Nevlastník členem výboru, dotaz na formulaci ve stanovách

Vložil --------P-S, 30. Květen 2022 - 14:01 ::

Dobrý den, prosím, umožňují naše stanovy, aby nečlen/nevlastník bytové jednotky zvolen členem výboru? Současný výbor tvrdí, že nevlastník nesmí vykonávat funkci člena výboru a já s tím nesouhlasím. Předem děkuji za odpověď.

Máme ve stanovách: VZNIK ČLENSTVÍ VE SPOLEČENSTVÍ Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím bytové jednotky. ORGÁNY SPOLEČENSTVÍ …Členem výboru společenství nebo zástupcem právnické osoby jako člena takového orgánu se může stát jen ten, kdo je plně svéprávný a bezúhonný ve smyslu živnostenského zákona.

  • statutární orgán

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Korky0202, 30. Květen 2022 - 15:44

Před novelou ObčZ tomu tak skutečně bylo a ve Stanovách, včetně vzorových, které byly tehdy velmi často používány, takové ustanovení bylo.

Nicméně praxí se přišlo na to, že se stávalo, že mnoha SVJ hrozilo ustavení opatrovníka, protože Shromáždění nebylo schopno zvolit dostatek členů Výboru SVJ z řad vlastníků.

S účinností nového občanského zákoníku – 89/2012 Sb. bylo toto ustanovení výrazně modifikováno do podoby, kterou využívají i Vaše Stanovy.

Vaše Stanovy využívají pro vznik členství ve výboru v podstatě ustanovení § 1205, odst. (2), kde nikde není uvedeno, že členem výboru může být pouze zvolena osoba, která je uvedena jako vlastník bytové jednotky, případně jeho pověřený zástupce.

Takže pro Vás platí, že členem Výboru SVJ se může stát, kdokoliv, kdo splní podmínku svéprávnosti a bezúhonnosti.

Vložil Justitianus, 30. Květen 2022 - 16:26

Korky se mýlí. Pro členství ve výboru neexistovalo nikdy žádné zákonné omezení. Ani za účinnosti zákona č. 72/1994 Sb..

72/1994 Sb. (zrušený ke dni 31.12.2013)
§ 9

(7) Orgány společenství jsou
a) shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“),
b) výbor společenství (dále jen „výbor“) nebo ten vlastník jednotek, kterého v případě, že není zvolen výbor, shromáždění pověří výkonem funkce výboru (dále jen „pověřený vlastník“), (…).

Z uvedeného je zřejmé, že zákonné omezení se nevztahovalo na členy výboru, nýbrž pouze na pověřeného vlastníka (který byl jednočlenným statutárním orgánem SVJ).

Stejně tak je nesmyslem Korkyho tvrzení o údajném obsahu občanského zákoníku „před novelou“. Před kterou novelou, prosím? Bylo jich deset. Už první vyhlášené znění občanského zákoníku ze dne 3. února 2012 obsahovalo v § 152 a § 1205 stejný text jako dnes.

Justitianus

Vložil Korky0202, 30. Květen 2022 - 16:39

Prostudovat si stav před účinností NOZ, protože k zákonu 72/1994 a ObčZ 40/1964 Sb., který citujete, byla prováděcí vyhláška – https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-371:

Nařízení vlády č. 371/2004 Sb. Nařízení vlády, kterým se vydávají vzorové stanovy společenství vlastníků jednotek

Což jste si nejspíše nenastudoval, kde je přímo uvedeno v čl. VI:

… Členem voleného orgánu společenství nebo jeho voleným orgánem může být pouze fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby

  • člena společenství, je ke dni volby starší 18 let a má způsobilost k

právním úkonům.

A když se jednalo o NOZ, tak se nejdříve mluvilo o velké novelizaci. Takže jsem měl na myslí 40/1964 Sb.

Vložil Justitianus, 30. Květen 2022 - 16:51

Korky, jste popleten a píšete další absurdní nesmysl. Zcela zbytečně zaplevelujete tuto diskusi.

Nařízení vlády č. 371/2004 Sb. nebylo žádnou „prováděcí vyhláškou“. Pletete si pojmy. Nařízení vlády nebylo závazné pro nikoho!

Nesnažte se vykládat právo, když ani nerozumíte základním skutečnostem.

Justitianus

Vložil Korky0202, 30. Květen 2022 - 16:59

90 % SVJ mělo za účinnosti ObčZ a ZoVB právě stanovy, které kopírovaly NZ 371/2004 Sb.

Navíc přímo ZoVB udává, že pokud Shromáždění neschválí Stanovy, řídi se SVJ vzorovými stanovami, které vláda upraví právě ve svém Nařízení vlády. A schválně Vám sem nenapíšu, který § to je, když to tak znáte a obviňujete ostatní z toho, že tomu nerozumí, aniž byste je znal a znal jejich odbornost či praxi.

Ten, který se zde snaží vykládat právo, bez toho, aby měl nastudované všechny předpisy a pouze vytrhává některé paragrafy, jste Vy.

Tak si nejdříve tyto tři předpisy nastudujte.

Navíc pokud tvrdíte, že některé nařízení, není závazné, měl byste takový výrok doložit minimálně z nějakého zdroje a ne to, že si něco myslíte. Ideálně nějakým rozsudkem a jeho citací.

Vložil Justitianus, 30. Květen 2022 - 18:08

Korky, jste právní analfabet. Ale to už všichni poznali z těch nesmyslů, které zde píšete.

Ústava České republiky
Čl. 2

(4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

Listina základních práv a svobod
Čl. 2

(4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

Dispozitivní právní normy dovolují adresátům upravit si vzájemná práva a povinnosti vlastním projevem vůle. Učiní-li tak, nelze dispozitivní normu na jejich vztah použít; aplikovat se bude autonomní norma, kterou si strany samy ujednaly. (Hejný 2015)

Ustanovení § 9 odst. 10 zákona č. 72/1994 Sb. je typickou právní normou dispozitivní. Proto jsem v této diskusi dvakrát zmínil „zákonné omezení“. Upozornil jsem, že nějaké (kogentní) omezení pro členství ve statutárním orgánu nikdy neexistovalo. Pokud si takové omezení dali členové SVJ do svých stanov, šlo o typický svobodný projev jejich svobodné vůle, který vyjádřili právním chováním (facere, omitere, pati).

K přijetí vzoroých stanov bylo třeba aby členové projevili pasivní právní chování (omitere). Zákon č. 72/1994 Sb. jim nic nenařizoval. Vzorové stanovy byly jen pro ty kdo si přáli se jimi řídit, a neprojevili svou vůli zákonem předepsaným způsobem (facere – přijetí stanov na shromáždění).

Justitianus

Vložil Justitianus, 30. Květen 2022 - 16:27

Členové vašeho výboru zřejmě nedosahují úrovně rozumu průměrného člověka podle § 4 odst. 1 občanského zákoníku.

Orgány právnické osoby
§ 152

(1) Právnická osoba si tvoří orgány o jednom členu (individuální) nebo o více členech (kolektivní). 

(2) Fyzická osoba, která je členem orgánu právnické osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak povolána (dále jen „člen voleného orgánu“), musí být plně svéprávná. To platí i pro zástupce právnické osoby, která je sama členem voleného orgánu jiné právnické osoby.

§ 1205 Orgány společenství vlastníků

(2) Způsobilý být členem voleného orgánu nebo zástupcem právnické osoby jako člena takového orgánu je ten, kdo je plně svéprávný a je bezúhonný ve smyslu jiného právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání.

Z uvedeného plyne, že neexistuje žádná zákonná překážka. Pro zákonnou způsobilost být členem statutárního orgánu SVJ je bezvýznamné zda tato osoba je či není členem SVJ. Ani ve vašich stanovách nenacházím žádné omezení nad rámec zákona.

Pozdravujte ode mne vaše statutáry.

Justitianus

Vložil Petr, 31. Květen 2022 - 3:33

Pro tazatele plyne z diskuse (a dle NOZ i dle stanov) že členem výboru jejich SVJ může být i nečlen. Nemá cenu se přít, co bylo v ZoVB nebo před n-9 novelou NOZ

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".