Mimořádná odměna
Naše SVJ se nemůže dohodnout s účetní, jakým způsobem vyplatit našemu členovi SVJ společenstvím schválenou mimořádnou odměnu ve výši 10 000,– Kč. Uvedený společník navrhl stanovy a poskytl další služby, nemá živnost. list. Zda je možné uplatnit DPP s 15% daní, nebo bez daně příjmy z příležitostné činnosti dle § 10 odst. 1 písm. a) zák. č. 586/1992 Sb.
Jakékoli financování má být řešeno na základě známé potřeby, a po „zveřejnění“ informace o potřebě zajištění.
Je třeba:
. informovat spoluvlastníky o potřebě zajištění „práce“
. stanovit potřebné finanční náklady, včetně zdůvodnění ceny
. dát možnost vyjádření všem spoluvlastníkům, včetně uplatnění jejich nabídky řešení
. poté informovat o možnostech řešení, a existujících nabídkách,
. provést výběr a doporučit, rozhodnout, případně schválit
Mimořádné odměny, DPP a jiné aktivity členy Výboru, zpracování návrhu, včetně schválení Výborem, je možno napadnout z pohledu možného střetu zájmu.
Jestliže zpracoval stanovy a další věci, proč by neměl dostat odměnu ve formě DPP. Co to jsou další služby, mohl byste napsat, ať máme nějakou inspiraci, za co lze dostat odměnu?
Problém odstraníte výměnou účetní, za tu které to bude jedno, a splní vaše představy.
Na takto silná slova asi nemáme dost informací. Dobré účetní rozhodně nemůže být jedno, pokud si v SVJ vymyslí nějakou blbost odporující zákonu. Naopak by je na to měla upozornit. Účetní tu není k tomu, aby plnila představy klienta. Resp. to může pouze v mezích zákona.
Ale k dotazu:
- pokud člen SVJ není zároveň členem výboru, pak si dovedu představit DPP
- pokud je tento člen zároveň i členem výboru, pak jedině odměna člena výboru (tj. odvést daň, sociální i zdravotní pojištění), cokoliv jiného by bylo obcházení zákona.
- § 10 odst. 1 písm. a) - příležitostný příjem určitě ne.
Pane Krčmo, jste tu nový a tak asi nevíte, že zde panuje obecná shoda na tom, že za výkon funkce člena voleného orgánu se dává odměna. Pokud činnost není náplní funkce člena orgánu, např. tvorba stanov, lze i DPP. Svým tvrzením, že člen orgánu nesmí za tvorbu stanov mít DPP, značně vybočujete z řady. Je to pouhý výmysl nebo to dokážete podepřít ustanovení zákona, judikátem či literaturou? Děkuji.
Ano, na této shodě se s Vámi také shodnu (bez ohledu na to, zda jsem nový či starý). Z praxe znám třeba případ, kdy členka výboru měla živnost na úklidové služby, které SVJ poskytovala. Pak to bylo v pořádku.
Takže to je i odpověď na Váš dotaz, v tomto z řady nevybočuji.
V čem se ale neshodneme je to, jestli tvorba stanov patří do náplně práce člena výboru. Já se domnívám, že ano. Možná se nejedná o činnost častou (stanovy se nepřipravují každý rok), ale to na věci nic nemění.
jak jste na to přišel ?
Pokud nejde o stanovy zcela nové, pak je člen (Výboru ?) nevytvářel ale upravil, pomocí textu předchozí verze.
Pokud je „napsal“, pak fungoval jako písařka.
Můžete uvést ZA CO si jej ceníte na 10 tisíc ?
Nesouhlasim, i kdyby byl clenem vyboru, tak navrh a sepis stanov atp. neni obvykla naplni prace statutara, takze DPP a 15% srazkova dan muze byt a zadne obchazeni to neni. Vykonava jinou specifickou cinnost, nez z titulu clena vyboru…
Dalsi moznost je zvazit vyplatit mu letos 6000,– a v lednu 4000,– a ro bez zdaneni at si ro jako zdani sam.
Pak by to bylo do 6000,– v roce a nemusi do prijmu ve vysi 6000,– / rok podavat danove priznani (beru, ze je zamestnanec).
Tohle doporucuji posoudit danarem…
Muselo by se zaridit, ze 6000,– je za stanovy v roce 2016 a 4000,– je za cinnosti XY v lednu 2017.
Co se tyka ucetni, tak ta ani nepodepisuje danove priznani a za nic neodpovida a nema do toho moc co kecat… To danove priznani podepisuje az danovy poradce…
Vezmu to postupně:
- návrh a sepis stanov skutečně asi není obvyklá práce statutára, přesto se domnívám, že to do jeho náplně práce spadá. Ostatně kdo jiný by měl stanovy navrhnout a předložit ke schválení když ne právě statutár?
- těch 6000 asi narážíte na § 38g, odst. 2 ZDP, kde se píše, že daňové přiznání není povinen podat poplatník, který kromě příjmů podle § 6 (závislá činnost) nemá jiné příjmy podle par. § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.
DPČ je příjmem podle § 6, toho se to tedy netýká, musí se zdanit v každém případě (neuvažuji teď slevu na dani).
- Daňové přiznání podepisuje statutární orgán (máte pravdu, že ne účetní). Ten může dát plnou moc ke zpracování přiznání daňovému poradci.
Pouze jsem psal, že dobrou účetní poznáte mj. tak, že Vám na tyto otázky dokáže odpovědět a upozorní Vás pokud nebudete postupovat podle zákona. Jak se nakonec zachováte je samozřejmě pouze na Vás a je to Vaše zodpovědnost.
Poslední komentáře