Nájemce jednotky - společná zahrada

Vložil Bořek (bez ověření), 6. Červen 2024 - 12:10 ::

Dobrý den, byl by někdo ochotný úplněji vysvětlit, jak je to s právem nájemce bytové jednotky užívat společnou zahradu?

Téma se zde probíralo opakovaně, např. v diskusích Užívání zahrady /2024/, Společná zahrada SVJ /2023/, Nájemce a zahrada /2022/, Spoluvlastnictví zahrady – nájemník /2021/. Pročetl jsem je a vyrozuměl, že u nemovitosti, která je v režimu bytového spoluvlastnictví, nájemci bytové jednotky z nájmu jednotky právo užívat společnou zahradu, resp. její část neplyne. O tom, zda může nájemník jednotky užívat společnou zahradu, resp. její část, nerozhoduje vlastník pronajímané jednotky (s výjimkou případu, kdy má on sám společnou zahradu, resp. její část ve výlučném užívání), ale všichni spoluvlastníci nemovitosti.

Nejsem si ale jistý

  • zda řečené platí pro jednotku 72/1994 Sb. i jednotku 89/2012 Sb.,
  • zda v této věci spoluvlastníci rozhodují podle 2012/89/§1206/2, případně 2012/89/§1191/2,
  • zda je výsledkem nezbytně nájemní smlouva,
  • zda jde o jediný platný způsob jak nájemci jednotky užívání společné zahrady, resp. její části umožnit.

Mohu požádat o upřesnění? Děkuji. B.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil * (bez ověření), 6. Červen 2024 - 12:31

    Neexistuje žádná společná zahrada. Vždyť jste nenapsal, komu ta zahrada vlastně patří. Bez této informace nemůžete dostat žádnou odpověď.

    Vložil Bořek (bez ověření), 6. Červen 2024 - 15:16

    Omlouvám se, hledám tu poučení právě proto, že dané problematice nerozumím. Pokud píšu o společné zahradě, míním zahradu, která je společným vlastnictvím vlastníků bytových jednotek. Je-li třeba, abych ji specifikoval jinak, napište mi, prosím, jaké údaje mám uvést.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Červen 2024 - 13:02

    pro ty, co zde budou zajisté zase šířit nesmysly, že umožnit užívání zahrady vlastníkem bez souhlasu všech nelze, dám dotaz. když vlastník spoluvlastní chodbu, vchod, sklepní prostory atd., tak je taky nájemník nemůže využívat?

    Vložil jituš (bez ověření), 9. Červen 2024 - 16:18

    ješ, to se mi ulevilo, eště že toho justýna máme, že jo? co bysme si bez něj počaly, dyť už to vypadalo, že se budem muset i s těma nákupníma taškama z veřejnýho prostoru do jednotky teleportovat

    Vložil Justitianus, 6. Červen 2024 - 17:08
    • Radka: „pro ty, co zde budou zajisté zase šířit nesmysly, že umožnit užívání zahrady vlastníkem bez souhlasu všech nelze …“

    Vlastník zahrady samozřejmě má právo užívat zahradu (ius utendi) a právo pronajmout zahradu jinému (ius disponendi). Tak by tomu bylo v případě jediného vlastníka rodinného domu se zahradou, ale o takový případ se zde nejedná.

    Vlastník bytu/jednotky však není vlastníkem zahrady. Nemůže ji tedy pronajímat, ani umožnit cizí osobě její užívání (není-li tato osoba přijata do bytu jako člen domácnosti vlastníka jednotky). K tomu by museli svolit spoluvlastníci zahrady potřebnou většinou. Jestliže je zahrada uvedena v prohlášení jako společná část, pak k jejímu pronájmu jiné osobě by byl nutný souhlas vlastníků jednotek s potřebnou většinou (2012/89/1169/2/a, nebo 2012/89/1169/2/c).


    • Radka: „dám dotaz. když vlastník spoluvlastní chodbu, vchod, sklepní prostory atd., tak je taky nájemník nemůže využívat?“

    ☀ Ne, nemůže je využívat podle své libosti. Může pouze prochazet přes společný pozemek a přes společné prostory domu při cestě od hlavních domovních dveří do bytu a zpět (svědčí mu – jako oprávněnému uživateli bytu – právo chůze, případně právo stezky).

    ☀ Nájemci může podle okolností svědčit právo užívat s bytem přiměřeně i společné příslušenství bytů, což jsou společné místnosti a prostory, určené k tomu, aby byly užívány spolu s bytem (zpravidla sušárna, kočárkárna, sklep na uhlí, atd., viz definice v 1964/40/121/2). Které místnosti a prostory jsou (společným) příslušenstvím bytů je zpravidla určeno v prohlášení nebo v „kolaudačním“ rozhodnutí stavebního úřadu.

    ☀ Vlastník bytu by mohl na jinou osobu převést své užívací právo ke společné části pouze v případě, že je podle prohlášení výlučným uživatelem této společné části (parkovací stání, sklepní kóje, lodžie výlučně užívaná spolu s bytem, balkon výlučně užívaný spolu s bytem, atd.)


    Radko, Vy zjevně nechápete co znamená pojem „byt“ a „nájem bytu“.**

    • Podle 2012/89/2236/1 platí, že bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou částí domu, tvoří obytný prostor a jsou určeny a užívány k účelu bydlení.
    • Podle 2009/268/3/g platilo, že pro účely této vyhlášky se bytem rozumí soubor místností, popřípadě jedna obytná místnost, který svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení a je k tomuto účelu užívání určen.

    Zahrada však není ani místností, ani souborem místností, není částí domu, netvoří obytný prostor, a není k účelu bydlení ani určena, ani užívána.

    Justitianus

    Vložil Clen (bez ověření), 8. Červen 2024 - 17:10

    Takže nájemce bytu nemůže za žádných okolností (Tedy ani s plnou mocí spoluvlastníka) používat sušárnu (prádelnu, nerozdělené parkoviště před domem, zahradu, cokoliv) z důvodu, že spoluvlastník (pronajímatel) není výlučným vlastníkem sušárny, čehokoliv společného – AHA!

    Zbývá doplnit, z čeho čerpáte – Tedy konkrétně zakomponování podmínky společné domácnosti. Děkuji.

    Vložil if (bez ověření), 6. Červen 2024 - 14:33

    Píšete nesmysly. Co je zahrada, kdo je vlastníkem zahrady a jakým podílem to autor dotazu nenapsal.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".