kuchyň
Dobrý den,nevím,zda jsem našla správnou stránku ale dotaz zní – co je neobytná kuchyň a zda se počítá do výpočtu nájmu.Děkuji za odpověď R.S.
Výměra obytné místnosti musí mít plochu nejméně 8 m2, v bytech s jednou obytnou místností minimálně 16 m2. V obytné místnosti musí být dostatečné přímé denní osvětlení, přímé větrání a musí být dostatečně vytápěna s možností regulace tepla. Zjednodušeně musí mít okno a topení.
Kuchyň, která splňuje výše uvedené podmínky a má plochu nejméně 12 m2, je obytnou místností. Má-li však obytná kuchyň nahrazovat zároveň obývací pokoj, její plocha musí být větší než 16 m2 u bytu s jednou obytnou místností (garsonka) a 18 m2 u bytu se dvěma obytnými místnostmi.
Neobytná kuchyň tak dle legislativy je kuchyň menší než 12 m2 a/nebo bez oken a topení.
Nájem se ale obvykle nesjednává dle m2. Záleží na smlouvě.
Vlastik, těch 12 m2 pro kuchyň je jen nějaká Vaše fantazie asi? Bez uvedení zdroje je Vaše informace bezcenná. Pokud jste snad opsal tu hodnotu z ČSN 73 4301, pak jste ji opsal špatně.
Český statistický úřad uvádí jednoznačně že jako obytná místnost se vykazuje kuchyň větší než 8 m2.
Justitianus.
8 m2 je obytna mistnost, ale pokud ma byt obytna i kuchyne, tak potrebujete 12 m2. Jinak samozrejme kuchyne nemusi mit 12 m2, minimum je tusim 5m2
Vlastik (bez ověření), opět pletete tazatelku nepravdivými tvrzeními, i když jste byl upozorněn. Zanechte toho fantazírování, když nejste schopen uvést žádný zdroj.
Co jste napsal o 12 m2 je blbost, kterou neumíte doložit odkazem na právní předpis či technickou normu. Vaše neurčitá zmínka o „legislativě“ je na prd. Já jsem zde uvedl metodiku Českého statistického úřadu, číselníky 3208, 3210, 3211, a podle nich je za obytnou kuchyni považována místnost od plochy 8 m2.
- https://www.czso.cz/…stnosti_bytu
- https://www.czso.cz/…ytu-dle-sldb
- https://www.czso.cz/…_plocha_bytu
Existují doporučené plochy místností podle ČSN 73 401, ale to není žádná „legislativa“. Je to pouze NEZÁVAZNÉ DOPORUČENÍ určené pro architekty a projektanty bytových staveb. Ostatně tam jsou jiná čísla, a o něčem jiném, než jste uvedl Vy (rozeznává se tam kuchyň bez stolování a kuchyň se stolováním).
Justitianus
Vážený pane, prohlédněte si vyhlášku č.268/2009 Sb., §3, bod i:
…Kuchyň, která má plochu nejméně 12 m2 a má zajištěno přímé denní osvětlení, přímé větrání a vytápění s možností regulace tepla, je obytnou místností…
Je to text, jež kopíruje i Vámi zmiňovanou ČSN 734301. Je však důležité, zda-li kuchyně má i ty další parametry (osvětlení, vytápění…), nejen 12m2.
Informace od statistického úřadu jsou zastaralé, odkazují na zrušenou vyhlášku MMR č. 137/1998 Sb.
teoreticky jde o nějakou mini místnost třeba i bez oken, kterou není reálné prakticky užívat k jiným účelům, podobně jako komora. Na cenu nájmu to vliv nemá – je to jen otázka nabídky a poptávky, tedy ber nebo nech bejt. Jestli by měla mít nižší či vyšší cenu za m2 než obývák je zbytečné řešit a jen zvažte celkovou cenu za všechny místnosti.
Co je „výpočet nájmu“? Míníte asi nájemné (peníze které platíte pronajímateli měsíčně). Nájemné se nevypočítává. Výše nájemného se dohodne mezi pronajímatelem a nájemcem v nájemní smlouvě.
Obytná místnost je (podle Českého statistického úřadu) místnost, která je přímo větratelná a osvětlená denním světlem, lze ji přímo nebo dostatečně nepřímo vytápět, a svým uspořádáním a vybavením je určena k celoročnímu bydlení. Kuchyň se do roku 2001 nepočítala mezi obytné místnosti, od roku 2001 ji statistici za obytnou místnost považují. Logiku v tom nehledejte.
Obytnou plochou bytu se (pro statistické účely) rozumí součet podlahových ploch obytných místností. Do obytné plochy bytu se zahrnuje i kuchyň, pokud má plochu 8 m2 a větší.
Existuje ovšem více různých definic, které si protiřečí. Úplně jinak se vypočítá plocha bytu v jednotce(2012): do ní se započítají všechny podlahy i plochy zastavěné stavebními konstrukcemi (včetně nosných i nenosných přepážek, sloupů atd., avšak bez plochy instalační šachty).
Jiná definice říká, že obytná místnost je část bytu, která je určena k bydlení a má podlahovou plochu minimálně 8 m2. Kuchyňský kout, případně kuchyň menší než 8 m2, nejsou považovány za obytnou místnost. To bude asi ta „neobytná kuchyň“, na kterou jste se ptala.
Pokud chcete vědět co je místnost: je to uzavřený prostor ohraničený podlahou, stropem a pevnými stěnami, který má alespoň jedny uzavíratelné dveře.
Justitianus
„co je neobytná kuchyň“
„neobytný“ je asi pokus o vyjádření protikladu k „obytný“ (např. dům). Spíše tedy „neobyvatelná“, „nepoužitelná“. Co to je v reálu byste měla vědět vy, jistě jste kuchyň viděla. Přeci nebudete uzavírat smlouvu na něco, co jste neviděla.
Obytné či neobytné?
DISKUSE NA TÉMA: „OBYTNÉ ČI NEOBYTNÉ?“
Obytné či neobytné? 25.10.2006 06:27 Vložil/a: petrvalska@atlas.cz
Příjemný den do redakce, omlouvám se, že nepíši přímo k tématu, velmi prosím o pomocnou radu. Dostali jsme se při vyřizovani sloučeného územního a stavebního řízení do problému s výkladem obytné a neobytné místnosti. Stavební úřad nám nechce povolit okno v kuchyni, protože je od hranice pozemku v budoucí řadové zástavbě vzdáleno 3,5m a je součástí místnosti, kde máme obývací pokoj. S těžkým srdcem se loučíme s tím oknem a tak než to vzdáme, rádi bychom se zeptali, jak to řeší stavební zákon? Je to obytná místnost i když je to okno vyloženě kuchyňské, umístěno nad kuchyňskou linkou? V příloze přikládáme situaci, jak vypadá na výkrese. Dům je půdorysně tvaru L a okno se nachází ve dvorní části. předem velmi děkuji za odpověď
Poslední komentáře