Koupě bytu - podivné návrhy do kupní smlouvy.
Zdravím vás. Kolega kupuje být. Prodávající během jednání navrhnul do kupní smlouvy odstavec, aby kupující jemu uhradil částku odpovídající zálohám za energii za půl roku navíc k ceně nemovitosti (kupní cena byla již vyjednaná rezervační smlouvou). Realitní makléř a jejich právník jednoduše toto do smlouvy dali. Kolega samozřejmě takovýto nesmysly odmítá podepisovat.
Samozřejmě, každý může navrhovat do smlouvy co chce, zajímá mě ale kde je meze lidské drzosti.
Vlastně má otázka zní: je to běžná praxe zkoušet navýšit kupní cenu nemovitosti v době rezervace nebo kolega chytil nějakého výjimečného chytráka?
Nepíšete zda se jedná o elektrickou energii, plyn či tepelnou energii. V každém případě platí, že takový návrh nemá naprosto nic společného s kupní smlouvou. Jestliže tato kuriózní podmínka nebyla výslovně zmíněna v rezervační smlouvě, pak není pro kupujícího závazná.
Ve všech případech odběru energetických komodit se odběratel sám musí postarat, aby při prodeji nemovitosti ukončil své smluvní vztahy se svými dodavateli. Pak s ním dodavatelé provedou konečné vyúčtování, včetně vypořádání přeplatků a nedoplatků.
Nabyvatel nemovitosti si sjedná pro odběrné místo nové smlouvy na své jméno a začne hradit zálohy na energie sám za sebe. Nemá nic společného ani s odběry předchozího vlastníka, ani se zálohami předchozího vlastníka, ani s dluhy předchozího vlastníka.
Justitianus
„Nabyvatel nemovitosti … [N]emá nic společného … s dluhy předchozího vlastníka.“ (Vložil Justitianus, 25. Červen 2021 – 22:01)
Občanský zákoník určil jinak.
Z dotazu je zřejmé, že předmětem dotazuj jsou služby zajišťované správou domu. Pouze Justitianus to nepochopil.
Zájemce o zaměstnání (bez ověření), žvaníte zde naprosto zbytečně a bez znalosti zákona.
Tazatel napsal že jde o „energie“. To jsou pouze dodávky energií v elektrické energetice, plynárenství a teplárenství podle zákona č. 458/2000 Sb.. Jde o smlouvy mezi dodavatelem a odběratelem energie. Podle toho jsem mu odpověděl.
Je pouze jeho problém že to spletl a že se neuměl vyjádřit rovnou. Měl napsat prostě že jde o zálohy na služby spojené s užíváním bytů. To jsou zcela jiné platby, z jiného právního důvodu, a podle jiného zákona. A mimochodem, žádné „energie“ v těchto službách nejsou.
A speciálně pro Vás: Služby spojené s užíváním bytů neupravuje občanský zákoník, jak se nesprávně domníváte. Upravuje je zákon č. 67/2013 Sb.. To jsou základní věci. Napřed se v tom zorientujte, teprve pak byste mohl zkoušet kritizovat mé texty.
Justitianus
Mě bylo řečeno „zálohy za energie“, kolegovi tak bylo řečeno realiťakem, tak se zkrátka říká mezi lidmi, ať to není úplně podle papírových definice, ale co se od toho mění? Teda, jestli pan žádá o náhradě záloh na elektřinu, tak je to blbost, ale když jde o zálohách na topení, tak už to je úplně jiné, a dělá to správné? Nemyslím si, že v tomto případě je nějaký rozdíl. Byt je ve vlastnictví prodávajícího, prodávající platí stanovené zálohy. Tečka. Kupující, já, vy, realitní makléř – nikdo nemá nic společného se zálohami prodávajícího za topení, vodu či elektřinu.
To je rovněž tak, jako kdybyste kupovali ojeté auto, ale prodávající k ceně auta zvlášť a již poté, co byla domluvená kupní cena, chtěl by inkasovat peníz za benzín, který do auta čerpal posledních půl roku. Jo, je to velmi hrubá analogie, ale pravomoc prodávajícího je v obou případech podobná.
- VikttPi, napsal jste: „Mě bylo řečeno „zálohy za energie“, kolegovi tak bylo řečeno realiťakem, tak se zkrátka říká mezi lidmi, ať to není úplně podle papírových definice, ale co se od toho mění?“
Poslyšte, mně je úplně jedno co se říká mezi hloupými lidmi. Zde dostáváte odpovědi, máte je úplně zdarma, a celkem rychle. Vy zneužíváte naši dobrou vůli, když jste si vymyslel cosi o „energiích“ a pak jste to zase popřel.
Není slušné tahat diskutující za nos. My sem pro Vás píšeme zdarma. Kdybyste s takovými nepravdami přišel za advokátem, s úsměvem by Vás vyslechl, pomalu by uváděl Vaše nesmysly na pravou míru, a naúčtoval by Vám 2000 Kč za každou započatou hodinu.
Justitianus
Vlastně nejste schopný původní otázku přečíst, a už něco tady pravíte s úsměvem o penězích. K uzávěru: nemáte uplatnění v kariéře, proto tady zadarmo urážite neznámé lidi a vytýkáte terminologii.
energie, -e ž <ř>
1. fyz., tech. míra růz. forem pohybu hmoty projevující se jako její schopnost vykonávat práci:
Teď prokazujte, že tepelná energie není energie.
Blbý není ten, kdo se ptá, blbý je ten, kdo zná jen málo, a leze všem dokola vysvětlovat svou jedinou pravdu.
Jen do nich, neználků, jsou úplně popletení.
Co se týče té energie (plyn, elektřina), tak to je pro končícího oříšek, kdo to neumí ukončit správně a s předstihem, tak minimálně paušál mu může přebírající natahovat pěkně dlouho, i měsíce. Standardním postupem totiž nejde bez demontáže ukončit (aniž se současně nový přihlásí a pokud tam nejde s vámi, nemá důvodu chvátat).
„nemá důvodu chvátat“ (Vložil Jolly (bez ověření), 26. Červen 2021 – 10:08)
Je úplně jedno, zda chvátá či nechvátá. Dodavatel přepíše odběr k datu v minulosti.
Neználku, to se nikdy nemůže stát, to OTE (operátor trhu energií) totiž nedovolí! Ukončení je možno standardně nejdříve za 10 pracovních dnů (legislativa).
Lhůta dodavatele může být i 30 dnů (pokud Franta má jednoho a Pepa jiného dodavatele), paušál po celou dobu bude hradit stávající odběratel, pokud ten si s předstihem nejlépe měsíc nevyjednal tvrdé ukončení.
Většinou jde ale jen o paušál což je v bytech nanejvýš 600/měsíčně.
jasné, že přepis v rámci jednoho dominantního obchodníka (dělal jsem pre a čez) jde udělat i do 3 dnů
dnes můžete realizovat během pár vteřin on-line. Napíšete si konečný stav, původní zákazník podepíše žádost o ukončení smlouvy a nový žádost o uzavření smlouvy. Původní obdrží fakturu se stavem, který jste si sami uvedli. Pravost naskenovaného podpisu nikdo neověřuje.
Ano, v rámci jednoho dominantního dodavatele a potřebujete k tomu údaje z faktury, které zná pouze původní odběratel,ale bavíme se o paušálu, to je the vám skutečně dříve jak za dva dny jakožto starému odběrateli nikdo neodpáře, přepis proběhne nejdříve D+2 po vyplnění.
Pokud nový bere jiného dodavatele, ta lhůta může být klidně 30 dní od data podání všech správných podkladu novým odběratelem.
Jedná se o tepelnou energii a dodávku vody. Ale je to tady irelevantní. To chápu já, chápe on, všichni jsme o teto příležitosti celý den diskutovali v práci. Prostě proč pan chce náhradu svých nákladů za půl roku, ne za rok? Proč nezahrnul do toho elektřinu, fond oprav nebo kabelovou televizí? To nezjistíme.
„všichni jsme o teto příležitosti celý den diskutovali v práci“ (Vložil VikttPi, 25. Červen 2021 – 22:16)
Pane VikttPi,
jakou máte práci? Také bych chtěl být placen za celodenní diskuse.
VikttPi, zbytečně popisujete jasnou věc.
Vám není celkem nic do toho co prodávající požaduje. Zbytečně jste o tom diskutovali. Zcizení nemovitosti je čistě smluvní záležitost – záleží jen na prodávajícím a kupujícím jak se dohodnou a jaké závazky, finanční požadavky a podminky se ve smlouvě nakonec objeví.
Pro zájemce o koupi přes realitní kancelář je závazný obsah rezervační smlouvy. Už jsem Vám to jednou napsal, tak si to pořádně přečtěte.
- Skryté požadavky uplatněné dodatečně nad rámec podmínek tam uvedených by znamenaly, že rezervační smlouva byla porušena ze strany RK. Zájemci tedy nehrozí že by na něm realitka vymáhala pokutu, odmítne-li podepsat takovou „rozšířenou“ kupní smlouvu.
- Jestliže však jde o požadavek, který byl v rezervační smlouvě zmíněn, pak zájemce má smolíka. Neměl podepisovat, když si to nepřečetl. Teď je mu houby platné zbytečně diskutovat a mudrovat o tom proč prodávající požaduje to co požaduje.
Justitianus
Díky, ale opakujete zase očevidné věci. Neptal jsem kdo má nárok a na co, protože to máme jasné z papíru.
Předmět otázky byl úplně jinde.
Koupě bytu – podivné návrhy do kupní smlouvy.
1/ Vložil VikttPi, 25. Červen 2021 – 20:59 :: Ostatní
Prodávající … navrhnul do kupní smlouvy, aby kupující jemu uhradil částku odpovídající zálohám za energii za půl roku navíc k ceně nemovitosti (kupní cena byla již vyjednaná rezervační smlouvou). Realitní makléř a jejich právník jednoduše toto do smlouvy dali. Kolega samozřejmě takovýto nesmysly odmítá podepisovat.
… zajímá mě ale kde je meze lidské drzosti.
Vlastně má otázka zní: je to běžná praxe zkoušet navýšit kupní cenu nemovitosti v době rezervace nebo kolega chytil nějakého výjimečného chytráka?
2/ Vložil VikttPi, 26. Červen 2021 – 9:00
Díky, ale opakujete zase očevidné věci. Neptal jsem kdo má nárok a na co, protože to máme jasné z papíru.
Předmět otázky byl úplně jinde.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Takže VikttPi, „poslyšte“
jestli jste si nevšiml, tak tady jste na webu „bydleni“ dle NOZ
- – – – – – – – – – – –
HLAVA II
VĚCNÁ PRÁVA
Díl 4
Spoluvlastnictví § 1115
nebo
Bytové spoluvlastnictví § 1158
- – – – – – – – – – – –
Nikoli třeba na portálu fyziků, protože pokud popisujete definici energie tak např. dle wikipedie
- energie je skalární fyzikální veličina, která popisuje schopnost hmoty (látky, pole) konat práci. Energie je popsána stavovou veličinou.
Energie může mít různé formy.
- – – – – – – – – – – – – – – –
Takže můj názor:
Pokud jde o bydlení, tak vám správně odpověděl Justitianus „Pro zájemce o koupi přes realitní kancelář je závazný obsah rezervační smlouvy. Už jsem Vám to jednou napsal, tak si to pořádně přečtěte“
„Tazatel napsal že jde o energie. To jsou pouze dodávky energií v elektrické energetice, plynárenství a teplárenství podle zákona č. 458/2000 Sb..“
Já, autor tohoto příspěvku, doplňuji, že dle
https://oenergetice.cz/…eticky-zakon
Obecná část energetického zákona upravuje základní vztahy v energetice, které jsou společně pro všechny tři odvětví energetiky …
- elektroenergetiky,
- plynárenství
- a teplárenství.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Závěr:
Takže jak bychom mohli (měli) vaší otázce (píšete že „předmět otázky byl úplně jinde“) rozumět jinak než jí rozumíme ?!
Milí diskutéři,
když už tady z různých zdrojů opisujete definice fysikálních pojmů, tak
plyn není energie.
@Fysik (bez ověření) Plyn není energie, ale jeho spalování uvolňuje energii, čili dodávka plynu je dodávkou energii. V tomto smyslu dodávka vody není dodávkou energii, pokud voda nedělá práci, což pitná voda nedělá, protože je určena pro komunální spotřebu, nikoliv provozování mlýnů.
Tepelná energie je energie, přičemž ještě skrývá slovo energie ve svým názvu. To samé se týká oteplené vody, když na její ohřev je přímo spotřebovávána tepelná energie.
Už tady stačí diskutovat kolem definici. Otázka zněla, zda je to běžná praxe navyšovat kupní cenu dalšími poplatky svrchu dohodnuté ceny, stanovené rezervační smlouvou.
V podstatě je jedno, jeslí vyžaduje prodávající náhradu svých nákladů na služby poskytované od SVJ (topení, voda, oteplena voda), nebo služby poskytované dalšími dodavateli (elektřina, plyn, televize, internet, dovoz pitné vody do vydejniku, úklidové služby).
Pokud vážně vidíte v tom rozdíl, stačí se o tom jasně vyjádřit a pokračovat k podstatným věcem:
- Ano, tak se to běžně dělá, má nárok aby mu kupující zaplatil za vodu a topení (případně další služby), které využíval ve svým bytě posledních půl roku (rok, dva roky), a to z důvodu … nebo
- Ne, to je blbost. Takovýho ještě jsme neviděli.
Nashle.
„dodávka vody není dodávkou energii, pokud voda nedělá práci, což pitná voda nedělá“ (Vložil VikttPi, 26. Červen 2021 – 20:55)
Pane VikttPi,
opravdu jste neviděl zařízení poháněné tlakem vody z kohoutku? To jste o mnoho přišel.
„kupní cena byla již vyjednaná rezervační smlouvou“
Mne napadá otázka závazků prodávajícího vyplývající z rezervační smlouvy
Prodávající je zase vázán smlouvou s realiťakem, kde ta kupní cena je zase domluvená přesně, a také sankce vůči RK v případě nepodepsané kupní smlouvy.
Tady jde o to, že nový poplatek (říkáme tomu příspěvek na energii prodávajícímu) v návrhu kupní smlouvy se odehrává jakoby zvlášť od kupní ceny, jen takový nenápadný odstavec mezi „dalšími ujednání“ splatný již po zaplacení kupní ceny nemovitostí.
Zase kupující může vnášet vlastní návrhy, třeba přidat prodávajícímu ještě cash předem aby ten mohl zaplatit uklízečku a koupit žárovky do bytu, co prodává.
Tak ukažte rezervační a kupní smlouvu.
Odpověď na vaši otázku: po rezervaci navyšovat kupní cenu dalšími novými požadavky nejde.
Normální smlouva o smlouvě budoucí váže i prodávajícího a má mu plynout sankce z jejího nedodržení.
Pokud by byla rezervace formou závdavku, pak by prodávající musel vrátit 200% přijatých peněz, pokud by nesplnil prodej za v RS sjednané ceně do tam sjednaného data apod. Záleží na šikovnosti kupujícího, co si vyjednal na RS a zda je vůbec třístranná? Asi ne co?
Poslední komentáře