Komu patri kotelna?
Dobrý den, náš dům má 6 bytů. Dva byty podle „prohlášení vlastníka“ vlastní dva kotle, dva bojlery a vlastní měřiče na plyn. Ostatní 4 byty využívají 1 společný kotel, který nevlastní podle „prohlášení vlastníka“. Tento kotel a veškeré vybavení v kotelně není zapsáno na žádnou ze čtyř jednotek, a v prohlášení vlastníka ve článku " vzájemné společné části budovy" také nic konkretního. Jediné, co jsem našla, je bod „hlavní a vodní konstrukce“. Otázka ale jestli spadají kotel a bojler pod tento pojem? Čtyři byty se starají o kotelnu na vlastní náklady, jen v roce 2015 výměna bojleru, revize, oprava a další věci stali 40 tis. korun.Předpokládá se že výměna kotle, veškerých součástek, vložkování komínu bude stát dalších 150 tis. korun. Vlastníci dvou bytů, které mají vlastní kotle se rozhodli spočítat kolik energie spotřebovává naše kotelna a napočítali odhadem na 3 čerpadla více než 7 tis. korun ročně. Způsob, jakým se vedlo rozpočítávání, podle mého názoru je nespravedlivý, s čímž souhlasí i nezaujatý odborník, se kterým jsem mluvila.
Otázka, kterou bych chtěla položit: komu patří vybavení kotelny, pokud
v „prohlášení vlastníků“ ne patří k žádnému bytu a ani ve
smlouvě o koupi bytu není zmínka, že my jsme majiteli kotle a bojleru.
Místnost, kde se nacházejí patří ke společným prostorám podle
„prohlášení vlastníků“.
Dále jak se má rozpočítávat elektřina za kotelnu v tomto případě.
Jestli je správné že vlastníci 4 bytu, využívající společný kotel a
bojler přispívají ve stejné míře jako majitele ostatních dvou bytů na
fond oprav domu a opravy kotelny hradí zvlášť.
Vážená paní Irino,
odpověď poskytuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, a to zejména ve svém § 5. Napište, prosím, zda je to takto srozumitelné.
Kotelník
Kotelníku, nežvaňte. Nařízení vlády se nepoužije, neboť se týká pouze domů rozdělených na jednotky(2012) v době od 1.1.2014.
V domě tazatelky je kotelna nejspíše společnou částí, která je společná pouze vlastníkům některých jednotek.
Také z tohoto důvodu je nepoužitelné nařízení vlády č. 366/2013 Sb.. NOZ totož nezná společné části, společné vlastníkům pouze některých jednotek.
Vlastnické poměry v domě rozděleném podle ZoVB je třeba vyřešit v souladu s právní úpravou bytového vlastnictví v ZoVB. Viz § 3063 NOZ.
lake
„Nařízení vlády … se týká pouze domů rozdělených na jednotky(2012) v době od 1.1.2014.“
Další Lakova nepodložená fantasie. Zapomněl jste ji takto označit.
Vážený pane „100%“, až si přečtete NOZ, zejména § 3063, pochopíte, že nabytí účinnosti NOZ naprosto nic nezměnilo na vlastnických vztazích, které se i nadále řídí podle ZoVB a jsou podrobně upraveny v prohlášení vlastníka budovy.
Prokažte, že n.v. č. 366/2013 se vztahuje na domy rozdělené podle ZoVB na jednotky a společné části.
Pokud někdo tvrdí, že na bytové vlastnictví přímo dopadá nařízení vlády č. 366/2013 Sb., pak takové tvrzení je v rozporu se zákonem. Dotyčný je buď blb, který to pochopit neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.
lake
Ve Vašem dotazu vůbec nejde o kotelnu (místnost). Jde o technické vybavení kotelny.
Máte zjevně vadné prohlášení vlastníka budovy. Z toho je třeba vyjít. Jak se říká: Z h*vna bič neupleteš. Vadné prohlášení můžete změnit, a to dohodou všech dotčených vlastníků jednotek. Nedohodnete-li se, rozhodne soud. Jiné řešení neznám.
Otázka úhrady za spotřebu elektrické energie pro provoz čerpadel je otázka zcela triviální: veškeré náklady na poskytování služby vytápění – včetně nákladu na spotřebovanou energii pro čerpadla cirkulace – jsou součástí nákladu na poskytování služby „vytápění“. Tento náklad poskytovatele služby se jako jeden celek rozúčtuje, vyúčtuje a vypořádá s příjemci služby, a to podle pravidel rozúčtování služby „vytápění“.
Náklady na elektrickou energii pro čerpadla tedy nejsou samostatným předmětem vyúčtování. Neexistuje nic takového jako „rozpočítávání elektřiny za kotelnu“.
Také Vaše zmínka o jskémsi „fondu oprav“ je nesmyslná.
lake
Poslední komentáře