"novela 72/1994 mezera v zákoně"
Již deset roků v centru Brna zastupuji úřad cca ve 100 SVJ, pracuji s platnými předpisy, které v této oblasti existují. Komentovat jednotlivá ustanovení těchto předpisů nemíním, cílem tohoto přispěvku je upozornit na značnou mezeru v těchto předpisech. Prakticky se jedná o to, že ve skutečnosti existují do dnešního dne SVJ, vzniklá k 1.7.2000, avšak dodnes nemají v KN zapsána Prohlášení vlastníka, nejsou tedy dodnes vymezeny jednotky a společné části domu a vytvořeny tak podklady pro konání shromáždění, hlasování,platby záloh atd.Toto se přihodilo tím, že jeden vlastník PV nepodepsal a soud dodnes nerozhodl. Současná právní úprava vše obrací na „vzorové stanovy“. Ty však nepočítají s tím, že nejsou vymezeny jednotky. Je to skutečně katastrofální stav.
Lidi si patrně myslí, že mají SVJ. Ve skutečnosti SVJ není, je to jenom doměnka lidí. Mezery v zákoně jsou, to je pravda: Ve kterém ale nejsou.
Anonymous napsal: "... existují do dnešního dne SVJ, vzniklá k 1.7.2000, avšak dodnes nemají v KN zapsána Prohlášení vlastníka, nejsou tedy dodnes vymezeny jednotky ...".
Anonymous, co píšete nedává smysl. Jestliže v katastru není vloženo Prohlášení, ani neexistuje smlouva o výstavbě, pak je jasné, že žádné SVJ vzniknout nemohlo. Budova zřejmě byla a stále je v podílovém spoluvlastnictví podle Občanského zákoníku. Neexistuje ani žádná Vámi tvrzená "značná mezera v předpisech", nýbrž tipuji to spíše na značnou mezeru ve znalostech práva.
Nedošlo-li k dohodě o Prohlášení vlastníka budovy, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Právě tak to předvídá § 142 odst. 1 Občanského zákoníku. Soud může dospět k rozhodnutí o rozdělení budovy na jednotky, ovšem může přijmout i jiné řešení podle své úvahy.
lake
Poslední komentáře