Korky, jste právní analfabet. Ale to už všichni poznali z těch nesmyslů, které zde píšete.
Ústava České republiky (4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. |
Listina základních práv a svobod (4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. |
Dispozitivní právní normy dovolují adresátům upravit si vzájemná práva a povinnosti vlastním projevem vůle. Učiní-li tak, nelze dispozitivní normu na jejich vztah použít; aplikovat se bude autonomní norma, kterou si strany samy ujednaly. (Hejný 2015)
Ustanovení § 9 odst. 10 zákona č. 72/1994 Sb. je typickou právní normou dispozitivní. Proto jsem v této diskusi dvakrát zmínil „zákonné omezení“. Upozornil jsem, že nějaké (kogentní) omezení pro členství ve statutárním orgánu nikdy neexistovalo. Pokud si takové omezení dali členové SVJ do svých stanov, šlo o typický svobodný projev jejich svobodné vůle, který vyjádřili právním chováním (facere, omitere, pati).
K přijetí vzoroých stanov bylo třeba aby členové projevili pasivní právní chování (omitere). Zákon č. 72/1994 Sb. jim nic nenařizoval. Vzorové stanovy byly jen pro ty kdo si přáli se jimi řídit, a neprojevili svou vůli zákonem předepsaným způsobem (facere – přijetí stanov na shromáždění).
Justitianus
Poslední komentáře