Obsluha bankovního účtu

Vložil Anonymous, 31. Červenec 2013 - 9:51 ::

v našem SVJ zadává příkaz do internetového bankovnictví jedna osoba. dříve se dávaly papírové příkazy, které podepisovaly 2 osoby z 3členného výboru. před rokem si jedna členka bez toho, aby to komukoli oznámila, zřídila internetové bankovnictví k SVJ účtu a od té doby zadává příkazy jen ona sama. většině vlastníků je to jedno, my ale chceme, aby nadále odsouhlasovaly platby 2 osoby. jak to udělat? dle mě to je i porušení zákona/stanov, když „Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru.“ děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ARWEN (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 12:35

    U nás to máme tak, že dispoziční právo máme ve výboru 2, třetí to prostě nechtěl, jemu platby na jeho osob.účtu zadává manželka, prostě to nechce dělat.

    V bance jsme nastavili, že platby může dělat každý sám. Podkladem pro platbu je vždy faktura, na faktuře se vždy podepíšeme minimálně 2 členové výboru, teprvé POTÉ smí fa fungovat jako podklad k tomu, aby mohl v el.bankovnictví vystavit a autorizovat sám jakýkoli ze dvou členů výboru s dispozič.právem. Tím splňujeme to, že je platba odsouhlašena před proplacením 2 členy výboru. Při následné měsíční kontrole, kterou děláme na schůzi výboru, je pak ještě opatří parafou třetí člen výboru, tím stvrzuje i on, že to viděl, také všichni parafujeme bankovní výpisy z el.bankovnictví, kde jsou výdaje popsány, aby nebyly pochyby, která fa se platila a zakládáme.

    Nemáme tolik pohybů na bank.výpise, takže opravdu není problém to takto kontrolovat každý měsíc a podepsat se na výpise, že jsme to prověřili. Tenhle postup máme sepsán ve směrnici, která je odsouhlasená na shromáždění. Také máme ti, kdo mají dispoziční právo k účtu, podepsánu hmotnou zodpovědnost za nakládání s prostředky na bank.účtu, to máme také té směrnici jako podmínku.

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 19:17

    tak to vam gratuluji a zavidím. v našem svj je většině lidí všechno jedno…

    Vložil ARWEN (bez ověření), 2. Srpen 2013 - 13:32

    Tak to dejte jako návrh do vašeho výboru, pro projednání na shromáždění.

    Podepsání hmotné odpovědnosti za nakládání s prostředky na bankovním účtu, jsme považovali za zásadní.

    Neprověřovali jsme, jestli statutár, který má dispoziční právo k účtu, zodpovídá za případné zpronevěru prostředků i bez podepsané hmotné zodpovědnosti, všichni jsme věděli, že zaměstnavatelé bez podepsané hmotné zodpovědnosti nezaměstnají ani pokladní ani toho skladníka či prodavačku, proto jsme si to takhle ve spolupráci s naší šikovnou účetní v té naší směrnici nastavili.

    Samotnou by mě zajímalo, jestli ta hmotná zodpovědnost je nutná nebo ne.

    Vložil lake, 31. Červenec 2013 - 10:06

    SVJ má zřízen bankovní účet, k němuž má dispoziční právo jediná osoba. To je váš problém, že jste takový stav připustili. Tato osoba tedy je oprávněna zřizovat, měnit a rušit přístupová práva dalším osobám (nebo i sama sobě) podle vlastního uvážení.

    Upozorňuji Vás, že zadávání příkazů je něco zcela jiného než autorizace příkazů. Podrobnosti sdělí banka osobě, která je oprávněna disponovat s účtem.

    lake

    Vložil Hubert (bez ověření), 1. Srpen 2013 - 0:57

    My mame 3 lidi pristup a vzdy 2 musi platbu v elektronickem bankovnictvi autorizovat … a nebo 2 podpisy na prikazu v bance .. jeste jsme uvazovali o jednom pasivnim uctu na nahlizeni eventuelne pro zadavani davek k autorizaci, ale to se jeste nepodarilo .. spis to neni moc akutni

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 10:34

    dispoziční právo mají 3 členové výboru. jedna z členů výboru zadává jako jediná příkazy a jako jediná je i autorizuje.

    Vložil Petr, 31. Červenec 2013 - 10:22

    Pokud byste se zeptali v bance (doložíte že jste členem výboru), myslím že banka dokáže že si přístup nezměnila členka sama, ale že jí to někdo podepsal.

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 10:35

    bohužel nejsem člen výboru, jinak by zeptání se v bance bylo první, co bych udělal

    Vložil Miki, 5. Srpen 2013 - 13:30

    To, kdo platbu do IB zadá je podle mne jedno a nepovažuji to za písemný právní úkon. Je to jen obyčejná úhrada služeb a ten, kdo ji zrealizoval je za její oprávněnost zodpovědný. Faktuře by měla předcházet objednávka/smlouva a tu u nás schvaluje výbor. Co se týče zabránění zpronevěry prostředků na účtu, tak jsou banky (ČS a.s., FIO a.s., a snad i další), které umožní nastavit, že platbu v IB musí autorizovat (připodepsat) X lidí, jinak neodejde. Je jedno kdo ji do IB zadá (kdokoliv s přístupem), ale toto číslo X ji musí současně autorizovat (připodepsat – cestifikátem, autorizační SMS,…). Toto používáme např. ve vztahu k najatému správci domu. On má aktivní přístup k našemu účtu, zpracovává účetnictví, zadává platby, ale než odejdou, my je ještě autorizujeme.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".