Nebytové prostory v SVJ
Může vlastník nebytových prostor v SVJ umisťovat na dům označení firem (tabulky s názvy), kterým prostory pronajímá bez souhlasu ostatních vlastníků (členů SVJ) ? Může SVJ vyžadovat od vlastníka nebytových prostor za umístění označení firem poplatek? Děkuji Kave
Obvykle, při vzniku SVJ, se členy stávají vlastníci bytů a společných částí domu v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek. Jak vznikl jediný vlastník nebytových prostor ? Jak zní smlouva s nájemci ?
Vlastníkem nebytových prostor již od počátku je družstvo ( proč – nelze zde vysvětlovat), které nebytové prostory pronajímá a uzavírá smlouvy s nájemci kanceláří, družstvo je take spoluvlastníkem ostatních společných prostor jako každý jiný vlastník v tomto domě.Nyní jsou již všechny byty v osobním vlastnictví a jsme tedy SVJ, ale zatím nejsme právnická osoba. Kave
Poněkud nebvyklé, bez znalosti podrobností nelze reagovat. Jen si dovolím upozornit na par. 5 Zákona č. 72/1994 Sb. odst. 1 a odst 4, kde je uvedeno :„Vznikem vlastnictví jednotek nebo rozestavěných jednotek vzniká spoluvlastnictví společných částí domu“.
Ano, ale nebytové prostory – kanceláře nejsou společné prostory, jsou vlastnictvím družstva a tím se po vzniku SVJ stalo družstvo členem SVJ. A o umistění označení firem na fasádě domu rozhodlo samo.Kave
„Může vlastník nebytových prostor v SVJ umisťovat na dům označení firem (tabulky s názvy), kterým prostory pronajímá bez souhlasu ostatních vlastníků (členů SVJ)?“
Ano, jde o zákonnou povinnost podnikatele. Není upraveno, kdo rozhoduje o umístění (na zvláštní stojan, na fasádu, na dveře, na sloupek oplocení ad…)
„Může SVJ vyžadovat od vlastníka nebytových prostor za umístění označení firem poplatek?“
Ano, není dána zákonná povinnost strpět povinné umístění označení bezplatně.
Podle vás pane Jando může tedy vlastík(cca 15% celkových prostor domu) nebytových prostorů v SVJ bez souhlasu ostatních vlastníků umistovat na dům označení firem , které podle rejstříku firem tam mají uvedeno sidlo? Zakonná povinnost platí pro podnikatele, ale ne pro soukromé osoby, které v domě bydlí. Pak se také stane, že sídlo a tedy označení tam mají i firmy , kterým nejsou nebytové prostory pronajaty , ale mají tam jen sídlo-podle rejstříku. Prostě jeden nájemce – firma a na ni se nabalí spousta dalších firem. Ale umístění označení firem je přeci povinné! V dnešní době musí člověk mít hlavně znalosti z práv, aby mohl přežít nebo alespon jednoho právníka v SVJ. Kave
Jaký poplatek? Za co? Jistě po Vás nikdo nevyžaduje poplatek za to, že před dveřmi do bytu máte rohožku. O co zde tedy jde?
Až shromáždění pravomocně rozhodne o zákazu umisťovat označení sídla firmy či provozovny na fasádu budovy, může se začít diskutovat o tom, zda SVJ je oprávněno bránit právnickým osobám ve splnění jejich zákonné povinnosti.
Do té doby však nemáte žádný právní podklad ani pro zákazy, ani pro poplatky.
lake
No jak vidno, mistr Lake opět mistrně radí a jako vždy bez základní právní znalosti.
Fasáda domu není zcela určitě součástí smlouvy o nájmu NP, potažmo je-li NP v majetku podnikatele, který je zároveň členem SVJ, neumožňuje mu žádný právní předpis ani logické myšlení umísťovat logo, reklamu či jinou upoutávku na svoji podnikatelskou činnost.
Pokud by tak chtěl činit, musí mít souhlas majitele domu (fasády) a tento souhlas je možno udělit za úplatu nebo bezúplatně.
Mnou použité odporné termity zcela jistě a rád vyloží, přeloží a doplní mistr Lake. Jelikož je online, spíš si tipnu, že můj příspěvek bleskově smaže. To umí zcela bezchybně.
Votočka
Pane Votočko, že neznáte právo je u Vás naprosto běžné. Ani tentokrát nenastala žádná výjimka.
Podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, § 31, platí: " Podnikatel je povinen viditelně označit obchodní firmou, popřípadě názvem, nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem objekt, v němž má místo podnikání, liší-li se od bydliště (…), sídlo a zahraniční osoba organizační složku podniku, pokud ji zřizuje.".
Jde o povinnost uloženou zákonem, takže snad pochopíte, že splnění této povinnosti nelze podnikateli zakazovat. Vlastníci domu by si měli schválit pravidla pro umisťování zákonem vyžadovaného označení. Je naprosto běžné, že v kancelářských budovách je předepsán rozměr i materiál jednotlivých tabulek, sloužících k označení podnikatelů v domě. Od předepsaného vzhledu se nelze odchýlit, jinak by vchod vypadal jako indiánský tábor.
Fantazie o placení bez právního důvodu nebudu raději komentovat. Úhradu je možno požadovat na spoluvlastníkovi, který určitou společnou část užívá výhradně (to jest tak, že ostatní jsou z užívání vyloučeni). Takový případ zatím zjevně nenastal. Diskuse o jakémsi „poplatku“ jsou tedy mlácením prázdné slámy.
Až budou v onom SVJ stanovena pravidla, lze se o ně opřít. K tomu zatím nedošlo.
lake
Lake jako vždy nemá pravdu / chci Vás jen pozlobit /. Výbor / vím, že rozhodují vlastníci/ mi zakázal umístit označení sídla, v podstatě kamkoliv / uvnitř budovy vedle poštovních schránek, detaily mohu zaslat / s odůvodněním, že se jedná o společné vlastnictví a že po vlastních nelze spravedlivě žádat, aby se podíleli na mém podnikáni. Za spravedlivé je patrně považováno, že ač mám nebytový prostor v přízemí podílím se na úhradách za výtah ačkoliv jsem ho ani jednou nepoužil a na řadě dalších věcí. Na konci zdůvodnění je větička, že kdybych jako něco nabídl, že pak by bylo o povolení umístění sídla uvažovat.
To, co Vy víte o právu, jsem já k dnešku stačil zapomenout, mr. Lake. Ale to Vám sděluji opakovaně. Vy máte totiž za to, že vaše právní vývody jsou bezchybné a jediné správné.
V tomto případeě však sám sebe uvádí v pochybnosti. Ve vámi uvedeném textu zákona se nikde nestanoví nic o logu, upoutávce apod. Z vámi uvedeného textu vyjímám:
„Podnikatel je povinen viditelně označit obchodní firmu…“
Kde tam máte něco o fasádě?
A doplněk, který budu doufat, že pochopíte i Vy.
Okomentoval jsem Váš příspěvek a račte si přečíst, že jsem vaší reakci neočekával. Jenže vy zde krafete do všeho, včetně toho, o čem jste v životě neslyšel. Jenže to byste nesměl býti poserou zvaným Lake, schovaným za anonymitou internetu.
Inu jsme v ČECHÁCH. Mistr Lake všemu rozumí, všechno zná, všude byl a kde nebyl, od toho má klíče.
Votočka
Pane Votočko, nebudu se míchat do Vašeho sporu s uživatelem Lake, do toho mi nic není a je to čistě záležitost mezi Vámi dvěma.
Ale použiji Vaší otázku: „Kde tam máte něco o fasádě?“
Úvodní tazatel se o fasádě přece vůbec nezmiňoval, psal pouze „umisťovat na domě“, kde jste vyčetl, že se jedná o fasádu? Pojem „na domě“ je poměrně široký a někdo může tak říkat i situaci, kdy si nájemce např. polepí výlohu…
Petře87, původní dotaz zněl „na domě“, tedy pokud to správně čtu. Můj vývod byl fasáda, mohl jsem říci střecha apod. a tak jsem to myslel.
Můj názor se opírá o užívanou praxi výkladu, který používá finančák a živnosťák. Ale i tak se mohu mýlit.
Nicméně v tomto duchu jsem se vyjádřil. Máte-li jiné poznatky v tomtro směru využitelné, rád se poučím.
Přeji Dobrý den
Votočka
Pane Votočko,
upřesním – ne na fasádě domu, ale na keramických dlažkách, které
sahají do výše cca 3m , dál už je fasáda. Kave
Pane Kave omluvte mou nechápavost a proto dovolte dotaz.
Stěna domu je stěna nebo to nazvu zdí. Lze s tímto termínem (názvem) souhlasit?
Keramické dlažky nazvu kachlíky. Lze souhlasit také s tímto?
Kachlíky jsou nalepené, přitlučené, přišroubované na zdi?
Pokud na tyto dotazy odpovíte ANO, tak to vše já zahrnuji pod pojem fasáda. Ale jak vidno patrně mylně.
Nicméně žádný zákon nestanoví povinnost označit viditelně „firmu“ na konkrétním místě. Jak jsem již uvedl z praxe (nikoliv z judikátů), co a kdo a jak vykládá zákon o povinnosti označení firmy. Podle tzv. zvykového práva se za dostatečné považuje označení firmy nápisem na zvonku respektive na poštovní schránce (názvem) a označením u nebo na vstupu do sídla (provozovny) názvem firmy, IČem, případně adresou.
Tudíž dle mého veskrze selského rozumu ten, kdo by chtěl umístit takové označení na zeď (fasádu) atd. mého domu (jsem člen SVJ – tedy vlastním onen pomyslný kousek zdi), je povinen si zajistit můj souhlas. A nechci zde popisovat, co, kdy, jak, proč, na jak dlouho, za kolik etc.
Votočka
To si tedy může dát na fasádu domu kdokoliv, cokoliv bez svolení SVJ?
A jména firem jsou uvedena také na zvonkách.
Když si dáte na auto inserát nějaké společnosti, pak vám také za inserci
platí?
A co tím míníte bránit právnickým osobám ve splnění jejich zákonné
povinnosti? Kave
- Pokud vznikl nebytový prostor ze společných částí, nemělo by být jeho vlastníkem družstvo (§ 24 odst. 4 ZoB) ale podílově vlastníci všech dalších jednotek. Pokud však družstvo vlastní jednotky, které jsou od počátku kolaudovány jako nebytové a nebyly v obvyklém nájmu člena družstva, není již co řešit – svou příležitost k jejich získání jste již velmi dávno propásli (§ 29 ZoB).
- Pokud je podíl družstva na společných částech nižší než ¼ (zřejmě 15/100), byly již splněny zákonné podmínky pro vznik SVJ a toto v zákonné lhůtě vzniklo. Každé SVJ je od okamžiku svého vzniku právnická osoba (§ 9 odst. 1 ZoB), bez ohledu na to, zda je či není zapsána v rejstříku SVJ u KS.
- Podle § 31 odst. 2 ŽZ je podnikatel povinen označit viditelně obchodní firmou, popřípadě názvem, nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem objekt, v němž má místo podnikání, nebo sídlo. Protože ŽZ detailnější úpravu způsobu označení nemá, nezbývá podnikateli, který považuje označení na obvyklých místech k tomu určených (poštovní schránka, zvonek, dveře,…) za nedostatečné a vlastník objektu (nebo v tomto případě SVJ ve smyslu § 9 odst. 1 ZoB) mu jiné umístění nechce dovolit, než se pokusit potřebný souhlas vynutit soudně – musí při tom ovšem unést důkazní břemeno, zejména ohledně místa a potřebné velikosti označení! Rozhodně by se měl vyhnout umístění (především většího) označení kdekoli na budově bez patřičného souhlasu vlastníka, jinak by naopak žaloba mohla hrozit jemu (např. na náhradu škody nebo zápůrčí).
- V případě zákonného označení nevidím prostor pro jiné finanční plnění než úhradu nákladů vzniklých v souvislosti s umístěním označení. Jakmile však označení nabude charakteru reklamního označení, je jeho místo a cena zcela na rozhodnutí vlastníka objektu. O kterou formu označení se v tomto případě jedná, však při rozdílných názorech aktérů, může rozhodnout bohužel jedině soud. Z dotazu vyplývá, že se jedná o větší počet podnikatelů, takže jak doporučuje lake, začněte schválením rozumných pravidel pro označení (místo, jednotná velikost, údaje, úhrada nákladů,…). V případě žaloby může jejich existence šanci SVJ na úspěch ve sporu významně zvýšit.
Co tím tak může myslet? To, že podnikatel je povinen označit provozovnu, viz živnostenský zákon.
jednoduše ale bych to dal na zvonek, to označení (stačí ičo a obchodní název, což v případě živnostníka je jméno, takže stačí jen to ičo dopsat a je to).
pokud však chce velkou REKLAMNÍ CEDULI ke vchodu, anebo jiný poutač, pak souhlas SVJ by dle mého názoru byl celkem na místě, i když může to dát i bez souhlasu, pokud na to má kuráž (vždy bude lepší se dohodnout)
z textu dotazu plyne, že ty firmy jsou třetí osoby v nájmu nějakého člena SVJ a podle mě, pokud zkrátka nemají zvonek a schránku, tak je to možná zásah do obvodové zdi a SVJ požadovat klidně může poplate za eklamu, za práce atpk, nutno posoudit individuálně o co přesně jde…
Pokud tam mají sídlo, tak nechť je označí vlastník do zvonku nebo do schránky názvem a IČ a na to povolení nepotřebuje. Berte to selskym rozumem, přece taky byste nechtěli, aby vám nájemním ve vašem bytě zasahoval déo zdí bez vašeho vědomí anebo do vaší pronajaté zahrady postavil 10 metrové poutače…
Poslední komentáře