Odkoupeni bytove jednotky od členů svJ
SVJ resp. jeho všichni členové ( majitelé) vlastní jednu bytovou jednotku ktera je na LV zapsana na všechny členy SVJ.
Jakým nejmene komplikovanym způsobem lze tuto bytovou jednotku odprodat jednomu z členů SVJ?
Postačuje souhlas vetšiny vlastniku k prodeji na shromazdeni vlastniku ? S tim, že v pripade odsouhlaseni prodeje vetsinou vlastniku nebude treba od vsech jednotlivcu ziskavat znovu podpis na kupni smlouvě? Je pote ( v pripade souhlasu vetsiny) vybor SVJ opravnen (zplnomocnen) na zakladě schuze vlastniku podepsat kupni smlouvu za všechny vlastniky SVJ ?
Jde mě o co nejmeně komplikovanou formu prevodu jednotky z majetku SVJ do vylučneho osobniho vlastnictvi jednoho z clenu SVJ formou kupni smlouvy.
Ps : bytovy dum ma celkem 104 vlastniků.
Dekuji
„SVJ resp. jeho všichni členové ( majitelé) vlastní jednu bytovou jednotku ktera je na LV zapsana na všechny členy SVJ.“ Zmatky nad zmatky. SVJ nevlastní žádnou bytovou jednotku, není v žádném případě oprávněné kafrat vlastníkům do prodeje jejich jednotky, ani do toho, kdo dá komu plnou moc, kdo bude prodej organizovat a jakým způsobem.
Ten byt je pravděpodobně neco jako společné prostory, kdy každý vlastník ma nějaký podíl. Proto to bude dáno stanovami(je to i v NOZ), kde se rozhoduje o změně užívaní stavby nebo něco podobného. Dost pravděpodobně toto bude vyžadovat 100% souhlas shromáždění. Bude li souhlas shromáždění, výbor připraví kupní smlouvu a bude to. Nebude li, byt nepujde prodat.
Byt je tedy v podílovém spoluvlastnictví 104 vlastníků.
IMHO budete kupní smlouvu uzavírat s těmito 104 spoluvlastníky. Samozřejmě tito vlastníci si mohou mezi sebou jednoho důvěryhodného vybrat a k jednání ve věci prodeji bytu jej zmocnit. Plné moci asi bude katastr chtít ověřené. Peníze si rozdělí těchto 104 vlastníků.
SVJ bych do toho nepletla, nemá s tím co do činění. Kdyby byl byt ve vlastnictví právnické osoby SVJ, bylo by to jednodušší.
SVJ má co do činění. Spravuje společné prostory, i ten byt. I ty společné prostory spravuje jménem vlastníků a jsou vlastníků, nikoliv SVJ.
SVJ má pouze možnost na základě smluvního vztahu s vlastnikem jednotky(všichni vlastníci v domě), tuto bytovou jednotku s péčí řádného hospodáře spravovat do té doby,dokud se všichni vlastníci v domě t.j.100%, nedohodnou na jejím prodeji a nebude v KN zapsán nový majitel/é.JaVa
Ano, přesně tak. SVJ má oprávnění společné prostory pouze spravovat. To snad – uznejte – je něco jiného, než je prodat.
Když může SVJ spravovat jednotku ve vlastnictví všech vlastníků, má SVJ i mandát uzavírat nájemní smlouvu k nájmu jednotky ve spoluvlastnictví všech jednotek?
Tuto jednotku,která je ve vlastnictví všech vlastníků v domě,může SVJ spravovat pouze na základě písemné smlouvy se všemi vlastníky jednotek a nikoliv ze zákona.Ze zákona jsou povinni se o tuto jednotku řádně starat její skuteční vlastníci zapsaní v KN.To samé platí i v případě pronájmu.Pronajmout ji mohou pouze její vlastníci a nikoliv SVJ.JaVa
Máte pravdu, musím s Vámi souhlasit. Včera jsem to napsala špatně.
SVJ nespravuje bytovou jednotku, protože se nejedná o společný prostor v režimu bytového spoluvlastnictví.
A tvrdím já snad něco jiného? SVJ majetek spravuje, shromáždění dle stanov odsouhlasí nebo neodsouhlasí ( vlastníci) a ti pověří výbor přípravou kupní smlouvy, která bude podepsána všemi vlastníky jako prodavající a jedním vlastníkem jako kupující. Nebo nemusí pověřit přípravou výbor a může všech 104 vlastníků oběhat všechno společně :-)
Pořád si myslím, že SVJ ani jeho stanovy s tím nemají nic společného.
Je to neobvyklý případ. Je to bytová jednotka, tzn. to není společná část ve správě SVJ. Právní režim se neřídí zákony o bytovém spoluvlastnictví, ale zákony o podílovém spoluvlastnictví.
Rozhodnou všichni vlastníci – ano, ale ne na shromáždění. Může to být před nebo po schůzi shromáždění, z praktických důvodů, aby se nemuseli scházet nadvakrát, ale do zápisu se to dávat nebude.
Vlastníci pověří někoho přípravou kupní smlouvy – ano, ale ne výbor SVJ. Může to být kterýkoli vlastník, někdo úplně mimo – např. právník, nebo i někdo z výboru SVJ, ale v tom případě bude jednat sám za sebe jako fyzická osoba, nikoli jménem výboru SVJ jako jeho statutární orgán.
Pokud by byl jediný z těch 104 vlastníků proti, musel by o zrušení podílového spoluvlastnictví bytové jednotky rozhodnout soud.
Dekuji za odpoved . Tzn pokud by jeden z clenu spolecenstvi s prodejem nesouhlasil pak tedy neni moze prodej uskutecit byt ostatni clenove podepsali. Je tedy nutno ziskat souhlas 100% vlastniku.
Doplnujici dotaz :
Ev lze na shromazdeni prostrednictvim overenych plnych mocí zplnomocnit výbor k podpisu kupni smlouvy ?
Snazsi zpusob nez je uveden ve Vasi odpovedi asi neexistuje ?
Tzn muze take nastat situace že 103 vlastniku podepise a jeden podpis se nepodari ziskat, pak je veskere usili zmareno. Pripadne do toho muze vstoupit mnoho neocekavanych dalsich skutecnosti ( dedicke rizeni atp) .
Prakticky tedy v takovémto počtu vlastniku jde o neresitelnou věc ?
Dekuji
Řešitelné to je. Jen je to trochu komplikované, protože je tolik vlastníků.
Ty podpisy budou muset být ověřené. To KN obvykle chce. Takže Vy byste vytiskl nějakých 104 plných mocí a požádal všechny, ať je podepíšou. Zmocní dejme tomu právníka. Právník s Vámi za vlastníky podepíše kupní smlouvu. Byt se na KN převede, Vy zaplatíte právníkovi. Právník si odečte smluvenou odměnu, rozpočítá podíly a rozešle je na 104 účtů jednotlivým spoluvlastníkům.
Když někteří vlastníci nebudou souhlasit, může se kterýkoli ze spoluvlastníků (např. Vy) obrátit na soud a požádat o zrušení podílového spoluvlastnictví.
Nicméně nevím, proč by vlastníci neměli souhlasit? Nejedná se přece o charitu, jedná se o prodej, dostanou peníze.
K Vašemu dotazu: Vlastníci mohou zmocnit kohokoli, jak jsem psala výše. I někoho z výboru SVJ, ten ale pak bude jednat jen za sebe a ne za SVJ.
Nemusí se uzavírat kupní smlouvy, spoluvlastnictví lze zrušit dohodou všech spoluvlastníků, kdy dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání. Spoluvlastníci se vypořádají prodejem bytu z volné ruky nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních.
Pokud se na zrušení spoluvlastnictví nemohou vlastníci dohodnout, popřípadě některý z nich s jeho zrušením nesouhlasí, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud.
Výbor zplnomocnit nemůžete, SVJ, jak už to tu bylo uvedeno, nemá s prodejem nebo vypořádáním nic společného. Správa jednotky, která není ve vlastnictví SVJ, nepatří dle NOZ do předmětu činnosti SVJ.
Tazatel by měl dotaz doplnit. Správně by mělo být vlastnictví uvedeno v Prohlášení. Pokud jde o hlasování, tak v NOZ je snad pouze „Každý z vlastníků jednotek má počet hlasů odpovídající velikosti podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží“.
Nesouhlasím s Vámi.
Správně by mělo být vlastnictví uvedeno v Prohlášení. – Vlastnictví není nikdy uvedeno v prohlášení. To by se muselo měnit prohlášení pokaždé, když byt změní vlastníka.
Pokud jde o hlasování, tak v NOZ je snad pouze „Každý z vlastníků jednotek má počet hlasů odpovídající velikosti podílu na společných částech; – Byt není společnou částí.
je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží“. – Vlastníkem bytu není SVJ.
- typická ukázka dotazu, kdy se již tazatel krom úvodu neozval a otázka je, o jakou jednotku se vlastně jedná.¨
- zde již bylo uvedeno mnoho dotazů, které se ukázaly býti nepřesnými, např. zasklení lodžie.
- – – – – – – – – – – – – –
Tazatel zcela jasně píše "„Jde mě o co nejméně komplikovanou formu převodu jednotky z majetku SVJ do výlučného osobního vlastnictví jednoho z členu SVJ formou kupní smlouvy“.
Pomíjím pojem osobní vlastnictví, který již neexistuje.
Dle NOZ „Je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků", takže vysvětlete, co tím prof. Eliáš myslí.
Dobrý den!
- Tazatel zde reagoval dvakrát (v každém vlákně jednou).
- Tazatel zcela jasně píše „SVJ resp. jeho všichni členové (majitelé) vlastní jednu bytovou jednotku, ktera je na LV zapsana na všechny členy SVJ.“
- Prof. Eliáš nepochybně má na mysli situaci, kdy je vlastníkem SVJ jakožto právnická osoba.
Znovu upresnuji :
Byt je vlastnen ( na LV zapsan ) na vsechny cleny spolecenstvi tj. 104 bytovych jednotek.
Aby jej jeden člen spolecenstvi ziskal pochopil jsem ze jinak nez odkup standardni cestou neni mozny
Jeste upresnuji znovu ze jde o byt nikoliv o spolecne prostory.
Je to skoro nemozne dokoncit pri toliko vlastnicich . Vzdavam tento pokus..
Dekuji za ozrejmeni
Odpověděl jste si správně. Byla by třeba kupní smlouva, kde na straně prodávající bude 103 spoluvlastníků a na straně kupující jeden.
Nemyslím. Pán může klidně koupit každý podíl zvlášť (s tím by byla práce, samozřejmě), jak psal někdo výše v diskusi. A až bude mít třeba 1/3 nebo 1/2 nebo většinu, bude mít mnohem lepší vyjednávací pozici.
Hlavu vzhůru, aspoň to zkuste! Nevzdávejte to bez boje!
Přece všichni z těch 104 vlastníků mají zájem na tom, aby se ten byt prodal. Teď na něj musí platit poplatky, pak již bude platit nový vlastník. Každý dostane setinu z prodejní ceny, což třeba nebude žádná velká částka, ale lepší než nic.
Jako práce s tím bude, to je bez debat. Někdo z toho výboru SVJ by s Vámi nespolupracoval? Nebo někdo jiný důvěryhodný z domu.
Znovu upresnuji :
Byt je vlastnen ( na LV zapsan ) na vsechny cleny spolecenstvi tj. 104 bytovych jednotek.
Aby jej jeden člen spolecenstvi ziskal pochopil jsem ze jinak nez odkup standardni cestou neni mozny
Jeste upresnuji znovu ze jde o byt nikoliv o spolecne prostory.
Je to skoro nemozne dokoncit pri toliko vlastnicich . Vzdavam tento pokus..
Dekuji za ozrejmeni
Poslední komentáře