Nové stanovy

Vložil rancupka, 5. Duben 2016 - 8:24 ::

Prosím o radu. Do konce roku 2016 musí být nové stanovy dle NOZ. Jaký je správný postup? Chci to nechat zpracovat právní firmou a pak dát schválit lidem? Co když bude mít někdo nějaké připomínky? Jak zjistím, jaké jsou přípustné změny?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil rvelihrach (bez ověření), 3. Červen 2016 - 12:45

    Dobrý den, jako členové SVJ (založeného r. 2005) jsme dostali ke schválení nové stanovy. V nich se naše společenství přejmenovává na „Společenství (…), z.s.“, stává se z něj „spolek“ a podřizuje se ustanovením § 214 (a následujícím) občanského zákoníku. Může mi prosím někdo, kdo se s takovou změnou setkal, sdělit jaké výhody/nevýhody to má? Děkuji R.V.

    Vložil Pavel, 3. Červen 2016 - 13:20

    R.V.,

    1. prosím, zakládejte pro nové téma nové vlákno, děkuji
    2. to co uvádíte je v rozporu s právem a tak je zbytečné poměřovat rozdíly spolku a SVJ

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil §§ (bez ověření), 3. Červen 2016 - 13:05

    Kdo vám ty stanovy předložil, od koho jste je dostali? Společenství nelze jen tak zničeho nic novými stanovami přetvořit na spolek.

    Vložil rvelihrach (bez ověření), 3. Červen 2016 - 16:45

    To, že je to divné, jsem tušil; proto jsem se zeptal. Návrh stanov jsme dostali od výboru před shromážděním, které teprve bude. Jaký je další postup, v případě, že by výbor i přes upozornění dal o nových stanovách hlasovat a byly přijaty? Vymínit si do zápisu nějakou výhradu a pak podat žalobu? Existuje nějaká „měkčí“ cesta? Očekávám, že na shromáždění bude notář, který snad zasáhne. Děkuji P.S. Omlouvám, že jsem nezaložil nové téma; snažil jsem se využití příbuzné.

    Vložil anon. (bez ověření), 4. Červen 2016 - 10:36

    Hlasování o hloupostech je naprosto neplatné. A proč budete mít na schůzi notáře? Vy máte v původních stanovách, že tam musí být notář? POkud to tam nemáte uvedené, tak notáře na schůzi mít nemusíte. Máte hlupáky ve výboru, ihned je vypráskejte, nebo vám vyrobí spoustu problému, které vůbec nemusít mít a pak ten bordel, který si odhlasujete nedáte dohromady.

    Vložil Ňuf (bez ověření), 9. Duben 2016 - 11:24

    „Jaký je správný postup?“

    Nejprve u pana Kubíka zjistíte, která ustanovení jsou donucující.

    Potom se podíváte, zda Vaše stanovy jsou v souladu s donucujícími ustanoveními.

    Potom začnete vymýšlet, jak stanovy v těchto záležitostech upravit.

    Problém představuje hned první bod: Jak u pana Kubíka zjistit, která ustanovení jsou donucující. Ví, ale nepoví. Je to profesionál, aby za škodlivou radu poskytnutou za úplatu ručil?

    Vložil Kubík (bez ověření), 9. Duben 2016 - 12:23

    Pane/ní Ňuf,

    už jsem psal, kde jsou uvedeny ty donucující ustanovení, kterým se přizpůsobí stanovy. Tak pro Vás podruhé:

    http://www.sprava-nemovitosti-praha.eu/…zmena-stanov

    Vložil Ňuf (bez ověření), 9. Duben 2016 - 12:36

    Pane Kubíku,

    opakovaně zde uvádíte, že víte, resp. jste schopen rozlišit, která ustanovení občanského zákoníku jsou donucující. Napište nám to zde, prosím. S určitou mírou zjednodušení (jednak nelze ztotožňovat ustanovení s paragrafem a jednak nestačí se zabývat pouze dílem Spoluvlastnictví), napište nám zde, prosím, pro začátek:

    Je ustanovení § 1115 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1116 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1117 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1118 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1119 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1120 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1121 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1122 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1123 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Je ustanovení § 1239 občanského zákoníku donucujícím ustanovením?

    Vložil Kubík (bez ověření), 9. Duben 2016 - 13:35

    Není pravda, že opakovaně zde uvádím, že vím, resp. jsem schopen rozlišit, která ustanovení občanského zákoníku jsou donucující.

    Pravda je taková, že odkazuji na web, kde jsou uvedena donucující ustanovení NOZ, podle kterých je třeba přizpůsobit stanovy SVJ, nic víc, nic míň.

    Jde především o donucující ustanovení speciální části „bytové spoluvlastnictví“ NOZ. Mimochodem, některá Vámi uváděná ustanovení se pro speciální část NOZ ani neuplatní, protože tato část obsahuje svoji úpravu, která má přednost před obecnou částí o spoluvlastnictví.

    I když mohou existovat různé výklady, zda jsou některá ustanovení NOZ donucující, nebo nikoliv, nemůže to být důvodem paušálního odmítnutí přízpůsobení stanov NOZ.

    Vložil Kurt (bez ověření), 9. Duben 2016 - 14:08

    „Jde především o donucující ustanovení speciální části „bytové spoluvlastnic­tví“ NOZ.“

    Kde čtete, že by snad mělo jít především o ustanovení o bytovém spoluvlastnictví? Právě naopak, jedná se o veškerá ustanovení občanského zákoníku, tj. příkladmo o ustanovení o právnické osobě, o spolku, o správě, a samozřejmě i o spoluvlas­tnictví.

    Vložil § (bez ověření), 9. Duben 2016 - 14:02

    „některá Vámi uváděná ustanovení se pro speciální část NOZ ani neuplatní, protože tato část obsahuje svoji úpravu, která má přednost před obecnou částí o spoluvlastnic­tví.“

    O která ustanovení se jedná? Obecně lze jistě souhlasit, že speciální úprava má přednost před úpravou obecnou. Pro jistotu zde napište, o jaká ustanovení se jedná, tj. napište zde seznam obecných ustanovení spoluvlastnictví, která se pro bytové spoluvlastnictví neuplatní. (To je jiný seznam než seznam donucujících ustanovení, o kterém zde opakovaně píšete.)

    Vložil Kurt (bez ověření), 9. Duben 2016 - 13:52

    „odkazuji na web, kde jsou uvedena donucující ustanovení NOZ“ (Kubík)

    Kde jsou ta donucující ustanovení?

    Vložil nejsem tupá ovce, 9. Duben 2016 - 10:38

    Rancupko, nedoporučuji použít vzor nových stanov, které poskytuje SČMBD. Tento vzor je totiž katastrofální. Nechápu, že se na tomto „díle“ podílel člověk s právním vzděláním. Na druhou stranu, u nás v Čechách to zase takový problém není, že. Pokud jste SVJ vzniklé dle zákona 72/1994, žádné nové stanovy mít nemusíte!!! Existující stanovy postačí pouze upravit k NOZ. To je dost podstatný rozdíl. Především do stanov doporučuji zařadit výše kvór u jednotlivých hlasování. Názor, že podle NOZ stačí k přijetí rozhodnutí na shromáždění většinový podíl přítomných ve všech rozhodnutích, není správný. Diskutováno na jiných místech. Každopádně připomínky vlastníků očekávejte. Jenom zaslepený člen SVJ přehlíží skutečnosti obsažené ve stanovách, které ho mohou poškodit.

    nejsem tupá ovce

    Vložil Kubík (bez ověření), 5. Duben 2016 - 17:44

    Co je třeba upravit najdete např. zde: http://www.sprava-nemovitosti-praha.eu/…zmena-stanov

    A můžete tam získat zdarma už i zpracované stanovy podle NOZ, které si můžete třeba i sami ještě upravit podle svých potřeb. Případné připomínky zhodnotíte, zda neodporují NOZ viz první odkaz, a pak o nich necháte hlasovat. http://www.sprava-nemovitosti-praha.eu/…novy-svj-noz

    Vložil svjvmt, 5. Duben 2016 - 9:12

    Můžete upravit stávající, aby nebyly v kolizi s donucujícími ustanoveními norem, nebo zpracovat úúplně nové.
    Pak si může stáhnout z rejstříku už zaregistrované a upravit k obrazu svému, ale tam je kopanců, jak to, že to rejstřík nekontroluje? Už bylo na chyby některé SVJ upozorněno?
    Máte dost peněz na zpracování právní firmou a hlavně jistotu, že budou OK? Kupa SVJ se chválí, že je shlédl právník…
    Myslíte, že běžný občan se v tom vyzná? Dá připomínky v souladu s normami? Dovolí ctihodné, osvícené velení nějaké změny? Povinnosti nám může stanovit jen zákon!

    Vložil § (bez ověření), 5. Duben 2016 - 9:07

    rancupko, to co tady tvrdíte je nesmysl. Žádné nové stanovy být nemusí. Jestli to myslíte tak, že ty vaše staré vyhodíte do kontejneru a vytvoříte nové, tak to tedy není. Pak se nedivte, že lidi budou mít připomínky. Přečtěte si pořádně ten zákon.

    Vložil rancupka, 5. Duben 2016 - 9:23

    Nový občanský zákoník (dále NoZ) sebou kromě spousty jiných změn přinesl i povinnost upravit stanovy společenství vlastníků jednotek. Stanovil pro to lhůtu tři roky od účinnosti zákona, to jest do konce roku 2017

    Vložil iven (bez ověření), 6. Duben 2016 - 15:16

    Rancupko, mýlíte se, termín je do konce r. 2016, 3 roky od účinnosti tj. od r. 2014 včetně.

    Vložil Arveno, 5. Duben 2016 - 12:50

    nutnost ty stare stanovy vyhodit. Mate chanci UPRAVIT. Ne vsichni vyznam slova upravit chapou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".