Najemce nechce zpristupnit byt
Dobry den, najemce mi dela naschvaly a vzdy kdyz mu poslu dotaz na konkretni terminy, kdy by me vpustil do me nemovitosti, kterou mu pronajimam, napise, ze nemuze a neni doma. Zadna snaha z jeho strany o nahradni terminy neni. Prosim, poradte, jak po pravni strance postupovat ? Bude mu koncit smlouva o pronajmu a ja mam zajemce o koupi teto nemovitosti. Jeste chvili mu budu psat, ze v jeho terminy mu neumim zpristupnit byt a o kupce prijdu. Ma jeste jeden byt o kterem uvazuje. Rypaly prosim at se nevyjadruji.
Leničko,možná bychom při hledání rady měli začít od skutečností, které jsou ošetřeny v nájemní smlouvy, zda tato obsahuje také ujednání o způsobu řešení situace, kterou uvádíte a zda-li nájemce má pod nějakou sankcí povinnost bytovou jednotku vlastníkovi a osobám v jeho doprovodu zpřístupnit, za jakých podmínek atd. Shodou okolností provozuji živnost jako realitní poradce a makléř a když nabízíme klientům inzerujícím nabídky pronájmů a prodejů nemovitostí, tak většinou slyším zamítavé postoje, že s tzv. realitkami nechtějí spolupracovat, že nepotřebují ničí pomoc a rady, …vše si chtějí řešit sami ve své režii. V podstatě mne ani nemusí zajímat důvody, které je k tomu vedou, především je to snaha ušetřit peníze, které ovšem nikdy realitní kanceláři nebo zprostředkovateli takový klient u nás nic neplatí. I navzdory tomu, že tyto služby pro něj zajišťujeme zdarma, je to usilovná práce někoho přesvědčovat, aby přijal takové služby. No a v okamžiku, kdy si nemovitost tzv. zobchoduje sám se následně začnou objevovat problémy, které bohužel jsou nad schopnosti jejich řešení bez právníků a bohužel i soudů. A tady klient prodělá daleko více peněz, než vůbec tuší. Není-li psáno, není ani soudem dáno. Takže opět se vše odvíjí od toho, jak dobře je připravená smlouva na pronájem nemovitosti a jak dokáže chránit zájmy nejen pronajímatele, ale také nájemce, aby byly oboustranně vyvážené a především korektně a srozumitelným a určitým způsobem ošetřeny. Zde ve vašem případě bych jednoznačně zaslal nájemci na jeho adresu listovní zásilku s doručenkou do vlastních rukou s uvedením termínu zpřístupnění mé nemovitosti za účelem její prohlídky potenciálním zájemcem o koupi nemovitosti, uvedl bych maximálně jeden náhradní termín a basta. Listovní zásilku je potřeba zaslat s dostatečným předstihem, aby měl nájemce dostatek času respektovat to, co po něm žádám. Současně bych ve zmíněné výzvě ke zpřístupnění bytu uvedl upozornění, že v případě, že nebude respektován ani jeden z vámi uvedených termínů, dojde tím k faktickému zmaření vámi zamýšlené a rozjednané investice, přičemž jej upozorňujete, že toto budete řešit jako škodu, kterou budete vymáhat včetně nákladů na vaše právní zastoupení občanskoprávní cestou. Toto by mělo stačit k tomu, aby zareagoval v pozitivním směru, pokud má všech pět pohromadě. Než se rozhodnete uvedenou nemovitost prodat, jste-li ze SČ nebo StČ kraje, mohu nabídnout své služby. Zveřejněte svou e-mailovou adresu.
Zdeněk II
Děkuji. Ve smlouve nic takoveho bohuzel stanoveno nemáme. Nejsem schopna vubec posoudit, jestli doba, kterou bude najemce mit do mnou nabidnuteho terminu, je dostatecne dlouha. Asi se nehnu z mista.
Předpokládám, že jste mu už předala/poslala informaci, že pronájem neprodloužíte. Jsem skeptik – § 2219 sice říká, že „Oznámí-li to pronajímatel předem v přiměřené době, umožní mu nájemce v nezbytném rozsahu prohlídku věci,…“ a já stále věřím na vymahatelnost zákona, ale současně si neumím představit jinou cestu než
- dohodu – třeba po pohrůžce soudem a náklady z něj
- soud – bez něj si např. ani nevymůžete pomoc policie.
Poslední komentáře