m2 na jedno odběrové místo
Je nás 6 vchodů (SVJ a BD) a jedno odběrné místo pro TUV UT. Zajímalo by mě, jestli existuje možnost, aby na Techemu ( správa, která zajišťuje dálkové topení a dělá vyúčtování) byly nahlášeny opravdové m2 jednotlivých bytů. Doposud jsou tam dané dvě míry m2, které se neshodují s jednotlivými náměry bytů, ale Techem podle toho dělá vyúčtování. Děkuji za každou radu
Jano, pokud jde o dva či více odběratelů, kteří jsou připojeni přes jediné fakturační měřidlo, pak to závisí pouze na aktivitě těchto odběratelů. Je jejich věcí, aby mezi sebou uzavřeli písemnou dohodu o způsobu rozdělení nákladů na dodávku tepla. Až budou mít sjednánu dohodu, předá se dodavateli tepla a ten podle ní bude postupovat od následujícího zúčtovacího období.
Pokud se tážete na rozúčtování nákladů na službu „vytápění“ mezi konečné spotřebitele ve zúčtovací jednotce, jde o něco úplně jiného. Váš dotaz byl bohužel nejasný.
lake
O vyúčtování tady nejde, to je jasné. Jen jsem potřebovala vědět, jestli může být na jedno odběrové místo různá metráž více bytů.Jedná se o 3 SVJ a 1 BD, tedy celkem 192 bytů.
Jano, nejedná se o 192 bytů. Jedná se o čtyři právnické osoby, které se podílejí na nákladech odběru tepla od jednoho dodavatele přes jednen fakturační měřič tepla. Z Vašeho popisu soudím, že odběratelem tepelné energie je přímo smluvní správce Techem.
Pokud je tomu tak, náklady na tuto dodávku rozúčtuje čtyřem právnickým osobám způsobem, který si vzájemně sjednaly. Takže klíčová je úprava právních vztahů mezi Techemem a čtyřmi osobami, které jsou napojené přes jediný fakturační měřič. Pravidla tohoto rozúčtování musíte znát Vy – my netušíme, kolik je smluv a jaký je jejich obsah. Teprve až budete toto vědět, budeme moci začít uvažovat o tom zda a jak je možné smluvní vztahy měnit.
Jak si každá ze čtyř právnických osob poradí s rozúčtováním své
části nákladů v rámci „jejího“ domu – to je úplně jiná
záležitost (buď je to podle rozhodnutí SVJ, nebo podle dohody s každým
odběratelem služby (vlastníkem jednotky v domě), nebo na základě
vyhlášky č. 372/2001 Sb.).
---------------------------------------------------------------------------
Mimochodem: mýlíte se, pokud se domníváte, že podlahová plocha bytu podle listu vlastnictví v katastru je totéž co započitatelná podlahová plocha pro rozúčtování nákladů na vytápění.
lake
Dobrý den,neustále řeším ten problém s jedným odběrovým místem a 4 odběrateli. Jestli jsem dobře pochopila,tak na Techemu můžou být nahlášeni na jedno odběrné místo 4 odběratelé? Ještě by mě zajímalo, v čem je rozdíl mezi metry nahlášené Techemu a zapsaném na katastru?
Předpis 372/2001 podle kterého Techem provádí rozúčtování TUV a UT
pro výpočet základní složky předepisuje rozdílně spočítané plochy jak
pro TUV tak pro UT a tyto plochy většinou se neschodují s plochou která je
stanovena pro výpočet spoluvlastnického podílu. Podrobnosti naleznete
v uvedeném předpisu.
Např. můj byt má:
plocha pro spoluvlstnický podíl 73,5
vnitřní podlahová plocha pro výpočet TUV 70,20
započitatelná plocha pro výpočet UT 66,17.
Sjednocení hodnot znamená změnu metodiky vyúčtování!
Teď se přiznám,že tomu moc nerozumím. Bytová plocha je zapsaná na katastru. Nebytové prostory (pokud z nich není zisk) se zapisují jinde. Takže by měly m2 uvedené na katastru být stejné pro výpočet TUV a UT.
V prohlášení vlastníka by měly být uvedeny výměry podlahových ploch všech jednotek.Pokud ne, tak nezbývá, než výměry podlahových ploch v jednotkách přeměřit.
No a proč by to nešlo? Proč jste je o to nepožádali? Proč se lidi bojí? Přesné míry měl dostat na počátku.
Protože prý se na tom kdysi někdo dohodl. Já bych teď potřebovala nějaký zákon,vyhlášku, abych těm lidem mohla dokázat.
Pro účely rozúčtování nákladů na teplo slouží vyhláška 372/2001
Sb. v platném znění, kde se používají dvě výměry – podlahová
plocha a započitatelná podlahová plocha.
Další předpisy jsou: Vyhláška 194/2007 Sb. a 366/2010 Sb.
Jaký chcete zákon. V katastru máte zapsanou velikost bytu, co chcete lidem dokazovat. Když jsou hloupí, tak ať to platí. Za hloupost se platí.
Proč se tak domníváte? Existuje dokumentace domu. Máte nejasno v naprosto jasných a zjistitelných údajích.
Jenže to nezjistí JEDNODUŠE po internetu. To bude muset naklusnout osobně odstát frontu a zacálovat fotokopie. A obávám se, že bude muset prokázat, že o to smí žádat.
Vůbec nechápu nad čím bádáte. My to máme napsané ve vyúčtování. Tyto informace má mít statutární orgán k dispozici ve správné variantě. Nebo to má mít družstvo nebo rozúčtovatel nebo správce. Proč to tedy nemáte ve vyúčtování? Nechápu o čem tady vedete diskusi.
To je ten problém. Převzala jsem předsednictví a nikdo mě na to neupozornil. Teď, když se to snažím řešit a narážím na různé názory. Proto se ptám na zkušenosti ostatních.
Upozorňuji, že nejsem tazatelem, ale vím o čem problém je. Je totiž velmi rozšířený.
Za dávných časů, dávno před vznikem nějakých SVJ prapůvodní (hromadný) vlastník bytů obeslal tehdejší nájemníky dotazem na velikost jednotlivých místností, co je a co není vytápěno apod. Ti mu do toho dotazníku naslintali, co je napadlo. A tyto informace se dědily a dědily. A počítá se podle nich dodnes.
K tomu směřoval dotaz paní tazatelky. Že je v tom 30 let bordel a platí se za něj čím dál víc.
Poslední komentáře