neustále otevřené vchod.dveře
Zdravím všechny,tímto Vás žádám o radu nebo pomoc jak řešit problém. Neustále někdo otevírá vchodové dveře a pak nám lezou cizí lidi do vchodu.Dveře zamykat nemá význam …
Zkuste si na dveře nechat osadit vstupní systém na čipy. My ho máme na našem domě a od té doby přestaly problémy s nezvanými hosty.
Aby se dveře zavíraly, tak se nevyhnete instalaci brana. My jsme na dveře také nechali instalovat „samozamykací“ zámek – to je zámek, který se při zaklapnutí dveří automaticky zamkne na dva západy. Z vnitřní strany je klika pomocí které otevřete vždy – to je kvůli požární bezpečnosti.
Z venkovní strany jde zámek buď odemknout klíčem a nebo pomocí čipu. Klíče jsme mezi lidi nerozdávali – všichni mají čip. Systém nám umožňuje zablokovat ztracený čip, omezit hodiny kdy může čip vstoupit (např. pošťačka) a hlavně v případě, že se opravdu něco stane, tak si zjistit kdo tam v té době byl.
Pokud byste měli zájem, tak můžu doporučit firmu IMA (www.patron-pro.cz), od které máme náš systém už několik let a jsme velmi spokojeni.
Neříkáte však, zda lze dveře odemknout z bytu, pak opět lidi pustí kdekoho. Pokud ne, musí si pro návštěvu dojít, hodit klíč…
A to nemáte Brano zavírá samo a kliku jen zevnitř? Zamykejte, má to význam! Dejte ceduli jak vrata. Když některým z vás nezáleží na majetku…, všímejte si jich.
A co nouzová úniková cesta? Jak se ví, že toto není jediný nouzový únik, který musí být otevíratelný bez použití nástrojů a pomůcek?
„Penik“ má pravdu. V každém domě musí být úniková cesta, např. pro případ požáru. Dveře v tomto případě nesmí být zamčené, nebo se musí zajistit volný únik jinak. Toto pravidlo je málo známé, málo se kontroluje a skoro vůbec se nedodržuje. V případě nešťastné události, kdyby někdo u dveří zemřel jenom proto, že si v rozrušení zapomněl vzít klíče, by statutární orgán i vlastníci měli velké starosti.
Napadá mě následující teoretický, ale ne nemožný příklad. Zloděj v noci vleze do nezamčeného domu a schová se ve sklepě. Ráno odcházejí vlastníci z domu za svými povinnostmi. Na to čeká schovaný zloděj. Vyjde na chodbu a nerušeně začíná otevírat a vykrádat byty. Náhle v domě vznikne požár. Zloděj si toho všimne pozdě, až když začne mít dýchací potíže. Úprkem běží ke vchodovým dveřím, které se zpravidla nezamykají. Ale ouha, poslední vlastník tentokrát za sebou zamkl. Když k požáru dorazí hasiči, najdou za dveřmi zloděje s velmi poškozeným zdravím.
Kdo půjde bručet pro nedbalost? Rozdělí se případná pokuta nebo finanční úhrada pozůstalým mezi vlastníky podle jejich podílu na společných částech domu, nebo všem stejně rovným dílem?
Na uvedené otázky neznám odpověď. I když to není akutní případ, poradí mi někdo?
Podobný problém jsme řešili v našem SVJ již v roce 2007. Náš dotaz jsme zaslali na odbor prevence MV-GŘHZS ČR, který jej postoupil k přímému vyřízení na odbor prevence HZS hl.m. Prahy, který je plně kompetentní náš dotaz zodpovědět i s ohledem na místní znalost.
Odpověď byla následující:„Dveře na únikové cestě (včetně východových dveří z objektu, pokud jimi prochází úniková cesta) musí být v případě požáru volně použitelné, pokud jsou uzamykány musí být tato funkce vyřazena (např. obsluhou, automatickým systémem). Pokud jsou tedy domovní dveře uzamykány bez dalších navazujících opatření, neodpovídá tento stav předpisům z hlediska zajištění trvale volných únikových cest. mjr. ing. Jiří Štolba.“
a ještě k tomu, panikové zámky (samo zamykací, nezamyká se klíčem) do nouzových východů, stiskem kliky se dveře vždy otevřou ve směru zevnitř ven.
Máme namontované na vchodové dveře, fungují, při odchodu nikdo nemusí vytahovat klíče jen při vchodu. Stávající vložku můžete využít do toho.
čipem ovládaný zámek versus panikový zámek. Cena panikového zámku je
cca do 5 tis. Vložku a klíče není nutno měnit! A na kolik Vám vyšel
zámek s čipem?
Pro pana Soukupa:
Panikový zámek je určen i pro nouzový východ dle požárních
předpisů!
Tady hlavně nejde o cenu, ale o bezpečnost. Klíč se může ztratit,ukradnout,podnájemník nevrátí atd....., ale furt existuje a funguje. Čip když se ztratí apod… tak se zablokuje a je už jen maximálně na ozdobu.
Zevnitř se čip nepoužívá a jen se bere za kliku. Z venku je klika sice taky, ale dokud není přiložen čip tak je nefunkční.
Někdo při tomto kouká jen na cenu, ale pro nás byla důležitější bezpečnost. Když někdo byt pronajme a pak již klíč(e) tito lidé nevrátí tak se do tohoto baráku kdykoliv dostanou i když tam nemají co dělat.
Nebo při každém nevrácení,ztracení atd… klíčů můžete zámky měnit, ale toto u čipů nehrozí.
měli jsme u nás „hasiče“ na revizi, zamykání vchodových dveří na noc mu nevadilo, … všichni mají klíč
„Se prej nesmí“ je jaká norma? Ptejte se, kde je ta povinnost uvedena, brnkněte hasičům! Vy se prostě neumíte bránit hajzlíkům. Až se něco ztratí chtějte po nich náhradu škody – OZ.
Poslední komentáře