navýšení fondu oprav
Dobrý večer, mám otázku týkajcí se navýšení fondu oprav.Jsme 3 vlastníci v bytovém domě který ma 4 bytové jednotky.Jeden majitel vlastní dva byty + garaž.My a další majitel každý po jednom bytě. Hlasování máme podle vlastnického podílu.Majitel 2 bytových jednotek a garáže má největší vlastnický podíl.Nyní chce navýšit fond oprav, pro nás na téměř neunosnou hranici našich finančních možností.Jakou máme možnost bránit se tomu to jeho rozhodnutí.Děkuji za odpovědi.
Ještě jedna otázka. Když jsme SVJ zakládali byli jsem 4 vlastníci na 4 byty,a podepsali jsem si určené stanovy SVJ.Nyní jsem jen 3 vlastníci a pokud to to omezení funguje(byla by to pro nás skvělá zpráva).Neměly by se stanovy přepracovat nebo automaticky přecházejí do režimu 3 majitelů. Děkuji
„byli jsem 4 vlastníci na 4 byty“
Společenství tedy nevzniklo. Jakýkoli právní úkon učiněný tzv. „společenstvím“, tj. právnickou osobou de iure neexistující, je absolutně neplatný. Požadovat vyslovení neplatnosti absolutně neplatného právního úkonu je možné kdykoli, nepromlčuje se nikdy.
Aha
Není podstatný počet bytů , ale počet jednotek celkem. Z dotazu plyne, že jeden z vlastníků vlastní navíc i garáž. G.X.
Tuto výjimku nařizuje Zákon o vlastnictví bytů v § 11 (6), stanovy tedy není nutné přepracovat, zákon má přednost.
Pokud si však dobře vzpomínám, ani vzorové stanovy nejsou s tímto ustanovením v rozporu.
G.X.
SVJ většinou nemá v účetnictví žádný fond oprav, takže usnesení shromáždění ukládájící vlastníkovi platby do "fondu oprav" lze označit za nevymahatelné pro neurčitost a zejména pro rozpor se zákonem. Vlastník je pouze povinen platit zálohy podle § 15 odst. 1 a 2, nikoliv odvádět finanční částky do vlastnictví SVJ.
Pokud ve stanovách máte věci, které jsou v rozporu se zákonem, jsou stanovy v této části automaticky neplatné. Prostě zákon má přednost.
lake
Poslední komentáře