odměna správci
Chtěl bych se zeptat, jestli býbalý správce (BP) má nárok na odměnu za správcovství, když jako SVJ jsme s ním žádnou smlouvu neuzavírali, ale přesto si BP dělá nárok na odměnu podle „nějaké smlouvy“ město-BP, o které nebyl nikdo z nás informován. Děkuji za pomoc.
Odpověď závisí na ujednání v kupní smlouvě. Z ní je patrné, do kterých právních vztahů bývalého vlastníka nový vlastník vstupuje, které smlouvy přebírá a které nikoliv.
PetrF
A bývá to napsáno i v Prohlášení vlastníka, kdo bude dělat správu v „přechodném“ období, než si vlastníci vyberou svého správce.
south – Problematika úhrady za správu domu se týká až po vzniku SVJ , které ze zákona vzniklo dříve než byla svolána ustavující schůze. Když Bytový podnik zjistil, že jej nechceme jako budoucího správce, tak v přípravném období schvalování budoucích stanov bylo vše z jeho strany protahováno, první shromáždění bybo bytovým podnikem svoláno až na 26.3.2008, vyúčtování bylo provedeno až k 30.4.2008. Pro přesné dokreslení posílám část textu dopisu, zaslaného ze strany SVJ bytovému podniku:
Dle § 9 odst. 3) zákona č.72/1994 Sb. je vznik Společenství pro dům datován ke dni 7.11.2007. Povinností původního vlastníka dle odst.8) bylo svolat první schůzi shromáždění do 60 dnů tj. do 6.1.2008. Do této doby akceptujeme správu ze strany Bytového podniku. Dle odst. 9) je jednoznačně upřesněno, kdo plní funkci orgánů společenství, pokud není do stanoveného termínu svolána první schůze, tato se uskutečnila až 26.3.2008. Dnem 7.1.2008 se orgánem společenství stali vlastníci bytových jednotek. Ze strany SVJ od tohoto data nebyla s Vámi uzavřena žádná smlouva ani jiná dohoda o provádění správy domu. V souladu se zákonem a stanovami SVJ vyplývá, že náklady za správu si můžete účtovat pouze do doby stanovenou zákonem, tato skončila 6.1.2008. V případě účtování 144,– Kč za jednu bytovou jednotku činí měsíční částka za SVJ za 01/2008 1 152,– Kč tj. 37,16 Kč za den. Za 6 dnů správy v měsíci 01/2008 činí tedy celková částka 222,96 Kč. Vzhledem k tomu, že z Vaší strany byly ve výše uvedeném období prováděny úkony spojené s účetnictvím pro SVJ, navrhujeme Vám předložit vyúčtování odpovídající za vedení účetnictví ( za účetní položky). Tyto Vám budou po odečtení příslušné částky za období 12/2007 a po odsouhlasení pověřeným vlastníkem uhrazeny.
Pro přechodné období jsme dle ustanovení smlouvy o budoucí kupní smlouvě správu BP akceptovali. V uzavřených kupních smlouvách máme sice ustanovení, že správu domu bude provádět správce dle prohlášení vlastníka, toto úplné prohlášení přesto že je uváděno jako součást kupních smluv, nikdo neobdržel. V kupních smlouvách je jako prohlášení vlastníka citován popis a rozloha bytu. Z tohoto důvodu nikoho nenapadlo, že existuje ještě nějaké jiné úplné prohlášení vlastníka, toto jsme obdrželi v jednom čistopise až při předávání dokladů a dokumentace k domu v 06/2008.
A zde máme ještě další dotaz: je vůbec právně možné, aby MěÚ prostřednictvím prohlášení vlastníka určoval Bytový podnik města jako správce po prodeji bytových jednotek ?
Dalším problémem, který nastal, bylo předání ze strany Bytového podniku „upravených stanov“ notáři, BP upravil námi odsouhlasené stanovy textově a v jednom bodě hlasovací právo ( změnilo se procento ze 75% v rozporu se zákonem na 100%). Tato „úprava“ byla zjištěna následující den při kontrole stanov u notáře. K obchodnímu soudu byly sice nakonec předány stanovy správné, ale Bytový podnik se k této záležitosti staví jako že se nic nestalo.
V případě, že neuhradíme plnou požadovanou částku, Bytový podnik bude úhradu dle jejich sdělení vyžadovat soudní cestou. Pokud uhradíme Bytovému podniku jen část požadované úhrady za období do 30.4.2008 tj. za účetní položky, jaká je naše šance v případném soudním sporu? Děkuji za pomoc.
Poslední komentáře