Není svoláná schůze, co s tím?

Vložil Veronika, 14. Únor 2009 - 17:14 ::

Chci se zeptat, jak „donutit“ společenstvo, aby svolalo schůzi. zatím jsme měli pouze jednu, kdy bydlíme v novém bytovém domě a to bylo minulý rok v únoru. Slibovali, že bude v létě, urgovali jsme to na podzim, ale dosud nic. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 16. Únor 2009 - 0:25

    Z Vašeho dotazu není jasné, proč chcete svolat shromáždění. Řada věci se dá vyřídit přímo s výborem mimo shromáždění. Že by někdo chtěl shromáždění jen proto, aby se uskutečnilo, to nepředpokládám.

    Svěříte se, proč chcete shromáždění?

    Svolávat shromáždění bez nějakého nosného programu může vést k tomu, že rapidně klesne účast a shromáždění bude neusnášeníschopné.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Veronika, 4. Březen 2009 - 16:06

    Dobrý den. Svěřím se. Klidně. Schůze měla být v srpnu, aby se určilo, zda zalohy nejsou malé či velké atd. Dále bychom ji potřebovali ohledně úklidu. Bylo odhlasováno, úklid bude provádět sousedka za peníze. V létě se na úklid jednoduše vybodla, ale peníze na úklid odchází pořád. Od listopadu sice někdo uklídí, ale nevíme, kdo to je, kdo ji najal, za kolik apod. A těchto věcí, které je třeba vyřešit, je více. Veronika

    Vložil E56 (bez ověření), 4. Březen 2009 - 16:47

    Vážená paní Veroniko,

    na Vašem místě se jednoduše zeptám, kdo uklízí. Co se týká záloh na služby, správnost jejich stanovení posoudíte sama jednoduše porovnáním jejich výše se skutečnými náklady. K mimořádnému schůzování ve Vašem případě není důvod, alespoň ne z těch důvodů, které uvádíte.

    Krásný den přeje,

    E56

    Vložil Anonymousfsf (bez ověření), 16. Únor 2009 - 2:27

    Naprosto s Pavlem souhlasím, např. v našem SVJ se koná shromáždění 2× za rok koncem dubna a koncem listopadu. Účast se drží v průměru kolem 75% vlastníků. Napíšu to krátce a zjednodušeně. Jarní shromáždění je o vyúčtování služeb, na letošním kromě toho budem hlasovat o změně pojištění domu atd. Podzimní je hlavně o schvalování výdajů z tzv. fondu oprav na příští rok atd.JarekSVJ

    Vložil Anonymou (bez ověření), 16. Únor 2009 - 11:17

    A kdy si necháváte schvalovat účetní závěrku?

    Vložil JarekSVJ, 16. Únor 2009 - 14:15

    Většinou na tom podzimním, u nás je to tak, pravidelně seznamuji vlastníky s náklady, všechno se rozhoduje na shromáždění, pravidelně je formou nástěnky seznamuji i např. se spotřebou energii, změnou cen atd. , každý má možnost nahlédnout do čehokoliv, jak já rád říkávám v SVJ není tajných materiálů… co ještě k tomu víc napsat????

    Vložil Emanuel (bez ověření), 15. Únor 2009 - 9:18

    Zákon vyžaduje schůzovat jednou ročně, takže bych vyčkal do konce roku. Teprve potom, pokud by nebylo shromáždění svoláno, by byl porušen zákon. Ale to jistě dobře víte.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 15. Únor 2009 - 11:29

    Jakto čekat do konce roku? Snad do konce února, když bylo poslední shromáždění loni v únoru, tak 1 rok uplyne letos v únoru, což je nyní, ne?

    Vložil Emanuel (bez ověření), 15. Únor 2009 - 23:15

    Jednou ročně znamená v právničtině jednou každý rok.

    (Něco jiného by bylo „každých 12 měsíců“.)

    Vložil Anonymou (bez ověření), 14. Únor 2009 - 17:28

    Můžete si „schůzi“ (správně shromáždění) svolat sami pokud máte alespoň 1/4 hlasů.

    viz: zákon 72/1994 § 11

    nadpis vypuštěn

    (1) Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.

    Podívejte se předtím ještě do stanov, kde to může být rozvedeno podrobněji. A dejte si pozor na dodržení lhůt – doručení pozvánek s programem všem vlastníkům minimálně 15 dní před konáním shromáždění a vyvěšení pozvánky na nástěnce.

    Vložil Petr, 16. Únor 2009 - 8:57

    Otázka je zda stačí konat shromáždění 1× za rok, když se bez jednání a hlasování provádějí akce, vyžadující odsouhlasení 50%, 75% atd. Dále si tazatel nechal od cesty, zda se v únoru konalo výroční shromáždění za předchozí rok k odsouhlasení účetnictví. Na takové dotazy se těžko odpovídá.

    Vložil Vagin (bez ověření), 16. Únor 2009 - 10:01

    „Účetnictví“ se odsouhlasovat nemusí.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 16. Únor 2009 - 11:22

    Nemusí, ale je proti zájmu výboru si je nenechat odsouhlasit. Výbor je odpovědný za případné chyby a penalizace. Odsouhlasením na shromáždění se stávají odpovědni všichni vlastníci. To by byl výbor sám proti sobě, kdyby nedával účetnictví odsouhlasovat na shromáždění.

    Vložil E56 (bez ověření), 16. Únor 2009 - 11:26

    Už jsem tu četl stokrát, že „Odsouhlasením na shromáždění se stávají odpovědni všichni vlastníci.“ Odkud tohle plyne? Prosím číslo § a číslo zákona. Děkuji.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 16. Únor 2009 - 11:37

    Souhlas. To je podle mě nesmysl, neuvěřím dokud někdo nenapíše ten paragraf..

    Výbor lze podle mě postihovat pouze za konkrétní a především úmyslné (trestné) činy. Pokud výbor např. zanedbá nějakou revizi a SVJ dostane pokutu tak to prostě zaplatí SVJ. Vymahatelnost na výboru je podle mě mizivá.

    P.L.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 16. Únor 2009 - 12:09

    Taky prosazuji zásadu, že po schválení účetní závěrky odpovídají za správnost účetnictví vlastníci jednotek, i když nemám v rukávu příslušné ustanovení zákona.

    Někdy dávno jsem ji nastudovala v odborné literatuře a převzala, protože má logiku. Pramen si už bohužel nepamatuji.

    Jakmile si členové výboru nebo pověřený vlastník nechají schválit účetní závěrku shromážděním a případná kontrola objeví chyby v účetnictví a penalizuje je, nevidím důvod, proč by měli platit pokutu sami.

    Kdyby se opravdu rozjely kontroly účetnictví SVJ a spolu s tím vymáhání pokut na členech výborů SVJ, chtěla bych vidět, kdo by byl ochoten funkci statutárního orgánu zastávat.

    V těchto dnech by snad měl být na webu MMR zveřejněn návrh nového ZoVB. Všichni z řad členů výborů SVJ by měli usilovat o to, aby v novém zákoně bylo ustanoveno, že za správnost účetnictví SVJ odpovídají po schválení účetní závěrky všichni vlastníci jednotek.

    Potom si členové SVJ rozmyslí, jestli se zúčastní shromáždění nebo ne a zúčastní-li se, jestli zvednou ruku automaticky nebo jestli se alespoň zeptají, kolik kdo komu dluží, kdo se stará o nápravu a na co konkrétně byly vynaloženy příspěvky na správu domu.

    N. Klainová

    Vložil Anonymou (bez ověření), 16. Únor 2009 - 13:14

    Myšlenka je to možná hezká ale možná až moc naivní. Už několikrát jsem se tu ptal co se stane když se neschválí účetní závěrka. Můj dosavadní postoj je že se nestane NIC a dokonce jsem odpůrce toho principu o odpovědnosti výboru a společenství.

    Znovu opakuji, že neschválení závěrky zdaleka nemusí znamenat že je v účetnictví něco špatně. Stačí že lidi prostě na schůzi nepřijdou nebo že nebudou mít výbor rádi (což tak většinou je).

    Naopak – odpovědnost mají vždy VŠICHNI členové SVJ už tím, jaký výbor si zvolí. A pokud výbor něco (často neúmyslně) zanedbá je to chyba SVJ a SVJ za to zaplatí ne onen výbor, to je bez debat!

    Výbor je jen nástroj – „prodoužená ruka“ členů SVJ. Kdyby opravdu platilo, že výbor bude mít nějakou zodpovědnost nikdo by to nedělal. V SVJ se málokdy najde člověk, který je zároveň právník, účetní, stavební inženýr, atd..

    Naopak zodpovědnost lze smluvně vyžadovat po správcovské firmě – jsou za to placeni a mohou si sehnat/zaměstnat kolik odborníků chtějí a podle toho stanovit cenu. Výbor bohužel musí být složen z členů SVJ a proto nelze odbornost vyžadovat a už vůbec ne nějakou odpovědnost.

    P.L.

    Vložil E56 (bez ověření), 16. Únor 2009 - 13:07

    Naprosto nerozumím, proč by pokutu udělenou společenství měl hradit někdo jiný než ten, komu je udělena, totiž členové statutárního orgánu. Prosím §§, z nichž to vyplývá. Děkuji.

    E56

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".