Několik dotazů

Vložil Fiebinger, 27. Březen 2007 - 8:50 ::

Včera jsem se stal třetím členem výboru, samozřejmě dokud jsem jim nebyl v podstatě jsem se nestaral o chod domu. Máme v domě jednoho velmi nepříjemného „rejpacího“ pána, který má podle mě v ledasčem pravdu, ale v něčem to možná přehání, přesto se chci zeptat na pár věcí.

  1. Jaká by měla být odměna pro předsedu a místopředsedu SVJ? V našem domě je to 5000Kč pro předsedu a 3600Kč pro místopředsedu, padla zmínka že je to moc vzhledem k vykonané práci a činnosti obou lidí. Dodávám že jsme dům o 11-ti bytových jednotkách s jedním nebytovým prostorem (seconhandem). Padlo též že jsou domy kde to dělají všichni s radostí zadarmo. Ještě jen na okraj bydlíme v okresním městě s 32tisíci obyvateli.
  2. Hodlám provést kontrolu účetnictví hlavně ve smyslu použití peněz na konkrétní opravy za poslední 2 roky protože se za roky 2005 a 2006 nepředkládal žádný rozpočet a ani uzávěrka. Je zde podezření, že došlo k čerpání peněz na opravy v bytě předsedy, přitom je ve stanovách našeho domu výslovně psáno, že v bytech si opravy dělá každý za svoje peníze. Pokud bych došel dle faktur a účtů, že k tomu tak bylo, jak mám postupovat?
  3. Na podzim 2006 se na dvorku našeho domu vlivem neudržování a vlhkosti zřítila zeď, která oddělovala naš dvorek od dvorku vedlejšího domu. S tím došlo i ke zbourání dřevěné kůlničky kterou měl „rejpací“ pán ke zdi přistavěnou a ve které skladuje plynovou bombu na vaření (jednu má doma a druhou v kůlničce). Po zřícení pán nelenil a okamžitě si postavil novou kůlničku kterou ovšem postavil do rohu domu a pod okny sousedky. Je to „černá“ stavba nebo ne? Pán tvrdí že stavbu kůlničky byl jen oznámit na stavebním odboru města a ti neměli námitek. A pokud by ji tam chtěl mít jaké musí mít povolení stavebního ä bezpečnostní?
  4. Ta zeď co se zřítila celou zimu ležela na dvorku a nikoho to netrápilo, zřejmě se čekalo až bude jaro a začne velký úklid. V revizní komisi jedna paní našla inzerát, že někdo zdarma odveze staré cihly, tak je zavolala a když byla odvezena téměř polovina zdi tak „rejpací“ pán začal vyvádět, že se s tím nesmí hýbat, cituji: „Společenstvím nebylo předem schváleno nakládání se stavební nemovitostí – zdí. K tomu je potřebný souhlas 100% vlastníků ne jenom přítomných.“ Má pravdu nebo je rozhodnutí v kompetenci výboru?
  5. Už při ustavujicí schůzi kdy se probíralo kolik kdo bude dávat do FO jsem říkal že je to velmi málo (15 tisíc měsíčně) na dům ve staré zastavbě v centru města, bohužel 3/4 domu jsou důchodci kteří nechtějí ani slyšet o zvýšení částky do FO, jak je předsvědčit? Kolik by mělo být odhadem kč/m2. Já platím na byt 71m2 1000Kč což je pouhých 14kč/m2. Soused má 100m2 byt a platí 1300Kč což je 13Kč/m2. Kdyby se musela dělat rekonstrukce střechy, netroufám si teď odhadnout v jakém rozsahu, myslím, že bychom zkrachovali. V jakém poměru by mělo být vytváření rezerv a finance určené na nejnutnější opravy respektive na opravy plánované.
  6. Jelikož za poslední dva roky nebyl předložen žádný rozpočet, tak osobně nevím jak má vypadat, našel jsem v jiné diskusi rámcově obsah takového rozpočtu, ale jak získat cenové údaje do takového rozpočtu. Víme, že je v tuhle chvíli je třeba nechat vyměnit žlaby, okapy a svody. Čili jak odhadnout cenu takové opravy, pozvat si firmu a zeptat se jí s tím že to potřebuji jen abych mohl vytvořit rozpočet nebo jak? Samozřejmě je to i s dalšíma opravama. Myslím,že by se to asi žádné firmě nelíbilo, protože je to ztráta času a čas jsou peníze.

No pro začátek to stačí. Doufám že se tu najdou dobré duše a trochu poradí. Nenašel jsem totiž žádný jiný web tohoto formátu.

Přeji všem hezký den.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Fiebinger, 28. Březen 2007 - 8:24

    Máte na mysli firmu která ten rozpočet SVJ udělá nebo firmu která udělá rozpočet na tu rekonstrukci ?

    Vložil HonzaT, 28. Březen 2007 - 8:52

    Měl jsem na mysli stavební firmu, která by Vám udělala přibližný rozpočet opravy, podle toho by se dal přibližně ten rozpočet sestavit. Poté na základě tohoto přibližného rozpočtu se obvykle poptá více firem a vybere se nejlepší nabídka.

    Nicméně i to, že Vám nějaká firma udělá rozpočet oprav v domě je možné, to je standardní součástí práce správce domu.

    Vložil HonzaT, 27. Březen 2007 - 10:15

    1. Vzhledem k velikosti Vašeho domu se mi ta odměna zdá opravdu dost velká, pokud je to tedy myšleno měsíčně. Podívejte se na výsledky ankety na tomto serveru: http://spolecenstvi.okinfo.cz/…vysledky.php Je sice pravda, že jsou domy, kde to lidé dělají zadarmo, ale že by to dělali s radostí a navíc by se do této funkce hrnuli všichni, to jsem ještě neviděl :-)

    2. Pokud skutečně byly v bytě provedeny opravy a nebyly to opravy společných částí domu (např. nosné zdi), nejdříve bych vyzval toho dotyčného k vrácení peněz na účet SVJ (bude ale potřeba to těmi fakturami doložit), pokud tak neučiní, řešil bych to soudně a podal na předsedu, popř. celý výbor trestní oznámení pro porušení povinností při správě cizího majetku (tuším, že tak se ten trestný čin jmenuje).

    3. Podívejte se do prohlášení vlastníka, jestli ta kůlnička je společnou částí domu (předpokládám, že ano) – v tom případě o tom rozhoduje SVJ a ne onen pán, stejně tak nemůže bez souhlasu SVJ na společném pozemku cokoliv stavět, a to i kdyby na tuto stavbu nebylo třeba stavební povolení.

    4. Spíš se přikláním k tomu, že to je v kompetenci shromáždění, ale určitě není potřeba souhlas 100%, to si myslím, že je podle par. 11 odst.5 75% všech. Ve stavebních věcech se moc neorientuji, ale spíš mě napadá, jestli na to odstarnění té zdi není třeba souhlas stavebního úřadu.

    5. To je těžké říct, záleží na stavu domu a již provedených opravách či modernizaci. Záloha se musí stanovit s ohledem na to, co je třeba opravit nebo rekonstruovat. Je jasné, že složité chtít po důchodcích aby platili více, ale většina z nich má určitě nějaké potomky, kteří po nich byt zdědí a nemělo by jim být jedno v jakém stavu a klidně by mohli přispět.

    6. Pokud Vy sám o tom nic nevíte, bylo by nejlepší najít někoho v domě, kdo tomu rozumí a s ním to sestavit. Ale myslím si, že když se na nějakou solidní firmu obrátíte, tak Vám určitě nějaký pibližný rozpočet udělají.

    Vložil Anonymous, 27. Březen 2007 - 12:07

    Taky máme v domě důchodce a nechtějí aby se navýšil fond oprav. Panelový dům 8bytových jednotek 3+1, stáří 31 let.Každý platíme 700 kč.
    Ty co nejvíc brečí si teď nechali udělat nová okna, dlažbu v kuchyni,na chodbě,komplet novou koupelnu,wc.Od­haduji 200 tisíc. Ale že střechou zatéká do hořeních bytů je nezajímá.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".