Kotelna - technická místnost
Dobrý den,
potřebovala bych radu, co se týče nové kotelny v bytovém domě. Mám byt v přízemí, je to jediný byt, který má vchod ze zadní části domu, zbytek bytů má vchod ze přední části. Před naším bytem je malinká místnost, kam by do budoucna SVJ chtělo umístit kotelnu. Já s tímto nesouhlasím, jelikož by kotelna byla hned vedle našich obytných místností, respektive místností ve kterých spíme. Mezi naším bytem a touto místností je pouze příčka 15 cm. Nevíte někdo jaká legislativa se na to vztahuje, popřípadě požárně bezpečnostní normy atd. Jak by se dalo vyhnout tomu mít za hlavou kotelnu pro celý bytový dům?
Dobrý den, kotelna bude samostatný požární úsek, nicméně požadovanou požární odolnost cihelná příčka tl.15cm nejspíš splní. Co ale určitě nesplní, je neprůzvučnost. Domovní kotelna je vždy zdrojem hluku a vibrací (plynové hořáky, vzduchotechnika…). Obecně i jako akustický předěl mezi dvěma byty je cihelná příčka tl.15cm nedostatečná. Jako co je ta místnost kolaudovaná/užívaná teď? Je to společná část domu, nebo samostatná nebytová jednotka? Máte určitě právo na zesílení příčky ze strany kotelny (přizdívka, zdvojení, obklad…) a prokázání neprůzvučnosti výpočtem. Dále dost záleží na pružném uložení všech prvků (nejen kotel, ale i VZT potrubí…). Jako účastník stavebního řízení máte právo nahlížet do dokumentace a spisu, včetně kopírování, podávat námitky a odvolání. A nakonec – kotelna by byla (předpokládám – jak topíte teď?) novou společnou částí domu, což vyžaduje smlouvu o výstavbě se všemi vlastníky.
Momentálně místnost patří do společných částí domu. Přívod tepla je momentálně zajištěn z vedlejší budovy horkovodem. No a ta smlouva o výstavbě se všemi vlastníky je zapotřebí i v případě, že já bych zvolila jiný zdroj vytápění a na tu kotelnu se vůbec nenapojila? Je to velmi specifický případ, jelikož já z druhé strany domu jsem napojena na všechno zvlášť a jelikož je byt momentálně v rekonstrukci, tak zvažuji rovnou i vlastní vytápění. Tím pádem na kotelně SVJ nebudu vůbec závislá.
Měla byste si zjistit,zda v případě odpojení od kotelny vybudované pro celý dům /dojde-li k tomu/ nebudete povinna platit základní složku (což většinou bývá 40%) a zda se Vám tedy toto finančně vyplatí. U centrálního vytápění to takto je. Zřejmě byste musela mít rovněž souhlas všech vlastníků v domě.
a předpokládám, že bude dle Vašich satnov vyžadovat souhlas všech vlastníků. Smlouvu o výstavbě musí určitě podepsat všichni. Takže jim to prostě nepodepíšete dokud tam nebude uvedeno, že kotelna bude třeba v půdním prostoru nebo na ploché střeše v samostatném objektu. Tak se to řeší často v panelových domech. Pak bych doporučil se i napojit. Pokud je topné médium plyn je jiná cena pro odběr celého domu a významně vyšší pro samostatnou domácnost.
Ot: Jinou cenou myslite zrejme pomer pausalu a ceny za MWh. Podivejte se na specialni ceniky treba u Skautske energie, nebo jinych aukcnich center, kde je vysoutezena cena pausalu a ceny za jednotku stejna bez ohledu na odebrane mnozstvi MWh (m3).
Tedy bavime se o obchodni cene.
Takze vliv ma jen ta distribucni cast, no ale schvalne porovnjte ten cenik
https://www.skautskaenergie.cz/…iky_plyn.zip
S cenikem vaseho dodavatele plynu a uvidite, ze objem nehraje vyznamnou roli.
Poslední komentáře