Obvyklé způsoby úhrady
Příspěvky na správu domu lze:
- poukazovat bezhotovostně na účet společenství vedený u peněžního ústavu,
- skládat v hotovosti na účet společenství u peněžního ústavu,
- hradit šekem tuzemského peněžního ústavu vystaveným na společenství znějícím na momentálně platnou tuzemskou měnu,
- poukazovat poštovní poukázkou určenou k výplatě v hotovosti adresovanou společenství,
- zasílat hotovost momentálně platné tuzemské měny (cenným) psaním společenství (prostřednictvím kurýrní společnosti, nositele poštovní licence ad.),
- skládat hotově v momentálně platné tuzemské měně v sídle společenství.
Toto vše a asi ještě něco dalšího jsou obvyklé způsoby platby a společenství není bez dalšího oprávněno odmítnout platbu provedenou žádným ze shora uvedených způsobů.
Podstatné je, aby platby byly provedeny včas, přičemž včas se rozumí před datem splatnosti. Podstatné naopak není, jak včas budou platby provedeny, takže lze hradit např.
- na delší období dopředu (předplatit si),
- nebo naopak hradit v dílčích splátkách, vždy však předem (např. týdně, či případně i denně, ad.).
Naopak společenství nemá povinnost např.:
- zajišťovat inkaso platby z účtu člena společenství (se svolením člena),
- předepisovat úhrady do služby soustředěného inkasa plateb obyvatelstva (SIPO),
- přijímat platby platební kartou,
- přijímat směnky,
- přijímat platby v cizí měně v hotovosti,
- přijímat cizoměnové šeky,
- přijímat šeky zahraničních peněžních ústavů, byť znějící na momentálně platnou tuzemskou měnu,
- přijímat platby ve zlatě,
- přijímat platby zprostředkované mikroplatebním systémem,
- přijímat platby zprostředkované premiovými textovými zprávami,
- přijímat ekvivalent peněžního plnění v nepeněžním plnění, např. v cenných papírech, zboží, službách, právech k majetku, nemajetkových právech ad. (Tady je zajímavé zejména plnění formou pronájmu jednotky nebo její části společenství.)
nicméně všechny tyto i mnoho dalších více či méně exotických způsobů plnění mohou být dohodnuty.
Bankéř
Prosím, zajímal by mne zdroj informací. Jeden člen našeho sdružení platí čtvrtletně, v půli cyklu. Je tedy pokaždé asi měsíc v dluhu. Kde je zakotvena tato povinnost . platby vždy předem? Díky
Uvedené způsoby úhrady jsou asi možné, ale dají se odmítnout? Kde je uvedeno, že je povinností tyto způsoby akceptovat? Samozřejmě přijímáme platby na účet a především předepisujeme SIPO. V žádném případě hotovost. SVJ nemá žádné zaměstnance, nikdo nemá hmotnou zodpovědnost. Co když se peníze ztratí, někdo se splete, někdo je odcizí, někoho přepadnou atd.?
Jirka
Platby se jistě odmítnout dají (jednoduše nepřijetím platby nebo jejím vrácením). Obávám se ale, že pokud by společenství platby skutečně odmítalo (asi jde o teoretickou otázku, sám si takové společenství nedovedu představit) a členovi se platby vracely, nemá člen povinnost pokoušet se o provedení platby opakovaně, když může důvodně předpokládat, že platby mu budou opět vráceny.
Nemám na mysli přímo odmítnutí ale je možné třeba stanovit nějaké poplatky za jiné způsoby plateb, které jsou pro SVJ nepohodlné a třeba i drahé? Jde třeba i o to, že preferujeme platby přes SIPO. Protože přijde vše v jedné položce a zaúčtování plateb se dá zautomatizovat. Na¨př. při platbě v hotovosti se s těmi penězi musí běžet do banky a uložení taky něco stojí. A dalčí způsoby jsou ještě dražší.
Jirka
Poslední komentáře