Několik dotazů
Včera jsem se stal třetím členem výboru, samozřejmě dokud jsem jim nebyl v podstatě jsem se nestaral o chod domu. Máme v domě jednoho velmi nepříjemného „rejpacího“ pána, který má podle mě v ledasčem pravdu, ale v něčem to možná přehání, přesto se chci zeptat na pár věcí.
- Jaká by měla být odměna pro předsedu a místopředsedu SVJ? V našem domě je to 5000Kč pro předsedu a 3600Kč pro místopředsedu, padla zmínka že je to moc vzhledem k vykonané práci a činnosti obou lidí. Dodávám že jsme dům o 11-ti bytových jednotkách s jedním nebytovým prostorem (seconhandem). Padlo též že jsou domy kde to dělají všichni s radostí zadarmo. Ještě jen na okraj bydlíme v okresním městě s 32tisíci obyvateli.
- Hodlám provést kontrolu účetnictví hlavně ve smyslu použití peněz na konkrétní opravy za poslední 2 roky protože se za roky 2005 a 2006 nepředkládal žádný rozpočet a ani uzávěrka. Je zde podezření, že došlo k čerpání peněz na opravy v bytě předsedy, přitom je ve stanovách našeho domu výslovně psáno, že v bytech si opravy dělá každý za svoje peníze. Pokud bych došel dle faktur a účtů, že k tomu tak bylo, jak mám postupovat?
- Na podzim 2006 se na dvorku našeho domu vlivem neudržování a vlhkosti zřítila zeď, která oddělovala naš dvorek od dvorku vedlejšího domu. S tím došlo i ke zbourání dřevěné kůlničky kterou měl „rejpací“ pán ke zdi přistavěnou a ve které skladuje plynovou bombu na vaření (jednu má doma a druhou v kůlničce). Po zřícení pán nelenil a okamžitě si postavil novou kůlničku kterou ovšem postavil do rohu domu a pod okny sousedky. Je to „černá“ stavba nebo ne? Pán tvrdí že stavbu kůlničky byl jen oznámit na stavebním odboru města a ti neměli námitek. A pokud by ji tam chtěl mít jaké musí mít povolení stavebního ä bezpečnostní?
- Ta zeď co se zřítila celou zimu ležela na dvorku a nikoho to netrápilo, zřejmě se čekalo až bude jaro a začne velký úklid. V revizní komisi jedna paní našla inzerát, že někdo zdarma odveze staré cihly, tak je zavolala a když byla odvezena téměř polovina zdi tak „rejpací“ pán začal vyvádět, že se s tím nesmí hýbat, cituji: „Společenstvím nebylo předem schváleno nakládání se stavební nemovitostí – zdí. K tomu je potřebný souhlas 100% vlastníků ne jenom přítomných.“ Má pravdu nebo je rozhodnutí v kompetenci výboru?
- Už při ustavujicí schůzi kdy se probíralo kolik kdo bude dávat do FO jsem říkal že je to velmi málo (15 tisíc měsíčně) na dům ve staré zastavbě v centru města, bohužel 3/4 domu jsou důchodci kteří nechtějí ani slyšet o zvýšení částky do FO, jak je předsvědčit? Kolik by mělo být odhadem kč/m2. Já platím na byt 71m2 1000Kč což je pouhých 14kč/m2. Soused má 100m2 byt a platí 1300Kč což je 13Kč/m2. Kdyby se musela dělat rekonstrukce střechy, netroufám si teď odhadnout v jakém rozsahu, myslím, že bychom zkrachovali. V jakém poměru by mělo být vytváření rezerv a finance určené na nejnutnější opravy respektive na opravy plánované.
- Jelikož za poslední dva roky nebyl předložen žádný rozpočet, tak osobně nevím jak má vypadat, našel jsem v jiné diskusi rámcově obsah takového rozpočtu, ale jak získat cenové údaje do takového rozpočtu. Víme, že je v tuhle chvíli je třeba nechat vyměnit žlaby, okapy a svody. Čili jak odhadnout cenu takové opravy, pozvat si firmu a zeptat se jí s tím že to potřebuji jen abych mohl vytvořit rozpočet nebo jak? Samozřejmě je to i s dalšíma opravama. Myslím,že by se to asi žádné firmě nelíbilo, protože je to ztráta času a čas jsou peníze.
No pro začátek to stačí. Doufám že se tu najdou dobré duše a trochu poradí. Nenašel jsem totiž žádný jiný web tohoto formátu.
Přeji všem hezký den.
Poslední komentáře