Odstoupení pověřeného vlastníka a nezvolení nového
Dobrý den, prosím jak to v případě, že odstoupil pověřený vlastník a nový nebyl zvolen. Byla jsem zapsána jako jedna ze tří prvních vlastníků v katastru nemovistostí a tím vzniklo SVJ. podle zákona o vlastnictví bytů, v případě, že se nikdo nezvolí: „Funkci orgánů pak bude plnit vlastník,jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně polovinu, nebo vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.“ (cit. §9 odst.7). Nikdo z vlastníků nevlastní polovinu a více. Nastupují tedy první tři vlastníci, ale…! Jak může být někomu přikázáno, vzít na sebe hmotnou odpovědnost spojenou s touto funkcí. Vždyť v případě mého pochybení, pokud neprokáži, že jsem nezavinila, hradím ze svého škodu. Jestliže odmítám tuto funkci přijmout, jak postupovat? Mám možnost odmítnout? Jak postupovat. Děkuji za odpověď G.M.M.
Jen poznámka: správně citujete, že za daných podmínek bude plnit funkci orgánu vlastníci, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku. Nikde však není psáno, že musejí být tři. Může jich být obecně různý počet od tří až potenciálně všichni vlastníci :)
G.X.
Názor je to zajímavý, možná správný. Ale rozhodně nelze zakázat tedy funkci povinně přijmout a ihned podat demisi, třeba ze zdravotních důvodů. I když pro odstoupení není nutné cokoli dokládat.
Nicméně, pokud nebude poté výbor opět zvolen, prostě se jen stane dotyčný opět členem výboru ze zákona. Alespoň laicky nevidím, jak by se toho mohl zbavit.
Paragraf 9/9 ZoVB je zřejmě protiústavní, nicméně jsem zatím nečetl judikát, který by to potvrzoval.
Paragraf 9/9 tedy platí dokud nebude novela, a ta nebude hodně dlouho, nebo pokud nebude pro neústavnost zrušen.
Hezký den!
Pavel
A co říkáte na tohle: Pokud nemohu odmítnout, a funkci budu vykonávat 5 let(spolu s přestárlými lidmi,to jsou ti zbývající dva další). Co když se situace bude opakovat. Opět se nezvolí výbor/pověřený vlastník. Opět nastupují první tři vlastníci, kteří byli první zapsání v katastru nemovitostí. A tak to může jít stále dokola.
Co když bych byt. jednotku převedla na jinou osobu. Změní se tím něco, nebo bude přecházet na nového vlastníka ta samá povinost?
Děkuji. G.M.M.
Pokud tento stupidní § 9/9 budeme považovat za platný, tak z něho nevyplývá nějaké volební období.
Náhradního výkonu statutárního orgánu se můžete zbavit pouze:
- zvolením řádného orgánu
- prodejem jednotky
- zánikem SVJ
- smrtí
- ústavní stížností a zrušením § 9/9
Samozřejmě z náhradního výkonu funkce nemůžete podat demisi. To ZoVB neumožňuje a jde to proti „logice“ tohoto ustanovení.
Dvořák na str. 337 uvádí, že „prvními vlastníky“ jsou i právní nástupci prvních vlastníků, tj. že se otrocký výkon funkce převádí i na další vlastníky jednotek.
Protože se tento náhradní orgán nezapisuje do rejstříku, je jeho praktické fungování asi jen teoretickou možností.
Osobně vidím jako nejlepší možnost, při informacích které poskytujete, nechat se zvolit za pověřeného vlastníka a najít slušného správce. Nový zákon možná připustí i zvolení profesionálních orgánů a zrušení § 9/9.
Hezký den!
Pavel
Zaujala mne možnost e – ústavní stížnost.
Je na ústavní stížnost nějaký mustr?
Kde je upraveno, jak se sepisuje, komu se podává, kolik je poplatek?
Pokud není poplatek odrazující (jako 100 000 Kč na předběžné opatření, ještě do nedávna), tak jdu do toho.
Na druhou stranu, pokud by to nebylo složité, jistě by už někdo ústavní stížnost byl podal a my bychom znali výsledek.
Tonda
Ústavní stížnost můžete podat POUZE prostřednictvím advokáta, takže žádnou šablonu nenajdete: http://cs.wikipedia.org/…AD%C5%BEnost
„A tak to může jít stále dokola.“ – ano může, když vlastníci, členové společenství nejsou schopni zvolit si statutár. zástupce, nejsou tedy ochotni dodržovat zákon – může to tak jít dokola. Za nedodržování zákonu je většinou dříve nebo později nějaký postih – buď od úřadu nebo ten postih přinese sám čas, což je spravedlivé. Společenství není o lidech mladých, přestárlých a jiných. Společenství tvoří vlastníci bytů, může jím být třeba i sto let a to i všem členům. Když převedete byt na jinou osobu, stává se táto osoba čelem společenství a přechází na ni všechny povinnosti i práva vyplývající z členství.Pokud vy zůstanete v bytě po převodu bydlet i nadále, stáváte se najemníkem vlastníka a nemáte právo se vyjádřovat k tomu, co se v domě děje nebo neděje.
Nezvolení orgánů neznamená (nemusí znamenat) nedodržení zákona. K nezvolení orgánů může dojít i při dodržování zákona, a to i opakovaně.
Franta Vostrý
A co říkáte na tohle: Pokud nemohu odmítnout, a funkci budu vykonávat 5 let(spolu s přestárlými lidmi,to jsou ti zbývající dva další). Co když se situace bude opakovat. Opět se nezvolí výbor/pověřený vlastník. Opět nastupují první tři vlastníci, kteří byli první zapsání v katastru nemovitostí. A tak to může jít stále dokola.
Co když bych byt. jednotku převedla na jinou osobu. Změní se tím něco, nebo bude přecházet na nového vlastníka ta samá povinost?
Děkuji. G.M.M.
Není to odpověď na Váš dotaz, přesto doporučuji přečtení.
http://www.zdrava-rodina.cz/…zr299_10.htm
amap
„Přestárlá je jabloň, která neplodí a musí být poražena, přestárlá je technická konstrukce, která je nebezpečná a musí být zbourána.“
Děkuji amapovi!
Franta Vostrý
Děkuji za upozornění,„přestárlost“ nahrazuji pojmem stáří. Omlouvám se.
Potřebovala jsem pouze sdělit v jaké situaci se nacházíme, že jedna osoba je sedmdesátiletá (což by ještě nic neznamenalo), ale bohužel s počínající senilitou (nevím jestli je to přesný výraz užívaný v medicíně, pokud ne, přijměte to opět ne jako úmysl urazit, ale jako prostředek byť neumělý, pro vyjádření podstaty). A ještě k druhému vlastníku, ten má problém s alkoholem.Bohužel je to konstatování faktu. Osobně mám k stáří velkou úctu a vím, že se mohu hodně naučit od moudrého, zkušeného, vyzrálého rozumu. Ale příroda to tak někdy! činí, že ve stáří, některý! člověk o své mentální (či jiné) schopnosti přichází. A pak je na výchově,sebevýchově a kvalitních morálních základech, jak budeme k těmto lidem v jejich etapě života (které se snad také dožijeme-není to však jisté) přistupovat, starat se o ně, pečovat atd. Vraťme se však k tomu co, řeším. Můžete mi poradit k výše položené otázce? Děkuji G.M.M.
„Děkuji za upozornění,„přestárlost“ nahrazuji pojmem stáří.“
To jste sice vylepšila, ale ne mnoho. Z důvodu věku nemůžete upírat vlastníkovi domu jeho práva, což jste zjevně prve hodlala učnit, ať už vyšší věk nazvete jakkoli.
Franta Vostrý
Nikoliv, to je omyl. Špatně jste si to vyložil.
Můžete mi poradit. K mé otázce? Viz výše. Mnohokrát děkuji G.M.M.
Paní G.M.M. Pokud jsem Vás správně pochopil,pokud Vám nikdo neporadí jak se funkci vyhnout,budete členkou (asi předsedkyní) tříčlenného výboru, ve kterém Vám další dva členové příliš nepomohou. Takovou situaci Vám nikdo nezávidí, ale z vlastní zkušenosti (v malém SVJ) vím, že se to dá zvládnout. Myslím, že hodně Vám může pomoci kvalitní správce domu, který se bude o dům všestranně starat a vše pohlídá.Samozřejmě, že hlavním zdrojem informací pro Vaší práci je toto forum.
Přeji Vám hodně úspěchů.
amap
Poslední komentáře