Koupě bytu do vlatnictví

Vložil Anonymous, 2. Říjen 2010 - 12:33 ::

Obracím se na Vás s dotazem, možná, že jste se s touto problematikou někdy setkali a budete mě moci poradit, nebo varovat. Mám možnost koupit byt do vlastnictví za celkem dobrou cenu v domě, kde funguje SVJ. Při jednání s realitní kanceláří mi bylo sděleno, že je to byt, kde manželé mají vlastnictví rozděleno na 4/10 a 6/10 a že to není problém protože pán, který má 4/10 se vzdá předkupního práva. Podívala jsem se do katastru nemovitostí, kde jsem zjstila, že se věcí takto opravdu mají. Omezení vlastnického práva – předkupní právo. Manželé spolu nežijí. Byt se musí prodávat, jako celek. Myslím si, že nejdříve by manželé měli uzavřít dohodu o zrušení předkupního práva a tu by měli vložit do katastru nemovitostí a pak by v kupní smlouvě jako prodávající byli uvedeni oba dva, každý by prodával svůj podíl. Když budu vyžadovat tento postup, tak snad nic nezanedbám. Nebo by jste do toho nešli? Díky, Helena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 2. Říjen 2010 - 14:51

    Kupní smlouvu uzavřete jako třístrannou s oběma spoluvlastníky.
    "Zrušení" předkupního práva nepřichází v úvahu, toto právo vyplývá ze zákona.
    lake

    Vložil Helena 10 (bez ověření), 2. Říjen 2010 - 17:40

    To znamená, že když bude uzavřená, jak Vy říkáte třístranná smlouva s oběma spoluvlastníky, po té co bude tato smlouva vložena do katastru nemovitostí, pak automaticky vyruší záznam o předkupním právo v části omezení vlastnického práva – předkupního práva , které je ve prospěch prodávajícího ? Myslela jsem si, že je to tak, jako s věcným břemenem na dožití, které se musí před uzavřením kupní smlouvy zrušit dohodou mezi oprávněným a povinným. Helena

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 2. Říjen 2010 - 18:01

    Spoluvlastníci mají předkupní právo ze zákona, to se do katastru nezaznamenává.

    Prodávající nemá automaticky předkupní právo, když si ho ve smlouvě nevymíní. Když oba manželé svůj podíl prodají najednou (v jedné smlouvě), tak potom žádné předkupní právo ani na okamžik mít nebudou.

    Pozor ale na předkupní právo další osoby. Pokud je v katastru omezení vlastnického práva, tak to vypadá na nějakou další osobu. Zjistěte, komu to omezení svědčí.

    Vložil Helena 10 (bez ověření), 2. Říjen 2010 - 21:54

    Omezení vlastnického práva Název Předkupní právo je zapsáno jmenovitě na spoluvlastníka s podílem 4/10.

    Vložil lake, 3. Říjen 2010 - 6:09

    Heleno,
    podle Vašeho upřesnění nejde o zápis zákonného předkupního práva podle § 140 ObčZ (což by bylo možno poznámkou), nýbrž o omezení věcného práva podle § 603. Doporučji trvat na výmazu tohoto práva z katastru a teprve pak uskutečnit koupi bytu. Shodný postup jste již uvedla pro věcné břemeno.

    lake

    Vložil Helena 10 (bez ověření), 3. Říjen 2010 - 7:37

    Děkuji, myslela jsem si, že tento postup je správný, díky za potvrzení. Helena

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 2. Říjen 2010 - 23:27

    Tak to je divné. Všichni spoluvlastníci mají předkupní právo na libovolný jiný podíl než je ten jejich. Na ten samozřejmě předkupní právo nemají, protože už jej vlastní.

    V každém případě, když to všichni spoluvlastníci prodají jednou smlouvou, pak je jasné, že předkupní právo nevyužili.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".