Nová okna - refundace
Zdravím. Potřebovala bych poradit. Jsem členem SVJ. Byt jsem zrekonstruovala a zakoupila jsem i nová euro okna. Nyní se SVJ rozhodlo vzít úvěr na rekonstrukci celého panelového domu včetně oken. Bylo mi řečeno, že na refundaci nemám nárok, že mi nová okna budou vybourána a dána nová. Okna jsou součástí bytu. Jak mám postupovat? Děkuji, Šípová.
povolení k výměně oken sem měla od družstva nyní se družstvo transformuje na SVJ.SVJ si bere úvěr od banky na kompletní rekonstrukci panelového domu celkem 38 bytů.cca 10 mil.kč Jediná já mám nová euro okna salamander (otherm) 3 měsíce stará do bytu 2+kk cena 20 tisíc .bylo mi řečeno že moje okna vybourají a dají nová .to jen pro upřesnění :) děkuji za vaše názory a tipy jak situaci řešit
Jediný možný důvod pro vybourání a novou montáž oken vidím v tom, že společenství hodlá financovat výměnu s pomocí některého státního programu pro úspory energií: podmínkou je provést výměnu u VŠECH oken budovy.
V tom případě bez výměny oken ve Vašem bytě nedosáhnou ostatní vlastníci na podporu ze státního programu.
Radím: navrhněte společenství, ať Vám výměnu provedou zdarma na náklady ostatních vlastníků - v podstatě se Vám ostatní složí na druhá okna. Úvěr si nebudete brát, nic nebudete splácet. Chtějí-li splnit podmínky dotace, přistoupí na to. Nechtějí-li, nevadí - s výměnou nesouhlaste.
Ještě si zajistěte smlouvu se společenstvím, že při akci dojde k poškození (vybourání) Vašich původních oken a že montáž nových oken pouze odstraňuje toto poškození Vašeho majetku (viz čl. XIV odst. 2 vzorových stanov společenství).
Pokud byste toto zanedbala, může finanční úřad vyhodnotit bezplatnou montáž nových oken jako Váš nemajetkový prospěch a pak by po Vás požadovali zaplatit daň z příjmu.
lake
Pravidla Panelu ani Zelená úsporám nepožadují vyměnit všechna okna. Jednak jsem obě pravidla četl, jednak jsem to konzultoval na MMR a MŽP.
Pokud můžete prokázat opak, prosím o konkrétní ustanovení právního předpisu. Byla by to nová informace.
Děkuji.
Hezký den!
Pavel
Vážená zzzzzuzanko,
podle toho, co píše pan Pavel, neexistuje nutnost měnit všechna okna - včetně Vašeho - kvůli podmínkám dotací.
Ovšem až dodatečně jste uvedla výši úvěru - zřejmě to nebudou jen okna, nýbrž zateplení celé fasády, že?
Při zateplování se okna většinou vyjímají, protože se osazují hlubší parapetní plechy na vnější straně, nebo dochází k posunutí oken o tloušťku izolace. To lze pro Váš byt udělat dvěma způsoby:
-
a) původní okna se odborně vyjmou bez poškození, vymění se parapety, okna se vrátí na místo
nebo
b) původní okna se vyjmou a nahradí novými.
Společenství by mělo zdůvodnit, zda existují technické důvody pro postup dle b), přestože Vaše okna jsou relativně nová a použitelná (a jsou VAŠE).
Podotýkám, že společenství si může vzít úvěr na opravu/zateplení společných částí domu (fasáda), nikoliv na financování výměny oken která nejsou podle Prohlášení společná.
lake
Při zateplování (předpokládám polystyren 100 mm) se u stávajících oken jen mění parapety za širší parapety, samotná okna se nechají v původním osazení. Jiné možnosti nevylučuji, ale rozhodně nejsou časté.
Hezký den!
Pavel
Nepíšete zda jste mněla souhlas od SVJ pro výměnu oken ve Vašem bytě.Pokud jste ho mněla,tak je to v pořádku.Domnívám se že jste souhlas nemněla. Pak to takhle dopadne. Vlastník přeci nemůže bez souhlasu SVJ dělat stavební úpravy. I u nás si vlastníci myslí že si můžou dělat co je napadne.
Pani píše že souhlas měla ,ale i kdyby souhlas neměla a okna jsou součastí bytové jednotky tak si s okny může dělat co chce pouze se musí řídit stavebním zákonem tj.že musí zachovat barvu členitost a rozměry oken .A jestli si jejich SVJ bere úvěr na okna v bytech a financuje ho z fondu oprav(DLOUHODOBÉ ZÁLOHY ) Porušuje tímto zákon ten jasně říká že se nesmí tento fond používat k finacování soukromého majetku .
Pokud podle Prohlášení vlastníka a kupní smlouvy jsou okna skutečně Vaše, těžko Vám je může někdo vybourat. Vůbec je nemusíte do bytu vpustit.
Pokud jsou okna společnou částí domu, rozhoduje o nich shromáždění. Jejich výměna měla být SVJ odsouhlasena. Když okna vyhovují, bylo by nehospodárné je měnit. Chtělo by to slyšet i druhou stranu, proč chce takto postupovat, je to velmi podivné.
Hezký den!
Pavel
Děkuji za odpověď. Okna jsou v Prohlášení vlastníka naše. Odůvodňují výměnu mých nových oken tím, že je budou měnit ve všech bytech, a že si na ně budou brát úvěr, a žádnou refundaci mi nedají. Raději mi je vybourají:-).
zajímavá informace děkuji jen jeden rozdíl tam je naše SVJ nebude financovat nová okna z fondu oprav ,ale bude si brát úvěr od banky.
To je ale stejné, protože úvěr na soukromý majetek (okna) se bude splácet z peněz všech, z tzv. dlouhodobé zálohy, které se nepřesně říká fond oprav.
Ta pipina z ČT si pletla družstvo a SVJ a tak to, že mluvila o fondu oprav, mne nepřekvapilo. :-))
Hezký den!
Pavel
Pro Pavla:
Považuji za nemožné, aby okna která jsou součástí bytu byla financována z dlouhodobé zálohy určené na SPOLEČNÉ části domu.
Tazatelka jasně napsala, že si na okna budou brát úvěr, to znamená, že splátky úvěru budou navíc mimo běžné zálohy na údržbu a opravy.
Viz např. toto vlákno:
http://spolecenstvi.okinfo.cz/diskuse/platba-vymeny-oken-z-fondu-oprav-je-to-pravne-v-poradku
lake
- Já jsem netvrdil, že „soukromá“ okna se mají financovat z dlouhodobé zálohy.
- Co psala tazatelka jsem četl. Problém je, že tazatelka bude za úvěr ručit i když ho nechce (§ 13/7 ZoVB). Navíc se nedomnívám, že lze předepsat rozdílnou výši záloh (pokud s tím nesouhlasí všichni – § 15/1 ZoVB).
- Četl jsem a nekomentuji, je tam směs názorů, bez opory v předpisech. To, že někdo něco napíše neznamená, že je to pravda.
Hezký den!
Pavel
Vložil Pavel, 6. Červenec 2009 - 13:43
"To je ale stejné, protože úvěr na soukromý majetek (okna) se bude splácet z peněz všech, z tzv. dlouhodobé zálohy, které se nepřesně říká fond oprav."
Vložil Pavel, 6. Červenec 2009 - 18:54
"1. Já jsem netvrdil, že „soukromá“ okna se mají financovat z dlouhodobé zálohy."
Pane Pavle, vím, že se v tom perfektně orientujete, ale z Vašeho prvního příspěvku to nebylo možné nepochybně odvodit.
Pokud jde o úvěr, soudím, že § 9 odst. 2 ZOVB vylučuje zástavní právo k jdnotce bez souhlasu vlastníka. Nebo mi něco uniklo?
Půjde o úvěr bez zástavy? Neobvyklé ...
lake
Zuzanka psala, že v reportáži bylo něco jiného a že vidí rozdíl mezi placením oken z dlouhodobé zálohy a z úvěru. Já jsem napsal, že je to to samé a že by se hradil soukromý (nespolečný) majetek ze společných peněz. To by nemělo být, jiná věc je, že se tak běžně děje. Možná se tak stane i u Zuzanky. Rozhodně netvrdím, že je to správné, ale kde není žalobce.....
Pokud mám zkušenost (nedávno jsem podepisoval úvěr na 20 mega) tak banky vůbec nepostupují podle § 9/2, protože jim stačí § 13/7 ZoVB. Koukněte se na nabídky bank pro SVJ, běžně nabízí úvěr až 300 000 Kč na jednotku bez zástavy jednotek.
Něco jiného jsou úvěry pro bytová družstva, tam nějaké zajištění chtějí.
Hezký den!
Pavel
Pouze několik poznámek:
- jak bylo uvedeno na začátku, úvěr je na celou rekonstrukci, nejen na okna
- předpokládám, že stále platí, že úvěr pro SVJ se dá do výše 300 tis. na byt sehnat běžně bez zajištění
- zajímavé by bylo vědět, proč je nutné ta okna měnit znovu, to jsem se nějak nedočetl
Ano, u úvěru do 300 000 Kč na jednu jednotku se běžně nechce zástava jednotek, protože ručení je ze zákona.
Proč chtějí měnit 3 měsíce stará okna od Otherm – profil Salamandr, by mne také zajímalo. To je slušný průměr. Neřeknu, kdyby to byla třeba 7 let stará okna polské výroby, ale takhle tomu nerozumím také.
Hezký den!
Pavel
Děkuji všem za vaše názory po přečtení všech diskutujících jsem došla k názoru že svj nemůže moje nová okna vybourat(výměna oken byla povolena od družstva 10.2.2009 písemně dnes jsme již svj) protože jsou součástí bytu stejně tak jako třeba podlaha v bytě(píšou toto v prohlášení vlastníka ) .nejde tedy aby si svj vzalo úvěr na plastová okna v bytech.(okna v bytech si musí platit každý sám )můžou si vzít na okna v bytech úvěr,ale musí ho naše svj vést zvlášť od úvěru na fasádu okna na chodbách výtahy střechu a pod. také je možné tedy vyplatit refundaci ale na té prodělám (budu platit úroky jako ostatní )příklad svj vyplatí refundaci 20 tisíc a já zaplatím za 25 let splácení úvěru cca 35 tisíc prodělám za 25let 15 tisíc .zákon aspoň doufám bude na mojí straně ještě jednou děkuji z.ps:jak se k tomuto naše svj postaví vám napíšu
Došla jste ve svém posledním příspěvku k rozumnému názoru, ale troufám si říct, že jste to trošku "domotala" s tím úvěrem.Okna jsou součástí byt. jednotky a výměnu si musí hradit každý uživatel sám (a nepotřebujete od SVJ žádné povolení, pouze jste měli odsouhlasit členění, tvar a barvu, typ). Nejsou tedy společ.částí domu, nelze tedy hradit ze společných prostředků, tedy z tzv. "fondu oprav" (FO). Bylo by to možné hradit z "FO" pouze ve 2 případech: 1) že odsouhlasíte Změnu prohlášení vlastníka a okna v bytech se převedou do společných částí domu
nebo 2) s úhradou výměny oken z "FO" bude všech 100% uživatelů byt. jednotek souhlasit - písemně. Uvedla jste: ... můžou si vzít na okna v bytech úvěr,ale musí ho naše svj vést zvlášť od úvěru na fasádu okna na chodbách ... myslím si, že "rozumné" SVJ toto neudělá, aby si vzalo úvěr na okna, které nejsou společné a ani prakticky to není možné. Okna se nebudou hradit ze společných prostředků, tedy Vy nebudete mít nárok na proplacení. Na okna by Vám neměl dle mého názoru nikdo sáhnout. Domnívám se, že problémy by mohly nastat, když byste neměla stejné okna jako ostatní - typ, barvu, členění a tvar, ale i tak se nedejte, obraťte se na příslušný Stavební úřad a vzneste písemný dotaz, zda jim to vadí či nikoliv a čekejte na písemnou odpověď.
Příklad: byl jednou jeden dům u nás ve městě a kdokoli si kdykoli vyměnil v BJ okna. Jeden za dřevěné hnědé, druhý za plastové bílé, jeden měl ty dřevěné dvoudílné, druhý trojdílné ... a stavebnímu úřadu to vůbec nevadí.
P.S: omlouvám se za obsáhlý příspěvek.
Pani píše že si bude brát svj úvěr na celkovou rekonstrukci včetně oken v bytech. Okna v bytech jsou součástí bytu .Ze zákona toto není možné,okna pokud je mají v prohlášení vlastníka si musí hradit každý sám .Ten kdo už okna má a platil si je ze svého by je platil znovu a o hodně dráž (úroky) a stavebnímu úřadu je to podle stavebního zákona jedno jen musíte zachovat členitost rozměry a barvu a jestli to jsou 4 až 8 komorová okna je taky úplně jedno . v žádném případě si neberte refundaci proděláte dostanete př.18 tisíc ale na úrokách zaplatíte 30 tisíc . když si vaše SVJ bere úvěr 10 mil tak snad ostatní členové nějak těch 20 tisíc na malý byt a 40 na velký byt seženou
O oknech se tu již diskutovalo. Názor katastrálního úřadu (kde je pokud vím uloženo prohlášení vlastníka) je tento: „Společné části domu §2 písm. g) ZVB č. 72/1994 Sb. Okna v cit. ust. nejsou, takže není jasně stanoveno, že by byla společnými částmi domu. Žádná judikatura se tímto problémem nezabývá a odborná literatura jen částečně. Např. Vlastnictví bytů (nakl. ASPI2007 – T.Dvořák), – Pokud prohlášení určuje okna za součást jednotky, je taková klauzule platná, neboť nelze z mlčení zákona dovodit její neplatnost. Vlastník jednotky je oprávněn a povinen k údržbě oken sám z vlastních prostředků; tím není dotčena jeho povinnost vyžádat si předchozí souhlas všech vlastníků ke změnám, kterými se mění vzhled domu (§ 13 odst. 3 ). Jestliže prohlášení v tomto směru mlčí, pak je odvoditelný závěr, že se jedná o součást společných částí domu. O údržbě oken v takovémto případě rozhodují všichni vlastníci a úhrada se provádí z prostředků na opravy a investice, ledaže se dohodnou jinak. …. Pokud jsou okna označena v prohlášení za součást společných částí, lze vlastníkovi jednotky výměnu oken nařídit i proti jeho vůli“.
„Okna v cit. ust. nejsou, takže není jasně stanoveno, že by byla společnými částmi domu.“
Cit. ust. neposkytuje taxativní výčet, nýbrž výčet příkladmý. Lze naopak dovodit, že okna jsou společnými částmi domu, neboť slouží pro společné užívání.
Okna jsou dle zákona součástí bytové jednotky (BJ). Vycházím ze svých zkušeností, kdy v domě byla schválena revitalizace na shromáždění a současně byla provedena Změna prohlášení vlastníka, podle které byla okna převedena do společ.částí domu. Tuto změnu museli vlastníci stvrdit svým podpisem u notáře. Jeden z vlastníků BJ – říkejme mu Jarda, toto nepodepsal, jeho okna se nestaly spol. částí domu, nebyly mu ani vyměněny. Protože v tomto domě nebylo ustavené společenství a dům byl ve vlastnictví 3 vlastníků, Jarda svými nesouhlasy blokoval co mohl, protože dle zákona potřebujete (když jsou pouze 3 vlastníci) 100% souhlas všech vlastníků. Protože všichni toužili revitalizovat, veškeré spisy a doklady se dostaly na Krajský úřad … ten posoudil a uznal, že okna v bytové jednotce Jardy jsou dle zákona součástí jeho BJ, protože on tu změnu nepřijal. I když zkušenost je taková, co úřad to jiný přístup, jiný výklad … Okna v byt. jednotce Jardy vyměněna nebyla, protože jsou stále jeho, dům byl zrevitalizován, zkolaudován …
Podle kterého zákona jsou okna součástí bytové jednotky? Zákonů je spousta, je možné, že jsem něco přehlédl. Děkuji.
Prohlášení vlastníka Odpověď, zda okno je nebo není součástí BJ najdete v prohlášení vlastníka budovy. O prohlášení vlastníka budovy se více dočtete v Zákoně o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb. paragraf 4. Je lepší mít tento zákon s komentářem. Např. – cituji: K odst.2 písm.c) Pojem společných částí budovy je definován v ustanovení paragr. 2 písm. g) tohoto zákona. Zákon ukládá vlastníku budovy povinnost v prohlášení vlastníka budovy společné části domu určit. Zeptám se: když si převádíte byt do osob. vlastnictví nebo si byt kupujete od vlastníka, čili se stáváte vlastníkem, zajímá vás co všechno je součástí BJ a co ne? Mně by to tedy hodně zajímalo. K tomu by mělo sloužit prohlášení vlastníka budovy. Když už ho jinde neseženete, domnívám se, že by ho měl mít katastr.úřad.
prohlášení vlastníka se musí v každém případě ocitnout již v návrhu kupní smlouvy. zde se vyznačuje jednotka,prohlášení prodávajícího že je na základě §3, zákona č. 172/1991 Sb. vlastníkem,odkaz na zápis vkladu do katastru nemov. s odkazem na první smlouvu, č. jednací. dále inf. o spoluvlastnickém podílu, informace o parcele, případné úpravy k pozemku jiného vlastníka, je zde uveden záměr obce o prodeji, prohlášení kup. a prodávajícího, předmět smlouvy, kde se BJ nachází a z čeho všeho se skládá- vybavení jednotky apd. a další inf. o cenězajišťování správy. tento doklad musí obdržet každý zájemce o koupi. nedovedu si představit, že by katastr. úřad bez těchto náležitostí postupoval dále v zápisu apd. josef
Jak jsem nakoupil … Stanovisko právníků odd. památkové péče města (když se k tomu památkový ústav odmítl vyjádřit a odkázal na město) „Okna, jako součást hlavních svislých konstrukcí, jsou společnou částí domu (§ 2 písm. g zákona o vlastnictví bytů). Pokud by okna nebyla společnou částí, musela by být vymezena v prohlášení vlastníka jako součást jednotky – tento případ je velmi ojedinělý“.
Ke stanovisku katastru v příspěvku výše dodávám ještě vyjádření ke změně Prohlášení „V případě, že chcete změnit prohlášení ohledně oken, nejedná se o změnu ve smyslu ust. § 11 odst. 7 BytZ (změna se netýká označení jednotek a velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu) a není ji proto nutné ohlašovat katastrálnímu úřadu. “
Zvlášť když tazatelka píše, že se družstvo transformuje na SVJ tak by si mělo SVJ uhlídat, aby mu bylo předáno prohlášení vlastníka budovy, kde by mělo být ujasněno co je čí.
Ne nemáte pravdu lepší když jsou okna v bytech soukromá s dotacema to nemá nic společného ty dostanete i na soukromá .a za druhé proč platit drahý uvěr za soukromá okna ?? lepší je platit je za hotové peníze. jen pro info: 2 okna cena 20 tisíc za hotové .na 25 let splácení je cena 36 tisíc .ten kdo nemá hotové peníze ať si uvěr zařídí na okna v bytech sám a taky ne všichni chtějí nová okna třeba důchodce 90 let se vám na ně vy… ten už šetří na něco jiného :)
Poslední komentáře