Nefunkční topení v domě SVJ
Vážení,přikládám zápis měření z prosince roku 2005,kdy jsme po 2 měsících přiměli tehdejší výbor SVJ a tehdejší správcovskou firmu k řešení problému s vytápěním.Do té doby to obraceli v.u. (výbor SVJ a správce) do opačného gardu – „my topíme v souladu s Vyhláškou, pokud je Vám zima, přidejte si přímotopy…“ Naštěstí po tomto měření bylo podle správce přidáno další čerpadlo a i když nebylo dosaženo potřebných hodnot (9 –11kPa) stav se výrazně zlepšil a trval i v topné sezoně 2006 –2007. Mezitím se výbor SVJ i správcovská firma vyměnily a situace s topením se vrátila do původního,neuspokojivého stavu.(např. dnes -při venkovní teplotě +5 oC je teplota naplno otevřeného radiátoru 38oC,stejná i na stoupačce v přízemí domu) Protože výborSVJ déle než měsíc nereaguje na můj podnět,rád bych se zeptal na postup,kterým by se zjednala rychlá a trvalá náprava . Děkuji Petr Burger
+++++++++++++++++++++++
ZÁPIS / přesná citace/: Na stížnost "nedostatečné teploty v bytech bylo provedeno měření s tímto výsledkem. Teplota měřená na výstupu (ležatém rozvodu) z VS odpovídala stanovené teplotní křivce 59 oC(venkovní teplota 3,5 oC), při změření teploty na odbočce k stoupačkovému uzávěru teplota klesla o 12 oC a za uzávěrem o další 3 oC. Teplota ve stoupacím potrubí v suterénu domu vykazovala 2 cm nad podlahou 44 oC, 2 cm od stropu 39 oC. Měření teploty v dalších poschodí nebylo prováděno. Tlaková diference měřená na vypouštěcích kohoutech vykazovala rozmezí od 1,2 až 1,4 kPa. Pro provoz termostatických ventilů je třeba tento tlak neprodleně upravit na hodnotu 9–11 kPa. Pro měření byly použity tyto měřidla : teplota- laserový teploměr Raytek – MT CFR 1040.10 tlak:Basic MES-Honeywell
Dobrý den, nedošlo náhodou u Vámi uváděného systému k osazení termostatických ventilů bez zpracování nového projektu a příslušného vyvážení toplného systému?, s pozdravem, Petr Vávra
Dobrý den, ano termostatické ventily byly osazeny někdy na konci devadesátých let.Jestli byl k tomu zpracován nový projekt a byl topný systém vyvážen bohužel nevím,nicméně ten problém s topením se datuje až k roku 2005. S pozdravem Petr Burger
Dobry den, mel bych dotaz z podobneho soudku. Pri rekontrukci bytu jsme nechali vymenit litinove radiatory za plechove deskove. Cela topna soustava je zaregulovana (11 pater, prednastavene termostaticke ventily, pravdepodobne regulace direfencniho tlaku na patach stoupacek).
Po konzultaci s firmou ktera regulaci provadela by na 90% nemel nastat po osazeni radiatoru zadny problem. Jelikoz bych chtel zamezit pripadnym problemum, chtel bych se zeptat, zda nemate s timto nekdo zkusenosti. Musi se za dane situace (v idealnim pripade) provest nova regulace na pate stoupacky/cele stoupacky/pouze ventilu radiatoru? A na kolik takova „legrace“ prijde?
Tomas
Dobrý den,
to já se s Petrem zase tak úplně neshodnu. Deskový radiátor je mnohem méně objemný (potřebuje méně média) než článkový a přece jen bych nechal to přeměření udělat.
Změny budou sice maličké, ale budou. Neplechu by to asi nedělalo ani bez opětovné regulace, ale třeba na konci topné sezóny, kdy je vyšší tlak v rozvodu, a Vy máte ventily s přetlakovou pojistkou, budou Vám propouštět i když bude topení vypnuté.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Dobrý den, myslím, že hlavní hledisko pro výměnü bude zachování topného výkonu jednotlivých těles radiátorů. Problém se zaregulováním systému by pouhou výměnou těles, při zachování stávajících regulačních armatur, neměl nastat žádný. s pozdravem, Petr Vávra
Vyzní to dost selsky, ale nevypínali jste v roce 2005 stoupačky „přetlakovými“ (náš lidový název) ventily – jsou na patě každé soupačky – a nyní jste je nepustili na jinou hodnotu? Často se stává, že ten převlečný kroužek ti topenáři nestáhli na správnou výšku a jejich úplné povolení udělá cirkus. Nám díky topnému systému ve stráni protápějí T100 Honeywelly – termostatické ventily u radiátorů, protože mají přetlakovou pojistku a na začátku a konci topné sezóny, kdy lidé na sídlišti málo topí, nám tyto propouštějí médium do radiátoru i když jsou hlavice na nule. Zkuste si to nechat přenastavit a jsem si téměř jist, že problém odpadne.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY
Dobrý den, Filipe, děkuji Vám za reakci.Abych upřesnil – v zimě a na jaře 2005 první problémy.V létě 2005 výměna vodorovných rozvodů v suterénu a a Vámi zmiňovaných ventilů na patě každé stoupačky.Září – prosinec 2005 opět nedostatečné topení, prosinec přeměření tlaku za výměníkovou stanicí, „posílení“ o druhé čerpadlo, stav se výrazně zlepšil, zima 2006 – 2007 tento stav trvá, podzim 2007 jsme zpátky v r. 2005…problém se dělí do dvou rovin – technické a „spotřebitelské ". V technické rovině jistě máte pravdu , je potřeba celý systém vyladit atd.atd. V té spotřebitelské je to trochu složitější – hledám oporu v argumentu, že při venkovní teplotě okolo +5 oC nemůže médium 39 oC poskytnout spotřebitelský komfort ( tj. stáhnout přes den, po návratu účinně "přitopit“ atd.) Podle topné křivky by do systému mělo jít v tomto případě 53 oC a my si takového tepla „užijeme“ až když venku klesne teplota na –3 oC ( podle křivky by měla být teplota 69 oC).Výbor SVJ můj podnět řeší již měsíc a navíc to opět posuzuje jako můj osobní problém… já tvrdím,že pokud budou do topné soustavy dodávány hodnoty podle topné křivky, problém přestane existovat !
Petr Burger
No, já nemám topnou křivku celou našprtanou, protože u nás se honí mnohem teplejší médium než je povinné. Důvod je jasný – rozvod pod městem má dva kilometry a je bez výměníku.
Pokud Vám tedy teče do radiátoru příliš chladná voda, je to prostě na normální reklamaci. Napište ji holt na papír, když výbor jinak nekomunikuje a on vám ji musí vyřešit.
Jinak také příliš nedoporučuji v panelákovém bytě šoky typu „večer přitopit“. Lepší je nastavit si na termostatu určitou teplotu a tu udržovat stále. (My máme obývák nastavený na 21 °C, pokojík na 22 °C, ložnici na 16 °C, kuchyň na 20 °C, chodba na 19 °C a lázeň na 26 °C.)
Nekroucení termostatickým ventilem má dvě výhody:
- poměrové měřidlo se potom tolik neohřívá, protože ten ventil tam pouští jen maličko média, které než se dostane k měřidlu, je studené. To je právě známka činnosti termostatického ventilu. Mám vyzkoušeno, že varianta „nevypínat“ uspoří více.
- než se udělá po návratu v místnosti teplo, tak je stejně pomalu čas jít spát, takže to také k ničemu nevede. Leda byste si pořídil spínačkové termostaty, které Vám začnou topit třeba dvě hodiny před návratem domů.
Ale rozhodně se nedejte. Pokud Vám topí moc studenou vodou, je to na reklamaci. Pokud nebudou chtít jednat, repsektive reklamaci zamítnou jako neoprávněnou, sežeňte odborníka, aby Vám udělal znalecký posudek. S tím zkuste ještě vystartovat po výboru, zda už s tím hodlá něco udělat a s tím, že mi tento posudek proplatí, nebo že si jej nechám a použíji ho jako listinný důkaz k žalobě.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Promiňte,ale nechci jim dělat reklamu… Domníváte se,že název firmy ozřejmí podstatu problému ??? Petr Burger
Podstata problému je jasná. Dotaz směřoval k tomu, jak takovou firmu najít. Dosud jsem měl za to, že se hodnoty stanovují výpočtem (odhadem). Nové je to, že je možné nechat otopnou soustavu proměřit, což bych velice rád zkusil jako řešení naší situace (nedostatečná teplota v některých místnostech). Rovněž bych chtěl nechat posoudit, zda by nepomohla samotná výměna oken, bez zásahu do otopné soustavy.
Pepa z Depa
Poslední komentáře