitalizaci našeho panelového domu, po prvním bodu, kdy nedošlo ke schválení komplexní revitalizace (pro bylo cca 68%)předseda,někteří členové výboru a někteří vlastníci bytových jednotek začali slovně urážet nás, kteří jsme byli proti a předseda i ostatní členové výboru sdělili, že pro neschválení tohoto bodu odstupují ze svých funkcí. Toto také uvedli do zápisu ze schůze shromáždění. K dalšímu zvolení výboru na schůzi nedošlo. Nyní výbor znovu svolává schůzi se stejným programem, v programu žádná informace o volbě nového výboru není a výbor se chová jakoby ani k odstoupení nedošlo. Je tento postup správný? Dle mého mínění jedná výbor protiprávně a je nutné aby bylo svoláno shromáždění znovu s tím, že případně odstoupení vezmou zpět, ale shromáždění musí opět potvrdit jejich zvolení. Prosím o radu. Moc děkuji.
Budu předpokládat, že došlo k odstoupení členů výboru, jak je již dále uváděno. Pokud k tomu došlo přímo při schůzi shromáždění a je to zaznamenáno i v zápisu z této schůze, lze to považovat za projednání resp. oznámení na této schůzi a odstoupení členů je platné. Tudíž vaše společenství v tuto chvíli nemá statutární orgán a veškerá činnost těchto osob – bývalých členů výboru je od této chvíle neplatná. Tudíž nemohou ani svolat schůzi shromáždění. V zákoně o vlastnictví bytů je jasně uvedeno, za jakých podmínek lze svolat schůzi společenství a kdo je členem výboru pokud ti původní odstoupili. Ze zákona je dáno, že pokud členové do výboru nejsou zvoleni, jsou jimi první tři vlastníci, kteří se stali jako první vlastníky jednotek ve vašem domě. Tuto informaci byste měli mít de facto v zápisu z první schůze shromáždění vlastníků, nebo alespoň jako přílohu z katastru. Pokud byla svolána nová schůze původními členy výboru a jejich vlastnické podíly v součtu nejsou větší než jak uvádí zákon, svolání schůze je neplatné.
Jorimi,
nešiřte poplašné zprávy.
Žádný z členů výboru nepodal své odstoupení z funkce písemně, což je podle stanov tazatele nutnou podmínkou platnosti odstoupení.
Výbor je tedy živ a zdráv a vede se mu dobře. Nic z Vašeho katastrofického scénáře neplatí.
lake
Schůze je nejvyšší orgán. Pokud schůze vzala na vědomí odstoupení, pak odstoupení platí. Je jenom otázka, k jakému datu.
Vše za předpokladu, pokud se někdo proti zápisu se schůze v tomto bodě neobrátí na soud a soud nerozhodne jinak, např. proto, že odstoupení nebylo uvedeno v programu, což je nutnou podmínkou platnoti.
Na dotaz nelze odpovědět. Rozhodující je, co máte o věci ve stanovách. (Ve vzorových je to čl. VI odst. 8).
Neexistuje „odstoupení výboru“. Pokud to dovolují vaše stanovy, odstoupit může jedině jednotlivý člen výboru sám za sebe.
Pro informaci: podle vzorových stanov člen výboru musí PÍSEMNĚ oznámit své odstoupení orgánu, jehož je členem (tímto orgánem je zřejmě míněn výbor SVJ – vzorové stanovy jsou formulovány nejasně). Osoba přestává být členem výboru dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však do 30 dnů po oznámení.
lake
Ve stanovách máme to co uvádíte vy (máme vzorové stanovy bez úprav). Na shromáždění sdělil předseda, že odstupuje a poté se zeptal jednotlivých členů výboru zda odstupují také a všichni to potvrdili. Vše také uvedli do zápisu ze schůze, ale samostatnou písemnou výpověď nezaslali…Nevím zda je tedy jejich výpověď platná či nikoli?
Poslední komentáře