Musí SVJ vracet přeplatek?
Dodavatelé plynu a elektřiny nevrací přeplatek do 100 Kč a započítá jej na zálohy pro příští období. Mohlo by stejně postupovat SVJ, pokud by toto dalo do stanov?
Protože dotaz lze různě interpretovat upřesňuji. Laicky přeplatek jako
výsledek vyúčtování je stav, kdy vzniká závazek SVJ vůči vlastníkovi.
SVJ ke dni splatnosti má povinnost závazek vypořádat to znamená stanovit
metodu vyrovnání a závazek do splatnosti vyrovnat. Závazek lze vyrovnat
finančně (vrátit peníze) nebo nefinančně, započíst vůči existující
splatné pohledávce (to může SVJ aplikovat bez souhlasu vlastníka viz heslo
„zápočet“) nebo započíst do budoucích pohledávek měsíčních plateb
(tato volba již vyžaduje souhlas vlastníka).
Závazek SVJ je pohledávkou vlastníka a je jeho majetkem a SVJ ani
shromáždění nemá právo rozhodovat o využití mimo prospěch vlastníka.
Je nelogické a protiprávní i rozhodnutí převézt tento majetek do majetku
SVJ i z toho důvodu, že částky nekorespondují se žádnými poměry
podílení na společných nákladech.
Je to možné, ale bez dohody s příjemcem trestné (ať se stanovami nebo bez nich).
Ustanovení §7/3 je kogentní a nelze ho silově vyloučit ani usnesením ani
stanovami.
To ale nebrání individuální dohodě mezi příjemcem a poskytovatelem. Takže pokud se „dohodnete“ (s konkrétními jednotlivci extra) tak těmto dohodou vázaným jednotlivcům, nemusíte vracet třeba vůbec nic – záleží na obsahu ujednání.
Poněkud neurčitěji bych viděl situaci, když by chtěl poskytovatel vázat výplatu částek nižších než 100-Kč na nějaký „manipulační poplatek“ (což je pouze jiný zastřený silový způsob, jak si prosadit svou – podle mne by to bylo obcházením zákona, ale kdoví když se tady vymýšlí na každý prd poplatek – viz. severočech a jeho SBD Krušnohor).
SVJ nemůže rozhodovat o nedoplatku/přeplatku, to je věcí dohody vlastníka a SVJ. Není tedy problém, aby se malý nedoplatek/přeplatek započítal do záloh na další účetní období, musí s tím ale jak SVJ, tak vlastník souhlasit. Nejlepší je, aby vlastník takový souhlas potvrdil při převzetí Vyúčtování. Do stanov bych to nedával. U malých částek je započítání rozhodně lepší už jen kvůli úspoře na bankovních poplatcích.
Dodavatelé plynu a elektřiny musí vrátit přeplatek ať je jakýkoliv, pokud je to ve smlouvě. Oni to většinou udělají tak, že s vyúčtováním pošlou papír – Kontrola smluvních údajů, kde je napsáno, že případný přeplatek vám rozúčtují do dalších zálohových plateb. Když se neozvete, tak přeplatek zaúčtují do plateb na další rok. My jsme požadovali vrácení přeplatku, protože žádné rozúčtování ve smlouvě nebylo. Nechápali, že k tomu musíme mít souhlas shromáždění. Nevadí mně to ve vlastní domácnosti, že mně rozúčtují přeplatek do záloh, ale v SVJ je jiná situace. Naši vlastníci rozhodli, že přeplatek se převede do DZ. Přeplatek byl jen asi 2000 Kč, na každého by vyšlo 65 Kč.
Na nedoplatek to jiste muzete pouzit, preplatek – jak jej chcete nevratit? Snizite mu zalohu na pristi rok!?
Pokud o vraceni pozada, vratit stejne musite! Jinak je to bezduvodne obohaceni.
Do stanov date, ze jakkoliv velky preplatek nevratite?!
Dodavatelé elektřiny a plynu přeplatek do určité výše (např. 100 Kč) legálně nevracejí a např. jej započtou proti nejbližší záloze, nebo přeplatek vyplatí až následující rok, jakmile převýší určitou výši (např. 100 Kč). Mají to ve smlouvě. Proto se ptám, jestli si to může dát SVJ do stanov. Jde o jisté zefektivnění správy, nic zlého v tom nehledejte. Ptám se na názory, co si věci myslíte.
Poslední komentáře