Kontrola společenství VZP

Vložil Emilka (bez ověření), 10. Únor 2012 - 18:14 ::

Zajímá mě, zda se najde ještě nějaké další společenství,které dostalo oznámení o provedení kontroly plateb pojistného se žádostí o předložení potřebných dokladů ke kontrole. Jedná se o následující doklady: 1 evidence zaměstnanců 2. měsíční evidenci mezd, vyměřovacích základů a odvodů pojistného pro jednotlivé pojišťovny 3. mzdové listy 4. doklady o pracovní neschopnosti zaměstnaců 5. pracovní povolení cizinců 6. záznamy o pracovních úrazech zaměstnanců 7. doklady o platbách – ve sporných případech 8. doklady o potvrzení obchodního jména, sídla a právního zástupce zaměsnavatele. Uvedený seznam jsem opsala přímo z dopisu od VZP. Mám zájem zjistit, jestli se ještě některé další společenství muselo někdy podrobit takové kontrole a jak jste na ní případně reagovali. My jsme takové oznámení, předvolání dostali. Děkuji vám za vyjádření. Moc mě to pomůže. Emilka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pepík (bez ověření), 13. Únor 2012 - 12:13

    Máte zaměstnance?

    Vložil 1Raula, 11. Únor 2012 - 15:11

    Taky u nás proběhla kontrola VZP.Máme u nich registrovaného kotelníka a členy výboru..Všechno bylo v pořádku:-)

    Vložil Leni (bez ověření), 10. Únor 2012 - 18:40

    Ano,přesně takový dopis se stejnými body jsme také dostali.Kontrole jsme se bez problémů podrobili… donesli jsme výpis z rejsříku a k ostatním bodům jsme řekli, že zaměstnance nemáme a odměny nevyplácíme a za 1/2 hodiny byla kontrola hotová a VZP spokojená.....

    Vložil Pavel, 10. Únor 2012 - 18:37

    Emilko,

    je to zcela normální. Pokud odvádíte na pojišťovnu zdravotní daň (někdo říká nepřesně pojištění), tak chodí na kontroly.

    Pokud máte mzdové účetnictví v pořádku není se čeho obávat.

    Držím palce.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Únor 2012 - 11:18

    Dobrý den Pavle, nerozumím tomu, proč uvádíte termín zdravotní daň namísto zdravotní pojištění a vnášíte tím do diskusí terminologickou nepřesnost. Z hlediska daňové teorie máte sice pravdu, ale v zákonech České republiky žádná zdravotní daň neexistuje. Namísto toho máme v České republice zdravotní pojištění.

    (Rozumím tomu, že technicky vzato je zdravotní pojištění v ČR zdravotní daní, ale to je otázka z oblasti daňové teorie a nikoliv praktického účetnictví SVJ.)

    P.S. Zajímalo by mne, jak by se tvářil finanční úřad, pokud byste se mu přihlásil jako plátce zdravotní daně :-) Dvořák

    Vložil Pepík (bez ověření), 13. Únor 2012 - 12:18

    „Zajímalo by mne, jak by se tvářil finanční úřad, pokud byste se mu přihlásil jako plátce zdravotní daně“

    Pane Dvořáku,

    uvedeném případě by Vám finační úřad patrně sdělil, že není příslušný pro výběr zdravotní daně, a odkázal by Vás na správce zdravotní daně.

    Vložil Pepan (bez ověření), 12. Únor 2012 - 17:21

    Pane Dvořáku, máte se zdravotní pojišťovnou nějakou pojišťovací smlouvu? Nemáte. Je to tedy daň, žádné pojištění. Zdravotní pojišťovny pojišťují leda tak vzdušné zámky.

    Vložil věraaaaaa (bez ověření), 12. Únor 2012 - 17:51

    Pane Pepane, zdravotní pojištění se nehradí na základě smlouvy, ale na základě zákona. Konkrétně zákon č. 48/1997 Sb. cituji:"§ 3 Vznik a zánik zdravotního pojištění
    (1) Zdravotní pojištění vzniká dnem:

    a) narození, jde-li o osobu s trvalým pobytem na území České republiky,
    b) kdy se osoba bez trvalého pobytu na území České republiky stala zaměstnancem [§ 5 písm. a)],
    c) získaní trvalého pobytu na území České republiky"

    Doporučuji prostudovat:-)

    Vložil Pepan (bez ověření), 12. Únor 2012 - 18:30

    Zcela jistě Věrooooo. Je to ovšem daň, ne pojištění. U zdravotní pojišťovny si nic nepojišťujete. Lake to vysvětlil, neználky byl vymínusován. Lake má pravdu.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Únor 2012 - 19:06

    Dobrý den, pokud jsem dobře četl, tak Lake nevysvětloval rozdíl mezi daní a pojištěním. Nebo alespoń ne v tomto vlákně.

    A domnívám se, že Věraa se Vás snažila upozornit na to, že nějaká smlouva s pojišťovnou nemá na to, zda se jedná o zdravotní pojištění nebo daň, pražádný vliv. A že dle současného zákona si platíte zdravotní pojištění, což je neoddiskutovatelný fakt, viz. citace zákona.

    Že se podle daňové teorie jedná principiálně o zdravotní dań s tím jsme ani já ani Věraa nepolemizovali.

    Dvořák

    Vložil lake, 12. Únor 2012 - 12:34

    Pane Dvořáku,
    Jako plátce byste se nepřihlašoval u Finančního úřadu, nýbrž u Vaší zdravotní pojišťovny.

    Měl byste rovněž vědět, že obsah každého právního úkonu úkonu učiněného daňovým subjektem (plátcem pojistného) musí být posuzován podle jeho skutečného obsahu, nikoliv podle formálního označení.

    Podle § 2 odst. 7 zákona o správě daní a poplatků se při uplatňování daňových zákonů v daňovém řízení bere v úvahu vždy skutečný obsah právního úkonu nebo jiné skutečnosti rozhodné pro stanovení či vybírání daně, pokud jsou zastřeny stavem formálněprávním a liší se od něho.

    V oblasti zdravotní a sociální daně to platí rovněž a existuje k tomu bohatá judikatura. Jedná-li se o zastřený právní úkon, je třeba posuzovat skutečný obsah právního úkonu, ne pouze jeho formu. Viz namátkou rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 03.04.2007, čj. 1 Afs 73/2004 – 89.

    Poslanci schválili zákony, v nichž se pro daňové zatížení používá pojem „pojištění“. Jestliže tedy zákonodárce zastřel pravý charakter zdravotní a sociální daně tím, že v textu zákona použil jiné slovní označení, nebrání to panu Pavlovi, aby zkoumal skutečný obsah zákonem uložených povinností a podle toho nazýval věci pravými jmény. Proti takovému jeho postupu nemůže ničeho namítat ani zdravotní pojišťovna, ani Finanční úřad. Tyto instituce jsou naopak povinny zkoumat skutečný obsah právního úkonu a podle toho teprve činit závěry.

    lake

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Únor 2012 - 18:10

    Pane Lake,

    pan Pavel, Vy, já i ostatní mají bezpochyby právo nazývat věci různými jmény. Domnívám se však, že v rámci srozumitelnosti a pochopitelnosti příspěvků napříč diskutujícími, bez ohledu na jejich vzdělání v oblasti daní, zákonů, daňové teorie, účetnictví apod., je třeba používat terminologii, která bude všem srozumitelná. Termín zdravotní pojištění každý zná, všichni jsme plátci zdravotního pojištění u různých pojišťoven a tento termín je uvedený v zákoně. Pokud někdo z diskutujících uvede termín „zdravotní daň“, tak tento termín nemá pevný základ v našich zákonech a opravdu mu porozumí jen ten, kdo ví, jaký je rozdíl mezi daní a pojištěním.

    Jistě, souhlasím s Vámi, že tak jak je zdravotní pojištění zakotvené v našich zákonech, tak se v principu jedná o zdravotní daň, ale uvádění termínu zdravotní daň může být pro řadu diskutujících zavádějící.

    Proto bych se přimlouval za to, aby lidé vzdělaní jako Vy či pan Pavel neuváděli termín zdravotní daň v běžných příspěvcích, týkajících se třeba komunikace s VZP.

    Dvořák

    Vložil Emilka (bez ověření), 10. Únor 2012 - 19:52

    Děkuji za informace a podporu. Paradox nebo vtip je v tom, že žádné mzdy ani odměny nevyplácíme, žádnou daň tím pádem neodvádíme a nejsme u VZP jako zaměstnavatel vůbec přihlášeni. Emilka

    Vložil Krobot (bez ověření), 11. Únor 2012 - 21:54

    pak bych jim mailem odepsal, že čestně prohlašujeme, že jste o evidenci plátce nepožádali a ani k tomu nemáte žádný zákonný důvod. Mali uschovat do pošty odeslané.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".