Nerozumím obsahu... svého vyúčtování služeb

Vložil Janák50 (bez ověření), 5. Září 2024 - 0:22 ::

Dobrý den,

ve společenství máme výtahy. Ve výtahu máme reklamní elektronický panel. Provozovatel výtahu platí podle smlouvy nějaký poplatek za využití reklamní plochy ve velikostí jím vlastněného reklamního zařízení. Máme reklamu také na omítce domu.

Ve vyúčtování služeb za rok 2021 NEBYL náklad na provoz výtahu ponížen o výtěžek z pronájmu reklamní plochy elektronického panelu (ten panel je napájen elektřinou v domě ale je ve vlastnictví toho kdo si tam ty reklamy dává) ani venkovní reklamní plochy. Náklad na výtah se rozpočítává ve službách od 3-patra výše (pozůstatek vyhl. z r. 1993), a nebyl ani na vyúčtování uveden (samozřejmě plocha byla v aktivním pronájmu).

Ve vyúčtování služeb za rok 2022 BYL náklad na provoz výtahu ponížen o výtěžek z pronájmu reklamní plochy elektronického panelu ale výtěžek z venkovní reklamní plochy nikde nesnižoval ani tento výtěžek nebyl explicitně na vyúčtování uveden (mínusem).

Ve vyúčtování služeb za rok 2023 NEBYL náklad na provoz výtahu ponížen o výtěžek z pronájmu reklamní plochy elektronického panelu. „výtěžek z pronájmu reklamní plochy“ je na výúčtování vyúčtován mínusem ve výši „1/počet bytů“.

Jsem z toho jelen. Můžete někdo objasnit:

  • mezi jednotlivými obdobími nebylo žádné rozhodnutí dle §5/1 zák.67/2013 takže se u nás někteří domnívají, že má platit způsob z r. 2021 i kdyby byl vadný
  • které vyúčtování služeb bylo správné, pokud vůbec nějaké? (podle stanov rozúčtováváme od 3.ho patra výše za všechny byty v domě)
  • jak by se měl výtěžek dělit mezi vlastníky? (nic o tom usneseno ani debatováno nebylo – na co se takový zisk má používat? na snížení výdajů za správu domu nebo má být rozúčtován mezi příjemce služeb?)

děkuji Janák (vlastník bytu, člen společenství, nečlen výboru)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 5. Září 2024 - 4:40
    • „Provozovatel výtahu platí podle smlouvy nějaký poplatek za využití reklamní plochy …“

    V tom případě to nemá naprosto nic společného se sluźbami spojenými s uźíváním bytů !!! Pletete dohromady odlišné a nesouvisející záležitosti.

    Jde o pronájem společné části, nebo o obdobnou smlouvu, ve které SVJ poskytuje majetek vlastníků jednotek k využití třetí straně.

    Jde tedy o případ nepřímého zastoupení, kdy SVJ právně jedná vlastním jménem s třetí stranou, avšak veškeré plody a uźitky ze sjednané nájemní smlouvy jsou příjmem vlastníků jednotek.

    Mezi ně se příjem z nájmu samozřejmě rozdělí podle jejich spoluvlastnických podílů.

    U vlastníka, který nemá jednotku zařazenu v obchodním majetku podnikatele, se jedná o jeho příjem z nájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů.

    Justitianus

    Vložil Zztop (bez ověření), 5. Září 2024 - 6:29

    Dle mého názoru by tento příjem mohl snižovat (třeba platby do FO nebo náklady správy)…

    Pokud vím, tak náklady (ztráty) všech patagrafů DaP (vyjma zaměstnání §6) se započítávají navzájem, tedy i ztráta, = snižují základ daně.

    Takže příjem z umístění zařízení, z umístění reklamy (to je příhodnější než nájem nebo poplatek), by dle mého názoru při správné daňové a účetní aplikaci měl snižovat výdaje a ne aby jako oslík každý vlastník si “zvýšil” příjem, který stejně skončí ve FO.

    Vložil Ufon (bez ověření), 9. Září 2024 - 6:29

    Automaticky neskončí ve FO. Je to váš příjem a jen vy se můžete rozhodnout jak s ním naložíte.Takže si ho můžete nechat vyplácet.Stále žijete v socialusmu. Psal o tom Jiří Čáp, který podával vysvětlení k NOZ.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Září 2024 - 6:53

    není správný

    Vložil otazka (bez ověření), 5. Září 2024 - 21:44

    dúvod? paragraf? vy jste DP nebo krajský m etodik GFR?

    všechny příjmy obecně lze přece ponížit o výdaje, nebioli prijmy a vydaje se obecne paruji (pokud to neni zakazane jako treba paragraf 6 s 7–10)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Září 2024 - 7:00

    ZDP, § 5, 9 a další, ne, ano.

    Vložil radewk (bez ověření), 9. Září 2024 - 21:36

    § 5 Základ daně a daňová ztráta (1) Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve zdaňovacím období přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno jinak.

    konec citace

    Příjem vlastníků typicky nepřesahuje výdaje (do FO a na správu) vlastníků.

    Příjem vlastníků se tedy páruje s výdaji vlastníků. Často se ani nejedná o nájem, ale umístění anten, umístění reklamy.

    Uveďte konkretně, proč je úvaha mylná.

    Samotný fakt, že z pohodlnosti SVJ příjem přehodí na vlastníky ať si to zdaní, aby si vzápětí odhlasovalo převod do FO, na tom nic nemění, že to lze dělat jak popisuji.

    Vložil znalee (bez ověření), 16. Září 2024 - 12:56

    je tu daňař (nejen blb minusovač), co umí podložit/vyvrátit paragrafem tento postup?

    Vložil Ufoun (bez ověření), 6. Září 2024 - 5:38

    Pronájem společných částí domu, jedná se o příjem vlastníků, nikoliv příjem SVJ.

    Vložil Ufoun (bez ověření), 6. Září 2024 - 6:02

    Dodatek: jednotliví vlastníci musí danit

    Vložil Pavel, 7. Září 2024 - 8:02

    Ufoune,

    máte pravdu v tom, že příjem je vlastníků a nikoliv výnosem u SVJ.

    Vaše tvrzení, že jednotliví vlastníci musí danit, ale není přesné s ohledem na § 38g ZDP.

    Např. důchodce, který nemá jiné příjmy podle § 6 až § 10 ZDP, by podával daňové přiznání a tím danil příjem až od 50 000 Kč za rok.

    Vlastník, který mimo příjmu podle § 6 nemá jiné příjmy podle § 7 až § 10 ZDP vyšší než 20 000 Kč ročně, také nemá povinnost podávat daňové přiznání a tím danit.

    Smůlu má ten, kdo musí podávat daňové přiznání, ten by danil i nižší částky.

    U nás je příjem hluboko pod 20 000 Kč za rok a většina vlastníků nepodává daňové přiznání, takže nic nedaní.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Platil (bez ověření), 10. Září 2024 - 3:05

    „Smůlu má ten, kdo musí podávat daňové přiznání, ten by danil i nižší částky.“

    Pokud se tato částka nevyplatí a je převedena do FO, tak se může tento bránit, že ji chce vyplatit?

    Anebo pokud tento byt pronajímá tak si může dát platby na správu a FO do nákladů. Může si dát do nákladů i tento převod, protože je to vlastně platba do FO? Tzn. má „příjem“ a ve stejné výši rovnou „výdej“.

    Vložil znalee (bez ověření), 16. Září 2024 - 12:55

    je tu daňař (nejen blb minusovač), co umí podložit/vyvrátit paragrafem tento postup?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".