Může být vyúčtování služeb dle zákona o službách dělené?

Vložil Karel14 (bez ověření), 19. Květen 2021 - 17:36 ::

Dobrý den,

1.4.2021 mi přišlo „vyúčtování služeb za rok 2020“ bez vyúčtování nákladů na úklid. Na „vyúčtování služeb za rok 2020 z 1.4.2021“ jsem podal 5.4.2021 reklamaci na nevyúčtování záloh a nákladů na úklid. 18.5.2021 mi přišlo ve stejném optickém vzezření ale bez dalšího vysvětlení další vyúčtování: „vyúčtování pouze úklidu-2020“.

Dle §2/f je však vyúčtováním „vyčíslení skutečné výše nákladů na služby a záloh za jednotlivé služby v daném zúčtovacím období“. Proto se mně jeví, že „vyúčtování dle §2/f“ musí obsahovat (1) náklady na VŠECHNY služby dle §1/3 a (2) VŠECHNY uhrazené zálohy, které na nálady služeb jsou od příjemce služeb určeny

Měl bych „vyúčtování úklidu za rok 2020 z 18.5.2021“ považovat za nezdařené a zároveň pozdní nevyřízení námitek „vyúčtování služeb za rok 2020 z 1.4.2021“ (dle §8/2 zák. nebo jako „první návrh“)

anebo za pozdní doručení „vyúčtování úklidu za rok 2020 z 18.5.2021“ proti kterému bych měl případně podat (1) extra-žádost o podklady (2) extra-námitky, že neobsahuje ostatní služby tzn. mám to chápat tak, že „vyúčtování služeb za rok 2020 z 1.4.2021“ se „vyúčtováním rok 2020 z 18.5.2021“:

  • doplňuje? (tzn. je „dělené“) (pak by zde asi vyvstaly nějaká porušení lhůt…) ANEBO
  • nahrazuje? (pak by ale bylo CELÉ opakovaně chybně a šlo by o nepodařené vyřízení námitek)

děkuji

  • vyúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 20. Květen 2021 - 0:24

Karle, mýlíte se. Žádný celostátně účinný právní předpis nestanoví, že by pro všechny poskytované služby snad mělo být doručeno jedno jediné vyúčtování. Jestliže poskytovatel služeb poskytuje (například) pět služeb spojených s užíváním bytů, může Vám doručit všechna vyúčtování na jediné listině. Ale klidně může postupně doručit pět jednotlivých vyúčtování pěti služeb.

Nevím co míníte pojemem „dělené vyúčtování“. Vyúčtování služby se nedělí, není to olomoucký tvarůžek. Vyúčtování buď je doručeno, nebo není. Buď je řádné, nebo není řádné. Jestliže jste nedostal vyúčtování všech služeb do čtyř měsíců po konci zúčtovacího obdbí, pak poskytovatel služeb nesplnil zákonem uloženou povinnost ve stanovené lhůtě, tedy je v prodlení, tedy je povinen platit Vám pokutu (pouze jednu).

  1. Vy jste dostal vyúčtování některých služeb. To Vám bylo doručeno včas, obsahovalo všechny předepsané náležitosti a byly v něm uvedeny ceny ve správné výši. Tyto služby tedy byly vyúčtovány řádně. Přeplatek/nedo­platek plynoucí z vyúčtování je splatný ve stanovené lhůtě.
  2. Později jste dostal jiné vyúčtování, které obsahovalo jen službu „úklid“. Toto vyúčtování bylo doručeno po lhůtě (a vzniklo Vám právo započíst si pokutu za prodlení). Netuším proč chcete namítat že toto vyúčtování neobsahuje všechny služby. Není žádný důvod aby je obsahovalo. Ty ostatni služby už Vám byly přece řádně vyúčtovány v bodě č. 1.

Justitianus

Vložil Karel14 (bez ověření), 20. Květen 2021 - 12:16

Děleným vyúčtováním jsem to mínil tak, jak jsem to popsal tzn. zda je „vyúčtování úklidu za rok 2020 z 18.5.2021“ doplňkem „vyúčtování služeb za rok 2020 z 1.4.2021“ nebo náhradou.

Chtěl jsem to namítat z důvodu, který jsem si přečetl v §2/f zákona. Domníval jsem se, že z něj plyne, že služby je nutné vyúčtovat všechny, na jednom vyúčtování i proto, že dle §4/1 mám předepsán k úhradě součet záloh, které hradím JEDNÍM bankovním převodem. nemám tedy předepsány zálohy na každou službu samostatně abych tak očekával vyúčtování za službu samostatně.

Když §7/2 uvádí, že na vyúčtování „Poskytovatel služeb ve vyúčtování musí uvést… včetně uvedení celkové výše přijatých měsíčních záloh“, tak nevím jak by bez spojení všech služeb na jeden výpis toto dokázal. Dle mého zcela laického mínění, jakkoli rozdělená částka ‚celkové výše přijatých měsíčních záloh‘ by neodpovídala znění zákona.

Za Váš názor, že by „vyúčtování úklidu za rok 2020 z 18.5.2021“ není ani náhradou ani doplňkem ale mělo stát samostatně, děkuji.

děkuji

Vložil Ite Race L (bez ověření), 20. Květen 2021 - 12:55

Hlavně se podívejte, jestli máte ve Vašich dvou vyúčtováních správně uvedené zálohy. V domech, kde všichni platí, jak mají, by snad takové dodatečné vyúčtování byla jednoduchá věc, ale nedovedu si představit, jak to dělají ve velkém tam, kde mají nějaké neplatiče a všechny položky se platí na jeden účet a v jedné částce.
Pokuta 50 Kč/den (nebo částka, na níž se Vaše SVJ usneslo) by nakonec měla jít za tím, kdo nekompletní vyúčtování vypravil a doručil členům SVJ.

Vložil Justitianus, 23. Květen 2021 - 22:45

Mám pocit, že opět píšete o vlastních fantaziích.

Je úplně jedno co se domníváte. Už jsem napsal, že se vyúčtuje každá služba spojená s užíváním bytů. Vy si nemůžete diktovat, aby všechna ta vyúčtování byla na jednom papíru. Takové právo nemáte; neplyne totiž z žádného celostátně účinného právního předpisu. Zanechte fantazírování.

Zálohy se stanoví na každou službu jednotlivě. Máte samozřejmě nárok na to znát jaká je výše zálohy na každou jednotlivou službu. Na tom nic nemění skutečnost, že ve vašem SVJ je Vám sdělen jen součet všech záloh na služby (jedna částka). Je Váš problém, že jste nenahlédl do dokladů a nezjistil si výši jednotlivých záloh.

Zákon č. 67/2013 Sb.
§ 4 Výše záloh za služby a způsob změny jejich výše
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo společenství, určí poskytovatel služeb příjemci služeb měsíční zálohy za jednotlivé služby jako měsíční podíl z (…).
Zákon č. 67/2013 Sb.
§ 7 Vyúčtování a splatnost přeplatků a nedoplatků
(1) Není-li jiným právním předpisem stanoveno jinak, skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období (…).

Z uvedeného plyne to, co jste si mohl odvodit i logickou úvahou: každá jednotlivá služba je samostatná a zcela nezávislá na ostatních službách. Každá jednotlivá služba se vyúčtuje samostatně. Zálohy na každou jednotlivou službu se stanoví samostatně (zpravidla předpisem záloh pro následující zúčtovací období, nebo i změnovým předpisem záloh na jednotlivou službu, u které se v průběhu zúčtovacího období mění cena nebo rozsah – k tomu viz § 4 odst. 4 zákona č. 67/2013 Sb.).

Jestliže nevíte jak sečíst sloupec více čísel tak, abyste dostal „celkovou výši přijatých měsíčních záloh“, pak je to jen Váš problém. Ve vašem SVJ to zřejmě někdo umí, a tak Vám ve vyúčtování píší jen ten celkový součet.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".