Musím topit, i když nechci?
Dobrý den, jsme vlastníky BJ 3+kk. Po celkové revitalizace panelového domu (nová okna, zateplení a fasáda) byly k topení namontovány měřiče tepla. Pracovníci firmy však dle příkazu předsedy SVBJ nastavili kohouty na stupeň 2. Zásadně jsme s tím nesouhlasili, ale bylo nám předsedou SVBJ řečeno, že to bylo odsouhlaseno VBJ a že stupeň 2 je nastaven na teplotu 16 stupňů. Bohužel tomu tak není, protože i bez topení je v bytě cca 22 stupňů. V obývacím pokoji si rádi přitopíme, ale v ložnici, která má 8,8 m2 se v noci nedá dýchat! Dříve jsme zde topení vůbec nezapínali, na spaní nemáme rádi teplo. Na noc jsme vypínali topení i v obývacím pokoji, aby se byt trochu ochladil (dveře do ložnice jsou stále otevřené, protože by tam bylo na zadušení). Máme snad otevírat okna jenom proto, abychom ochladili byt? K čemu by potom bylo zateplení, když by se na druhou stranu muselo větrat??? A navíc v ložnici nepřipadá v úvahu na noc větrat, neboť okno se nachází za našimi hlavami, což by bylo o zdraví! Připomínám, že nevypínáme topení z důvodu šetření, ale protože nemáme rádi horko na noc. Samozřejmě jsme si vědomi, že za teplo budeme platit!
A tak se ptám, jsme nuceni topit, i když nechceme? Připadá mi to jako omezování osobní svobody.
Děkuji za odpověď. Zdraví J.R.
Přestože je toto vlákno již staré, je třeba napravit v něm uvedenou
nepravdivouinfomaci…
(doplněna je také aktuálně platná)
„…194/2007 Sb. je celkem … …Vyhláška stanoví podmínky dodávky tepla od dodavatele k odběrateli (SVJ) …“
- uvedené je samozřejmě nepravda.
- povinnosti ohledně dodávky odběratel-konečný spotřebitel vyhl.194/2007
- rozúčtovací vztahy dodavatel-odběratel podchycuje vyhl.210/2011
- rozúčtovací vztahy odběratel-konečný spotřebitel vyhl.372/2001
Neználek
- Topit se musí kvůli tepelné stabilitě domu (je na to zákon nebo vyhláška).
- Právě po rekonstrukci, tj. výměně oken a zateplení je potřeba zajistit větrání, jinak se objeví plísně. U nových oken je navíc většinou tzv. mikroventilace, jejíž použití na noc není o zdraví, o zdraví je spíš spát v zabedněném bytě a vydýchané ložnici.
- Netopením stejně neušetříte, i kdybyste chtěl, pokud se odchýlíte od průměru domu více než o 40%, bude vám provedena korekce a zaplatíte tím to, že se necháváte vytápět od sousedů. Ti by vás navíc mohli zažalovat, že se na jejich účet obohacujete, protože oni musí kromě svého bytu ještě vytápět zeď a prostupem tepla byt váš.
PeDuPles napsal:
"Topit se musí kvůli tepelné stabilitě domu (je na to zákon nebo vyhláška)."
To je takový rozšířený omyl, ve skutečnosti to žádný zákon ani vyhláška nestanoví takto doslovně.
Vyhláška 194/2007 Sb. stanoví pouze maximální teploty vzduchu, nikoliv však minimální. O "tepelné stabilitě místnosti" hovoří vyhláška pouze v souvislosti s vytápěním nebytových prostor; o bytech nic neříká.
Zákon o vlastnictví bytů pouze deklaruje:
Vlastník jednotky je povinen na svůj náklad odstranit závady a poškození, které na jiných jednotkách nebo společných částech domu způsobil sám nebo ti, kteří s ním jednotku užívají.
Takže až stěna případně promrzne a poškodí se, bude to muset opravit.
lake
§ 2 vyhlášky 194/2007 Sb.:
(9) V době od 22.00 do 6.00 hod. se vytápění obytných místností a v neprovozní době ostatních vytápěných prostor podle potřeby omezí nebo krátkodobě přeruší do té míry, aby byly dodrženy požadavky jejich teplotního útlumu zajišťujícího tepelnou stabilitu místností^2).
(10) V průběhu vytápění je podle odstavce 6 v obytných místnostech a v ostatních prostorách s obdobným využíváním vybavených otopným tělesem odpovídající průměrná teplota vnitřního vzduchu naměřená teploměrem odstíněným vůči sálání okolních ploch a vlivu oslunění oproti číselné hodnotě výpočtové teploty vnitřního vzduchu stanovené projektem
- vyšší o 1 st. C v místnosti s jednou venkovní stěnou, nebo
- vyšší o 1,5 st. C v místnosti s dvěma venkovními stěnami, nebo
- vyšší o 2 st. C v místnosti s třemi nebo více venkovními stěnami, nebo
- navíc vyšší o 1 st. C v místnosti v případech, kdy plocha průsvitné výplně vnějších otvorů přesahuje polovinu celkové plochy vnějších stěn a střechy (stropu), je-li v ní otvor.
Citovat cokoliv z vyhlášky 194/2007 Sb. je celkem zbytečné: tato vyhláška stanoví povinnosti vlastníkovi budovy nebo společenství vlastníků jednotek (viz §6a/11 zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií).
Vyhláška stanoví podmínky dodávky tepla od dodavatele k odběrateli (SVJ) a způsob, časy a intenzitu dodávky tepla pro topení. Určuje co musí být splněno pro řádné topení, jaké vnitřní teploty musí být dosažitelné, ale ani ve vyhlášce, ani v zákoně není stanoveno, že by konečný spotřebitel musel toto teplo beze zbytku odebírat!
Sankce vůči vlastníkovi jednotky, který topí jinak, nebo zavře ventily na radiátorech, neexistují ani ve vyhlášce 194/2007 Sb., ani v zákoně č. 406/2000 Sb., k jehož provedení byla vydána. Takže je to jasné.
lake
§ 2 vyhlášky 194/2007 Sb.:
(9) V době od 22.00 do 6.00 hod. se vytápění obytných místností a v neprovozní době ostatních vytápěných prostor podle potřeby omezí nebo krátkodobě přeruší do té míry, aby byly dodrženy požadavky jejich teplotního útlumu zajišťujícího tepelnou stabilitu místností^2).
Co jiného tučně vyzněčená část tohoto § je než požadavek tepelné stability obytných místností?
No ale co to ta tepelná stabilita domu je? Tady se operuje teplotou 16-17°C. Ale zkusil jste se někdo podívat kam vede ten číselný odkaz? (v textu uvedeno jako ^2). V odkazech na literaturu této vyhlášky je text: 2) Například ČSN 73 05 40-2.
V této normě je tepelná stabilita domu pokles teploty za danou dobu při odstávce nebo poruše dodávky tepla/chladu. Tedy nemá to žádnou vazbu na trvalou minimální teplotu s ohledem na poškození konstrukce. Pokud se pletu, jistě někdo dodá potřebné citace. To že je od vydání metodických pokynů k vyhlášce 372/2001 tento termín dle mě nevhodně použit je bohužel smutný fakt.
Petr Patočka
VIPA CZ s.r.o.
Pane Ferdinande,
Za prvé:
Seznamte se laskavě se základními legislativními pravidly: podzákonné normy (vyhlášky) nemohou samy o sobě ukládat žádné povinnosti, omezení ani sankce. Jsou vydávány k provedení příslušného zákona a mohou tento zákon pouze doplnit nebo upřesnit.
Za druhé:
Víte, co je "noční útlum"? Ten provádí dodavatel tepla popř. provozovatel kotelny. Jakou zde vidíte souvislost s povinnostmi vlastníka BJ? Neseznámil jste se s §6a/11 zákona č. 406/2000 Sb., což jsem Vám doporučil. Diskutujete tedy bez znalosti věci.
Za třetí:
Povinnosti a pravidla hledejte v zákoně, k jehož provedení byla příslušná vyhláška vydána. Pokud najdete v zákoně č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií nějakou sankci vůči vlastníkovi jednotky (kromě §12/1j), uveďte zde laskavě konkrétní paragraf a článek.
lake
Předpokládám, že svůj příspěvek nemyslíte vážně, a dovětek o omezování Vaší osobní svobody už patrně vůbec ne.
Pokud máte na termostatu nastaveno 16 st. C., znamená to, že při jakékoli teplotě v okolí termostatu vyšší než 16 st. C tímto termostatem ovládaný zdroj tepla vůbec netopí.
Takže jediné, o čem by se dalo diskutovat, je, zda jako dolní omezení zvolit 16 st., nebo 18 st., nebo třeba 14 st. C (stupeň mezi „1“ a „2“).
Pane JR,
První strana mince je tato: topit nemusíte, jestliže nechcete. Nemůžete být nucen odebírat službu nad míru kterou si určíte sám.
Druhá strana mince je takováto: každá stavba by měla být temperována, tedy vytápěna na minimální teplotu, jinak může dojít k promrzání rohů, poškození obvodových zdí mrazem, vzniku plísní. Vnitřní teplota nutná k zachování tepelné stability objektu je různá: liší se podle izolace domu a pochopitelně podle vnější teploty. Nastavení ventilů na 16°C je snesitelný kompromis pro ty, kdo nemají rádi teplo a zároveň se zajistí, že budova nebude promrzat, i kdybyste odjeli na dva měsíce do Zimbabwe.
O tom, které z obou hledisek je správnější, se vedou nekonečné diskuse nejen na tomto portálu (viz např. http://www.tzb-info.cz).
V bytě ovšem topí i stoupací potrubí a část tepla získáváte prostupem stěnami a stropem od sousedů. (V panelovém bytě s vypojenými radiátory neklesne teplota v zimě pod 15-14°C).
Pořiďte si teploměr a měřte teplotu uprostřed místnosti ve výšce 1m. Je-li teplota 17 a více stupňů, neměl by radiátor vůbec topit. Topí-li, je poškozená termostatická hlavice, nebo špatně nastavená, nebo škvírou v okně proudí studený vzduch přímo na ni.
lake
Poslední komentáře