Mohou se vlastníci dohodnout na úhradě nákladů z fondu oprav na jiném pozemku než pod budovou?

Vložil Anonymous, 7. Duben 2010 - 9:29 ::

Dobrý den, asi to bude znít divně, ale řešíme teď na schůzi celkem zapeklitou věc. Náš dům stojí na pozemku, který spoluvlastní všichni majitelé bytů. Ovšem za domem je ještě jeden pozemek se svým parcelním číslem (tzv. zastavěná plocha a nádvoří) a zde nastal problém. Když my jsme byt kupovali, koupil jsme byt a část pozemku pod domem, o nějakém dalším pozemku na kterém se před x-lety dohodly bývalý nájemníci, že si ho také odkoupí jsme neměli ani potuchy (navíc, když za domem měli od města pronajaté zahrádky). Teď nastal problém s tím, že se na schůzi všichni mimo nás dohodli na nové bráně a plotě v hodnotě cca 15.000 Kč na pozemku, který mi vůbec nevlastníme uhradit z našeho fondu oprav (prý to všichni vlastní a patří to k domu a my si můžeme říkat co chceme). No oni ho již uhradili a teď nám tvrdí, že je to naše chyba, že jsme si ten pozemek od předchozího majitele nekoupili, prý jsme si sami měli zjisti jak to ve je skutečnosti. My se domníváme, že při koupi bytu nás zajímá jen pozemek pod domem, případně nějaký pozemek před domem – pro bezproblémový vstup do budovy, ale jistě ne nějaký pozemek za domem atd. Myslíme si, že se z fondu oprav může hradit jen to co je pro dům viz. zákon 72/1994Sb o vlastnictví bytů § 15 , kde hned první odstavec vymezuje, že jde o náklady spojené se správou domu a pozemku, nikoliv čehokoliv dalšího. Tvrdíme, že tímhle defakto „tunelují“ fond oprav a hradí z něj věci, které jsou v rozporu. Máme pravdu? Moc děkuji za jakýkoliv názor. Blanka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 7. Duben 2010 - 11:39

    Jiný pozemek než pod budovou může samozřejmě být předmětem financování z dlouhodobé zálohy, pokud je v Prohlášení vlastníka uveden jako "pozemek věcně příslušný" k domu. Zjistěte si napřed v katastru, zda jste spolumajitelem či nikoliv.

    Pokud nejste spolumajitelem pozemku, právo je na Vaší straně. Ostatní spoluvlastníci pozemku musí vymáhat dlužnou částku na onom spolumajiteli, který Vám svou část zapomněl prodat (ostatně měl ji napřed nabídnout ostatním spoluvlastníkům). Pošlete vaše stanovisko na adresu SVJ do vlastních rukou předsedy, nechte jim 14 dnů na to, aby to dali do pořádku a vrátili Vám vaše peníze. Nevzpamatují-li se, máte tři možnosti:

    a) trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku, získejte výpis z katastru onoho pozemku a obraťte se na policii
    b) oznamte, že tu část vašich záloh, kterou vám neoprávněně odčerpali, nezaplatíte, snižte si o to zálohu a pak čekejte na jejich reakci
    c) obraťte se na soud.

    lake

    Vložil Jana1, 7. Duben 2010 - 10:41

    Jde o to, kdo ten pozemek vlastní. Vlastník, který vám prodával byt ho vlastnil? Jestli ano, a vám ho neprodal, pak musí svůj podíl zaplatit ze svého. A nejlépe vám do ruky, neboť váš podíl z dlouhodobé zálohy byl použit na opravu plotu a brány (!jeho plotu a brány!). Jana1 PS. Kdo vlastní ten který pozemek je nejlépe zjistit na KN.

    Vložil Anonymous, 7. Duben 2010 - 9:59

    Souhlas.

    Anonymous (bez ověření)

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 7. Duben 2010 - 11:42

    Je uvedený pozemek v prohlášení vlastníka? Pokud ano, musí na jeho údržbu (tedy i plot) přispívat všichni jeho vlastníci (také vlastníci co sice prodali byt, ale zůstal jim ve vlastnctví jenom uvedený pozemek). Pokud pozemek není v prohlášení, nelze jeho údržbu hradit „z fondu oprav“. Jeho údržbu si hradí vlastníci a nemá to nic společného se společenstvím a tzv. fondem oprav. Jinak se vlastníci mohou dohodnou na čemkoliv, ale v tom případě to musí být 100%. Nemohou se ale dohodnou na tom, že na údržbu nějakého pozemku bude přispívat i ten, kdo tento pozemek nevlastní.

    Vložil lake, 7. Duben 2010 - 12:40

    Anonymouss napsal: "Je uvedený pozemek v prohlášení vlastníka? Pokud ano, musí na jeho údržbu (tedy i plot) přispívat všichni jeho vlastníci".

    Je bezvýznamné, zda pozemek je uveden v Prohlášení vlastníka. Na údržbu samozřejmě musí přispívat všichni jeho vlastníci, jak jinak?

    Pokud je pozemek v Prohlášení uveden, je důležité JAK. Už jsem zde napsal, že pozemek uvedený v Prohlášení jako "věcně příslušný k domu" je ve spoluvlastnictví všech, stejně jako společné části domu, a přispívají na něj proto všichni členové SVJ.

    Naopak pozemek uvedený v Prohlášení jako "pozemek související" nebo "pozemek sousedící s domem" nebo "pozemek funkčně přináležející k domu" je ve spoluvlastnictví pouze těch osob, které jej pořídily. Nemá nic společného se SVJ. Podíl na pozemku jeho spoluvlastníkům zůstává, nepřevádí se automaticky se změnou vlastnictví k jednotce.

    Dříve či později tedy nastane případ, že při převodu jednotky se na pozemek zapomene. Pak nový vlastník jednotky není spoluvlastníkem podílu na takovém pozemku a naopak svůj podíl na něm má osoba, která již není vlastníkem jednotky.

    lake

    Vložil Právník (bez ověření), 7. Duben 2010 - 13:11

    „Dříve či později tedy nastane případ, že při převodu jednotky se na pozemek zapomene.“

    Tohle dobrý právník ošetří. Buď tak, že oba pozemky sloučí, a nebo naváže převod podílu na jednom pozemku na převod podílu na druhém pozemku. Se souhlasem všech.

    Právník

    Vložil Spravedlivý vlastník (bez ověření), 7. Duben 2010 - 13:20

    Já bych mu radši dal do ruky hrábě a marš ošetřovat!! Ani nemusí mít souhlas všech. Právník zase čuchá prachy, a tak se vnucuje.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".