může být ve Stanovách SVJ uvedeno právo výboru na strhávání dlužné částky dlužníky z peněz ostatních vlastníků?

Vložil astera, 25. Únor 2015 - 17:05 ::

Koupila jsem si byt v soukromém vlastnictví -bytový dům, SVJ. Předběžně jsem sondovala práci zdejšího SVJ z posledních Zápisů, zdálo se mi to v pořádku. ALe napodzim jsem musela odrazit nezákonnou akci výboru – bez jakéhokoliv pověření kýmkoliv chtěli na shromáždění prosadit zateplení domu, které by znamenalo v naší finanční situaci zadlužit dům u banky na deset let!. Podařilo se nám to zarazit také tím, že ve Stanovách nemají plné moci… kromě jiného. Zdálo se, že snad pochopili, že výbor může konat jen to, k čemu jej vyzvou vlastníci na shromáždění – ale chyba. Začali připravovat nové Stanovy, které jsou snůžkou citací z NOZ a různého balastu. Ale co mě dorazilo, jsou dva body u pravomocí a povinností výboru SVJ vzhledem k případným dlužníkům:

"g) činí opatření k zajištění úhrady dluhů vlastníků jednotek na příspěvcích na výdaje spojené se správou, údržbou a opravami společných částí objektu, popřípadě objektu jako celku a záloh na služby. Výbor má právo uložit vlastníkovi jednotky, dlužícímu zálohu na služby smluvní pokutu ve výši do 10 % dlužné částky (i opakovaně),

  1. má právo vyzvat vlastníky jednotek, aby do doby, než vlastník jednotky dlužící zálohy na služby své dluhy uhradí, složili na účet Společenství zálohu na pokrytí těchto dluhů, aby nedošlo k platební neschopnosti Společenství a dodávka služeb nebyla přerušena.!!!! :-(

Je to možné, aby si výbor dal do STanov právo na vymáhání dlužné částky na ostatních vlastnících, aniž by specifikoval, jaké úkony (včetně právních) podnikne k vymáhání dluhu na dlužníkovi?

Co s tím mám dělat? Asi nejlepší bude zase zagitovat vlastníky a zajistit, aby se na jarním shromáždění takovýto paskvil Stanov vůbec neprojednával, ne? ALe co dál? Prosím o pomoc! Astera

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jjjjs (bez ověření), 26. Únor 2015 - 8:33

    a jak má podle vás SVJ zaplatit když mu jeden vlastník dluží (soudíme se již skoro 3 roky) a celé ty roky musí být peníze uhrazeny (aby neodstřihli vodu, elektriku atd.) za závazky SVJ ručíte do výše svého podílu (ze zákona) a navíc podle NOZ společně a nerozdílně – takže když někdo bude vymáhat dluh SVJ – klidně si může vybrat Vás, na vás vysoudit celou částku a vy se pak zpětně musíte dohadovat s ostatníma aby vám zaplatili. je jednodušší a bezpečnější, když to udělá výbor podle podílů a eliminuje riziko pro konkrétní vlastníky.

    Vložil KC (bez ověření), 26. Únor 2015 - 8:56

    Kde je v zákoně napsáno, že věřitel, např. vodárna, kterou zmiňujete, se může v záležitosti úhrady dluhů SVJ obrátit dle své libovůle na kteréhokoli člena, aby dluh uhradil?

    Vložil Petr, 26. Únor 2015 - 11:31

    A vy nemáte ve stanovách, to co je/bylo ve vzorových ?

    (5) Členové společenství jsou z právních úkonů týkajících se společné věci oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

    (6) Členové společenství ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

    Výbor

    1. má právo vyzvat vlastníky jednotek, aby do doby než vlastník jednotky dlužící zálohy na služby své dluhy uhradí, složili na účet společenství zálohu na pokrytí těchto dluhů, aby nedošlo k platební neschopnosti společenství a dodávka služeb nebyla přerušena.
    Vložil astera, 26. Únor 2015 - 12:12

    Asi jsem to nenapsala dost jasně. Samozřejmě, že dluh jednoho neplatiče-vlastníka se nakonec musí hradit z peněz všech do doby, než je dluh zaplacen. ALe tomuto bodu ve Stanovách by měl předcházet bod, který specifikuje vše, co je Výbor povinnen udělat – jak bude postupováno při vymáhání dluhů, a to od prvotní výzvy, přes předžalobní výzvu až po soudní vymáhání. Dále pak ustanovení o poplatcích z prodlení za platby, spojené s užíváním bytu a vůbec stanovit další postup vůči dlužníkovi.

    Ne jen napsat – výbor má právo brát peníze na zaplacení dluhu od ostatních platících – to je snadné a je to nefér. Astera

    Vložil AlaV (bez ověření), 26. Únor 2015 - 15:29

    Postup při vymáhání dluhů nemusíte nijak detailně specifikovat ve stanovách. Povinnost vymáhat dluhy od vlastníků-neplatičů má výbor ze zákona – vyplývá z povinnosti postupovat s péčí řádného hospodáře.

    Vložil Hlídám si svá práva (bez ověření), 26. Únor 2015 - 12:32

    Aby nenastalo, co píše Astera (a právem to označuje za nefér), doporučuje se, aby vlastník jednotky neskládal na zálohách více, než činí skutečné náklady, tj. nepředplácel si. Pokud si už předplatil, pozastaví další platby do doby, něž se složené zálohy srovnají s náklady.

    Uvědomme si, že vlastník jednotky nemá možnost, jak účinně ovlivnit složení ostatních vlastníků jednotek ani jejich placení. Má ale možnost, aby se účinně postaral, aby na ně nedoplácel.

    Vložil jjjjs (bez ověření), 26. Únor 2015 - 15:15

    Zálohy skládám ve výši nákladů domu, ne jednotlivých vlastníků, bydlet v domě, kde neteče voda, a nesvítí světlo na chodbách protože jeden neplatí a druhý platí jen do své výše ??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".