Odpojení se od teplárny a zřízení vlastní kotelny

Vložil Mirek... (bez ověření), 27. Březen 2013 - 8:59 ::

Máte někdo zkušenosti s odpojením se od centrální teplárny a zřízením vlastní kotelny?

Zajímá mne:

1, zda regulační stanice teplárny zůstane 2, zda teplárny běžně požadují nějaký poplatek za to, že stanice je k dispozici u nás v domě, i přestože teplo ani ohřev vody již nevyužíváme – případně výše poplatku 3, jak moc je problematické získat stavební povolení

Smlouvu s teplárnou momentálně nemám k dispozici, jde mi o to zjistit, jak to běžně dělají teplárny jinde a na co je třeba si dát pozor.

Děkuji za Vaše zkušenosti a rady, na co si dát pozor.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krobot (bez ověření), 27. Březen 2013 - 16:49

    nedoporučuji. Daleko jednodušší a také z provozního hlediska žádoucí je zřídit kaskádu kotlů, kde každý bude pod 50 kW. Kotle stačí od sebe jednoduše stavebně oddělit a rázem se nejedná o kotelnu a odpadá spousta povinností (např. vyjádření životního prostředí). Navíc kaskáda umožňuje lépe regulovat a v případě poruchy jednoho kotle není výpadek zásadním problémem. Pro domovní instalaci není třeba mít rozhodnutí stavebního úřadu. Stačí příslib dodávky plynu, projekt s vyjádřením plynárny a souhlas vlastníků. Bude-li někdo tvrdit opak doporučuji si přečíst stavební zákon. Pouze na plynovou přípojku z uličního řadu k domu je třeba mít územní souhlas (do délky 50 m). Pokud to je technicky možné je ideální pořídit si kondenzační kotle. V městech jako je třeba Brno se obec brání odpojování od centrálu (který vlastní). Pak je třeba využít možnost nevypovídat smlouvu s teplárnou a mít pouze nulový odběr. Žádný paušál zpravidla nehrozí.

    Vložil Viktor_SVJ, 27. Březen 2013 - 10:54

    Se stavebnim povolenim v zasade neni problem. Pocitejte s tim, ze budete potrebovat vyjadreni odboru zivotniho prostredi (predem, o samotne kotelne se tam moc nemluvi, staraji se hlavne o to, abyste pri realizaci korektne likvidovali odpady a pod.), hygieny (ti se staraji o hluk behem realizace a o hluk z provozu kotelny, budete potrebovat autorizovane mereni hluku v denni i nocni dobe pri maximalnim provozu kotelny), hasicu (vyjadreni k projektu).

    Mereni hluku musite dolozit az pri kolaudaci, hasici prijdou na kontrolni prohlidku (soulad realizace s pozarne bezpecnostnim resenim projektu – kontroluji se prostupy skrze pozarni konstrukce, dvere, oznaceni cedulkama a podobne).

    U samotneho stavebniho povoleni problem nebude – urednik by mel vedet, ze stavebni povoleni neslouzi k ochrane ekonomickych zajmu teplarny, a nemel by delat zadne obstrukce. Pokud po Vas bude nahodou chtit prukaz energeticke narocnosti budovy, vzpouzejte se, chtit ho nema.

    Co se regulacni stanice tyka, tak asi zalezi, co mate ve smlouve – zda je to Vas majetek pronajaty teplarne, nebo majetek teplarny, ktera si pronajima tu mistnost u Vas. Pokud je to majetek teplarny, tak pokud nemate zrizene vecne bremeno, abyste tam to zarizeni trpeli, rozhodne neni duvod, aby tam regulacni stanice zustala.

    Jo, jeste budete potrebovat od dodavatele doklad o likvidaci odpadu a pak spoustu ruznych revizi, prohlaseni o shode na realizaci apod, ale to Vam vsechno na stavebnim reknou. Akorat ten doklad k odpadu je dobre nezapomenout…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".