násobení hlasů vlastníků při hlasování na shromáždění. Jde to vůbec?

Vložil lucy0004, 14. Srpen 2015 - 9:59 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně počtu hlasů k hlasování na shromáždění SVJ.

Do stanov bychom rádi dali to, že v případě, že se hlasuje o střechách a jejich úpravách, tak vlastníci bytů pod střechami (nástavby) mají více hlasů (jejich počet hlasů se znásobí např 2×), naopak v jiných otázkách by se pak násobil počet hlasů jiným skupinám vlastníků, kde se jich to zvláště týká. Jde to, vůbec, prosím? Jsem si vědoma § 1206 odst. 1 OZ dle kterého platí, že „Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží“, ale nevím, zda je možné se od toho takto odchýlit.

Na toto bychom také rádi navázali to, že každá skupina vlastníků přispívá jinak do fondu na správu domu a pozemku – tj. ti pod střechami by měli více hlasů, ale zároveň by museli i více platit do fondu, je to možné?

Děkuji za odpovědi, L

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 14. Srpen 2015 - 13:07

    Paní lucy,

    hodně štěstí s radami pana lake, že se vás netýkají §§ 1206, 1161, 1162 a naopak týká 1122. Budete ho potřebovat.

    PS. Docela by mě zajímalo, jak byste se dohodou všech shodli na tom, že vlastníci např. malých bytů, ale bezprostředně pod střechou, budou přispívat na její opravu např. 2násobnou částkou, než by vyplývala z jejich podílu na společných částech stanoveného podle podlahové plochy. Jakýkoliv takový pokus nemůže skončit jinak než narušením dobrých sousedských vztahů v domě, pokud je máte.

    Vložil Zdenek 22, 14. Srpen 2015 - 11:27

    Váha hlasu při hlasování podle § 1206/1 NOZ je dána velikostí SVP a toto ustanovení neumožňuje odchylné ujednání.

    Velikost SVP se zase řídí podle § 1161 a 1162.

    Je třeba si též uvědomit, že velikost práva vyplývající z velikosti spoluvlastnického podílu je pevně svázána i s velikostí odpovědnosti za tento podíl, pokud zákon nestanoví jinak. To by se potom vlastníci s 2násobným počtem hlasů také podíleli ve 2násobné míře např. na opravě střechy?

    Vložil lake, 14. Srpen 2015 - 12:16

    Lucy, púan Zdenek Vás plete mylnými informacemi.

    Za prvé:
    Neuplatní se ustanovení § 1206 NOZ, což jsem Vám už dříve napsal. Velikost spoluvlastnického podílu určuje § 8 odst. 2 ZoVB.

    Za druhé:
    Neuplatní se § 1161 ani § 1162 NOZ, vzhledem ke kogentnímu znění § 3063 NOZ. Změna spoluvlastnických podílů je samozřejmě možná pouze dohodou, ovšem podle zcela jiného ustanovení: § 1122 NOZ.

    Za třetí:
    Když už pan Zdenek chce nesprávně psát o bytovém spoluvlastnictví podle NOZ, které se na případ tazatelky nevztahuje, měl by si uvědomit, že ani poslední jeho odstavec není v souladu s platným právem. NOZ totiž umožňuje v § 1180 odst. 1, aby velikost podílu na společné části byla odlišná od podílu, podle kterého vlastníci jednotek(2012) přispívají na tuto společnou část. Podotýkám, že totéž si mohou vlastníci jednotek(1994) dohodnout v SVJ tazatelky, v souladu s § 15 odst. 1 ZoVB.

    lake

    Vložil lake, 14. Srpen 2015 - 10:18

    Váš návrh z úvodního příspěvku je nereálný, neboť je v rozporu se zákonem. Spoluvlastníci si mohou ujednat velikosti svých podílů libovolně (viz § 1122 NOZ), ale takto určený podíl je pevný a nelze jej nějak opakovaně měnit pouze pro účely kteréhosi hlasování.

    Nicméně částečné řešení Vašeho problému existuje. Napřed nám laskavě sdělte, zda jde o dům rozdělený podle ZoVB na jednotky(1994) a společné části domu, nebo jde o dům rozdělený podle NOZ pouze na jednotky(2012).

    Také je třeba, abyste si přečetla prohlášení vlastníka budovy podle ZoVB, nebo prohlášení (2012) podle NOZ. Jde-li o to první, možná tam objevíte společné části, společné pouze některým vlastníkům jednotek.

    lake

    Vložil lucy0004, 14. Srpen 2015 - 10:43

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Jedná se o dům rozdělený podle ZoVB na jednotky(1994).

    děkuji, l

    Vložil lake, 14. Srpen 2015 - 11:02

    V tom případě se ovšem neřídíte podle § 1206 NOZ. Řídíte se podle ZoVB. To je zásadní věc a jste-li členkou výboru, měla byste to bezpečně vědět!

    SVJ nemá žádný fond, takže úvahy o platbách „do fondu“ jsou nesmyslné. Opět zcela zásadní věc! Fond pr8vnick0 osoby by mohl být tvořen jedině z vlastních zdrojů. Nikoliv ze záloh, běžně hrazených vlastníky jednotek podle § 15 odst. 2 ZoVB.

    Vlastníkům nic nebrání, aby se dohodli o způsobu přispívání jakkoliv jinak, nežli podle spoluvlastnických podílů. Do toho ovšem SVJ nic není. SVJ je pouze povinno postupovat podle takové dohody.

    Rozhodovat o některé společné části pouze mezi určitou skupinou vlastníků jednotek je možné, pouze je-li tato společná část uvedena v prohlášení vlastníka jako společná část budovy, která je společná vlastníkům jen některých jednotek (§ 4 ZoVB). Střecha však nemůže nikdy být takto zařazena, vylučuje to § 2 ZoVB.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".