Malá škola základů účetnictví

Vložil N. Klainová (bez ověření), 30. Leden 2017 - 8:50 ::

Před časem tu na mne padaly dotazy, jestli bych neporadila s účetnictvím úplným začátečníkům. Tady to dělá trpělivě pan Krčma. Odpovídá na konkrétní dotazy.

Já nabízím začátečníkům něco jiného. Chtějí-li proniknout do systému podvojného účetnictví, mohou se pustit do studia.

Malá škola pro začátečníky je na pokračování tady: http://klaiex.webnode.cz/…-ucetnictvi/

N. Klainová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil TN. (bez ověření), 30. Leden 2017 - 14:22

    Moc pěkně vysvětleno, paní Klainová, děkujeme. Dozvěděl jsem se nové informace, které hned použiju v komunikaci se správcovskou firmou, protože mě jejich účetní výstupy poskytované výboru ne zcela vyhovují, ale když člověk není účetní, nemůže rovnocenně diskutovat a jen pasivně přijímá. I když to asi dopadne jak jste si posteskla v posledním odstavci, že správcovské firmy používají stejné nastavení pro všechna SVJ… Ono to tak bude.

    Měl bych dotazy hned k prvnímu kurzu. Snad se nebudete zlobit na odezvu. Nemusíte odpovídat zde, nebo vůbec, třeba některé otázky použijete pro upřesnění přímo v kurzu.

    Píšete, že povinné jsou první dvě číslice účtu a že syntetický účet obsahuje číslice tři. Třetí tedy lze volit? Pokud se zvolí, je třeba pro účetní jednotku sestavit účtovou osnovu, která se pak rovněž předkládá FÚ při kontrole?

    Vím, že to nějak souvisí s novelou, kdy dříve do r. 2005 byly povinné tři číslice, tak mne napadlo, že by to možná mohlo někoho mást (proč dvě, když pak pracujete se třemi).

    Nebo je to třída (1.) → skupina (2.) → rozvrh (3.) ? Toto mi uniká.

    Uprostřed píšete, že účty lze naprosto libovolně pojmenovávat – myslí se ovšem asi syntetický účet (tj. 3. čislice), že? První a druhá číslice je natvrdo pojmenována vyhláškou?

    Účetní rozvrh a účtová osnova jsou synonyma?

    Viděl jsem výstupy několika správcovských firem, používají různé programové vybavení a je pravda, že mají z minulosti nastavené na tři číslice.

    Na druhou stranu, pokud některé SVJ začíná, tak by jim třeba i stačilo pro úsporu místa ve výstupech používat jen číslice dvě. Nevím. Je to drobnost, při tisku je ale každá úspora místem dobrá, vede k větší přehlednosti.

    U analytických účtů musí být vždy dvě (tři) číslice, nebo by stačila jedna pro malá SVJ o několika bytech?

    Zajímalo by mne, jak potom funguje posloupnost, zda 321–100 → 321–101, 321–102, 321–103, a nebo 321–100 → 321–200, 321–300, 321–400

    V bodě 5 píšete o souvztažném účtu, ale zcela jsem tento pojem nepochopil, i když z kontextu se jeví, že půjde o účet související, propojený, mezi předpisem záloh a krátkodobými zálohami?

    U účtu 324 není třeba nějak rozlišovat členění na zálohy na provozně-technické činnosti a vlastní správní činnosti? Nebo je vše v jednom? Vidím členění až v třídě 5.

    Tyto účty záloh se na jednotlivé vlastníky do podrozvahových účtů nerozdělují?

    Zmátl mě bod 9, že se zálohy od vlastníků účtují do výnosů SVJ. Jinde jsem četl, že výnosy jsou jen vlastní příjmy SVJ, tj. vkladové úroky, úroky z prodlení, smluvní pokuty a že záloha není výnosem. Tuším, že jste to snad kritizovala někde v diskusi i vy, že v nařízení vlády NV366 je zaměněn pojem příjem a výnos, ale toto mi není zcela jasné. Nevím, možná se vám to nebude chtít více blbuvzdorně vysvětlovat. Tak třeba pan Krčma, když si vzal na starost začátečníky? :-)

    Vložil krcma, 30. Leden 2017 - 23:38

    Pane TN, v rámci určité kolegiality se pokusím na některé otázky odpovědět (také mám vystudovánu politologii, byť pouze jako vedlejší specializaci).

    - třetí číslice je vlastním číslem syntetického účtu. Resp. pokud vezmu například bankovní účet, který má tradičně č. 221, tak:

    2. - třída
    22. - skupina
    221. - číslo syntetického účtu.

    Jinými slovy nemůžete ta jednotlivá čísla brát odděleně, vždy je důležité i to co je před ním.

    Přičemž SVJ podle ZoÚ (par. 9, odst. 4, písm. i) může vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu. Což mj. znamená, že mohou v účtovém rozvrhu uvést pouze účtové skupiny.

    - s výše uvedeným souvisí i další otázka. Nepojmenovává se třetí číslice, ale pouze ono trojčíslí jako celek. Předpokládám, že v tomto máte pravdu, mě osobně by nenapadlo přejmenovávat účtovou skupinu..

    - účtová osnova a účtový rozvrh nejsou synonyma. Účtová osnova je seznam všech účtů, zatímco účtový rozvrh je seznam účtů, které daná účetní jednotka používá. Může si ho i pro každé účetní období nastavit jinak.
    Účetní jednotka tak nevolí účtovou osnovu (ta je daná), volí účtový rozvrh (kde si právě může zvolit to 3. číslo, případně analytické účty). Ten předkládat nemusí (pouze při případné kontrole ze strany FU). Jde pouze o to, aby se každý účet v rozvaze a výkazu zisku a ztrát promítl na správném řádku..

    - byť si třetí číslo můžete zvolit, tak většina účetních stále jede v zažitém trendu, tj. v drtivé většině SVJ budete mít stejná čísla syntetických účtů. A ještě tomu tak určitě dlouho bude. To samé se dá říci i o názvech účtů. Ostatně tyto názvy jsou většinou již předvoleny v účetním programu. Uživatel je sice může změnit, ale mhohdy to nedělá..

    - u analytických účtů stačí 1 číslo. Posloupnost je čistě na Vás. Já osobně preferuji 321.100 - 321.200 atd. a to čistě z praktických důvodů. Když v mém účetním programu účtuji a zadávám číslo účtu, tak takto stačí když zadám 321.1 a už se mi to automaticky doplní. Pokud bych měl 321.001 - 002, musel bych to zadat celé :)

    - souvstažný účet: Jak jistě víte v účetnictví (dříve podvojném) se každý zápis projeví na dvou účtech. Takže pokud budete chtít zaúčtovat předpis zálohy, zaúčtujete zápisem 311(MD)/324(Dal). 311 je účet pohledávkový, na kterém evidujete pohledávky za vlastníky. Oproti tomu máte účet 324 - přijaté zálohy.
    Souvstažnost je vztah těchto dvou účtů v tomto účetním zápise. Tj. účet 324 je souvstažný k účtu 311.
    Následně třeba vlastník tuto zálohu zaplatí. To se pak zaúčtuje na účtu 311 (Dal) se souvstažným zápisem na účtu 221 (MD, Bankovní účet).

    - 324 - já osobně analyticky rozlišuji jednotlivé zálohy podle druhu. V tom bodě 5 vidím členění i u paní Klainové.

    - zálohy na správu se do výnosů neúčtují, nečtu to ani u paní Klainové. Dovolím si ocitovat z toho bodu 9:

    Náklady na správu jsou hrazeny vlastníky. Tato skutečnost se zaúčtuje do výnosů SVJ. Účet 649-900 Zúčtování SN na správu

    Pokusím se vysvětlit. SVJ má nějaké náklady, tj. položky účtované do nákladů. Např. náklady na správu, pojištění domu, bankovní poplatky, mzdy, různé jiné provozní náklady.
    Tyto položky jsou tedy v nákladech. Ale my proti tomu potřebujeme i výnos, přeci nechceme, aby SVJ bylo ve ztrátě. Řeší se to tedy tak, že se tyto náklady předepíší k úhradě vlastníkům. A tento zápis se právě zaúčtuje do výnosů na účet 649. Tedy nikoliv zálohy na správu, ale předpis v rámci ročního vyúčtování. Pak již záleží, zda vlastníci hradili zálohy (zaúčtuje se proti těmto zálohám) nebo nikoliv (zaúčtuje se přímo jako pohledávka za vlastníky, kteří se ze zákona musejí na těchto nákladech podílet)
    A s tím NV máte pravdu (potažmo paní Klainová, tu diskusi jsem nečetl). V par. 16 tam jsou vyjmenovány položky, které jsou výnosem v SVJ (je tam i ten příspěvek na správu domu). Ale je to trochu nešťastně nazváno jako příjmy..

    Vložil TN. (bez ověření), 31. Leden 2017 - 0:24

    Pane krcmo, děkuji za kolegiální konzultaci.

    Účtová osnova je tedy pojem z právního předpisu a účtový rozvrh je účtovou osnovou přizpůsobenou konkrétnímu podniku. Ve vyhlášce se totéž nazývá účtová osnova, v účetním programu se ale bude používat označení účtový rozvrh.

    Mimochodem, když vlastník žádá o nahlédnutí do účetnictví, asi by mu měl být předložen i tento účtový rozvrh, že?

    Poslední odstavec mi není příliš jasný, chápu, že výnos není synoymum pro příjem, ale proč se tedy příspěvek na správu účtuje jako výnos, když by pak mohlo dojít ke zdanění, jak se v jiné diskusi psalo, pokud by následně mělo dojít k vrácení nevyčerpaných příspěvků (krátkodobých záloh)? Poznamenal jsem si větu „Zálohové příspěvky na správu ovlivní výsledek hospodaření jinak, než příspěvky účtované do výnosů.“

    Disclaimer: Politologii jsem nestudoval, ani gender studies, ani humanitní studia. Nemám vůbec VŠ. Ale sranda musí být, tak jsem to tu někde zmínil, netušil jsem, že se z mého (ne)vzdělání na tomto portálu stane evrgrýn. Ale abych nedopadl jako pan (JUDr.) Kalvoda, pro jistotu preventivně vysvětluji.

    Vložil krcma, 6. Únor 2017 - 22:09

    Omlouvám se, že jsem nereagoval dříve, mám nyní hodně práce..

    V účtovém rozvrhu vidíte čísla a názvy účtů. Domnívám se, že většina účetních programů, pokud z nich vyjedete např. hlavní knihu, případně obratovou předvahu, tak bude tyto údaje také obsahovat (tj. název a číslo), pak účtový rozvrh navíc nepotřebujete.
    Ale pokud bude sestava, kterou Vám správce (účetní) předloží, obsahovat pouze holá čísla účtů, pak se v tom jako neúčetní skutečně budete bez účtového rozvrhu těžko orientovat. Jako účetní sice už lépe, ale také nepoznáte, který analytický účet je k čemu používán (např. budete vědět, že účet 324 jsou přijaté zálohy, ale již těžko poznáte (pokud to nebude třeba patrné z nějakého účetního zápisu), jestli účet 324.200 jsou zálohy na vodu nebo na úklid). Je tedy asi lepší ji požadovat (nikdy nevíte v jaké formě výkazy dostanete)

    Co se týká účtování příspěvku na správu, tak nevím jaké zdanění máte na mysli. Pokud myslíte zdanění na straně vlastníků, tak to se způsobem účtování na straně SVJ nemá nic společného. Ale pokud vyjdeme z toho, že i příspěvky na správu jsou hrazeny zálohově, pak ke zdanění nevidím důvod.
    A na straně SVJ příspěvky nejsou předmětem daně (také bez ohledu na účtování)

    Vložil Dvořák (bez ověření), 30. Leden 2017 - 10:08

    V rámci určité rovnováhy doplním, že stačí na google.com zadat Kurz účetnictví SVJ a je možné si z nabídky vybírat:

    https://www.kursy.cz/…oductsmubsj/

    http://www.skoleni-kurzy-educity.cz/hledani…

    http://www.vedeni-ucetnictvi-svj.cz/…

    Vložil Jar (bez ověření), 31. Leden 2017 - 0:31

    Pane Dvořáku,

    Vaše odkazy odkazujete na školení

    • celkem komerční
    • školení, kde Vám během několika hodin mají kromě účetnictví vysvětlit legislativu SVJ, to je nereálné
    • o tom, jak školící firma je zdatná v metodice účetnictví SVJ mnoho nikdo netušíme
    • upřímně nevěřím, že jedno i dvoudenní školení někoho naučí účetnictví SVJ tak, aby ho mohl vést, Vy ano?
    Vložil N. Klainová (bez ověření), 30. Leden 2017 - 10:31

    Pane Dvořáku, Vaše upozornění vítám a hned jsem ohodnotila. Dala bych více „+“, ale bohužel to nejde.

    Je jedno, kde se členové SVJ a hlavně členové výborů SVJ seznámí se základy účetnictví. Podstatné je, aby zvládli alespoň něco a nebyli tak bezradní, jak se tu občas dočtu.

    Ty základy zaberou pár hodin. Učí se ve druhém ročního obchodní akademie a když je zvládají děti, mohli by dospělí taky. A potom budou aspoň vědět, jaké mají pokládat otázky svým účetním nebo externím správcům.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 30. Leden 2017 - 10:35

    Oprava: Základy se učí ve 2. ročníku OA. Správné slovo ročníku na „ročního“ mi opravil počítač. N. Klainová

    Vložil Petr, 30. Leden 2017 - 10:49

    p. Dvořáku, kdykoli zde ing. Klainová zmínila, že vydala knížku a lze si ji koupit, tak se ozvali bystří přispivatelé, že si dělá reklamu. Poud jde o ti vaši rovnováhu, požádejte autory stránek na které odkazujte, aby zde přispěli jednak zdarma radou jako pí Klainová a dále věnovali několik stránek zdarma základům účetnictví jako je na klaiex.cz. Nebýt kritiků, mohli se tápající dozvědět od pí Klainové více. Ale mínusovači jejích příspěvků ji zdejší portál znechutili.

    Myslím, že větší význam pro zájemce, než vaše odkazy, mají odkazy na texty (minikursy) o účtování SVJ, které také na netu jsou.

    Podobně to je s Lakem. Nemusel mít vždy pravdu, ale snažil se na rozdíl od mínusovačů poradit.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 30. Leden 2017 - 14:43

    Já bych byl nerad, aby se z toho stal reklamní portál. Paní Klainové si vážím, její rady si vždy rád přečtu.

    Máte-li odkazy na minikurzy SVJ, tak je sem dejte, ať se nám vlákno s názvem „Malá škola základů účetnictví“ hezky naplní a zájemci o své vzdělání v něm najdou odkazy na řadu užitečných zdrojů.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".