Odhlasované stanovy a zákon
Dobrý den, Před třemi lety jsme založili společenství vlastníků. Na ustavující schůzi jsme si jednohlasně zvolili výbor,schválili za přítomnosti notáře stanovy podle Nařízení vlády č.371 a zároveň jsme si dohodli a řádně odhlasovali, že poplatky za služby budou účtovány podle počtu osob a nikoli podle vlastnického podílu. Důvodem bylo a stále je, že v některých, třeba i menších jednotkách žije více osob než v některé jednotce větší. Zároveň jsme provedli i dohodu, týkající se rozdělení úklidu společných prostor mezi jednotlivé vlastníky. To byl začátek. Během tohoto období, tedy od založení do dnešního dne si některé, v té době, ještě samostatné vlastnice bytových jednotek přivedly a zabydlely nové společníky. Ač zmíněná vyhláška hovoří jasně o povinnosti hlášení změny počtu osob v jednotkách ( čl. XIV, odstavec 2 j ), tyto dámy se rozhodly tuto povinnost ignorovat a odvolávají se na nějaký nám neznámý zákon, podle kterého takovéto hlášení změny je ze strany společenství nezákonným zásahem do jejich soukromí. Takže, nejen, že odmítají podle této dohody na služby přispívat, ale odmítají i uklízet. Takže co se týká plateb, parazitují na kontech ostatních obyvatel domu. Aby toho nebylo málo, tak dokonce přítel jedné z nich se rozhodl nás, řádně platící obyvatele domu kontrolovat a sám rozhodovat o dění kolem našeho společenství. Náš výbor pracuje nadmíru dobře, leč na tyto dámy je slabý. Moje otázka zní: jaké existují prostředky ke znovu nastolení pořádku? Děkuji, Josef Tábor
„odmítají podle této dohody na služby přispívat, ale odmítají i uklízet“
Znají právo a chovají se v souladu s ním.
Jak se zakládá společenství? Nám vzniklo ze zákona. Rozúčtování podle počtu osob, psů je neštastné, doporučuji revokovat usnesení a účtovat podle podílu, je to i spravedlivejší. Přítele slečny pošlete do háje. Úklid na základě usnesení dejte firmě na úklid pokud to nejde svépomocí.
Tak dohodli jste se nebo usnesli? Dohoda a usnesení nejsou synonyma. Od dohody je možné odstoupit. Dohodli jste si nějaké smluvní pokuty a podmínky odstoupení od dohody?
O úklidu svépomocí se můžete pouze dohodnout, to nelze většinově odhlasovat. Asi jste si dohodli, kdo co bude uklízet a jak často. Máte v dohodě sankce za porušení dohody? Asi ne, že? Který trouba by pak takovou dohodu podepsal?
nějaké služby (úklid). Robota byla zrušena již za Marie Terezie. „Spravedlivá“ platba podle počtu osob je v praxi poněkud nešťastná jak je z příspěvku vidno. Zákonodárce, který dal primárně do vínku možnost platby podle podílu věděl co dělá.
Josef Tábor Pokud se odvoláváte na Marii Terezii, pak byste mohl vědět, že ona měla na práci služebnictvo. Pokud však považujete úklid za robotu, potom si nedovedu představit v čem asi žijete. Co se týká platby za, dejme tomu odvoz odpadu, i tady se domníváte, že jeden človék má odpad větší než třeba pětičlená rodina s malými dětmi? To jen proto, že si tato osoba dovolila koupit větší byt? Notabene když třeba tráví většinu času mimo a odpad jaksi žádný nemá. To nějak nechápu. Přesto Vám však děkuji za čas, který jste strávil touto odpovědí
Pane Josefe,
úklid zajišťuje SVJ, proto je máte. SVJ však nemůže někoho nutit, aby bezplatně uklízel. Na úklidu se ale můžete dobrovolně dohodnout. Píšete, že jste se dohodli. Pokud někdo odmítá uklízet, patrně od dohody odstoupil. Berte to tak, že dohoda je již minulostí a smiřte se s tím. Nyní musí SVJ zajistit placený úklid. Uklízet za odměnu může kdokoliv.
Dále zmiňujete odvoz komunálního odpadu, což není činnost, kterou zajišťuje SVJ. O placení za odvoz odpadu si přečtěte starší diskuse.
Poslední komentáře