Kompetence SVJ

Vložil Rossez, 30. Květen 2012 - 13:28 ::

Dobrý den,

ZoVB mluví v § 9 o tom, k čemu je SVJ způsobilé. Rád bych se zeptal na to, zda má SVJ kompetenci rozhodovat o následující věci.

  1. Vedle sebe stojí dva bytové domy, každý má své SVJ. K těmto dvěma domům vede komunikace, která je ve spoluvlastnictví všech vlastníků obou domů (každý vlastník má stejný podíl roven 1/počet bytů v obou domech dohromady). Tato komunikace ale není na LV ani jednoho z domů, z mého pohledu tedy není v kompetenci žádného ze SVJ rozhodovat o věcech souvisejících s touto komunikací (např. pojištění, úklid sněhu, atd.)? Je to tak?
  2. Mají SVJ těchto dvou domů kompetenci rozhodnout (hlasováním na shromáždění) o výstavbě přístřešku na kontejnery na parcele, která je ve spoluvlastnictví všech majitelů jednotek v obou domech, ale je na jiném LV, než domy? Předpokládám, že ne.

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 30. Květen 2012 - 13:57

    Komunikace je věc nemovitá. Rozhoduje o ní výhradně její vlastník. SVJ není oprávněno rozhodovat o cizí věci, nejde-li o společnou část domu, nebo příslušenství domu, nebo pozemek pod domem zapsaný v Prohlášení vlastníka budovy.

    SVJ jistě může hlasovat o tom, že postaví přístřešek na kontejnery na cizím pozemku. Takové hlasování (ač je platné) zavazuje pouze vlastníky jednotek a SVJ – právnickou osobu. Stavba samozřejmě nemůže být legálně zahájena, protože k tomu by stavebník potřeboval souhlas vlastníka pozemku.

    Stavba na cizím pozemku bez svolení vlastníka je neoprávněnou stavbou z hlediska občanského práva. Stavebník je povinen odstranit ji na svůj náklad, nebo se stavba stane vlastnictvím vlastníka pozemku.

    Navíc by mohlo jít o stavbu nepovolenou („černou stavbu“) z hlediska veřejného práva, neboť by probíhala bez povolení stavebního úřadu.

    lake

    Vložil Rossez, 30. Květen 2012 - 14:25

    Děkuji za odpověď. Mohu ještě (asi hloupou) otázku nesouvisející se SVJ? Jakým způsobem reálně může vlastník komunikace (v našem případě 84 spoluvlastníků) rozhodnout o věcech s komunikací souvisejících? Musí se všichni někde sejít, domluvit se, dát někomu plnou moc zastupovat spoluvlastníky např. při jednání s úřady, atd.? Děkuji.

    Vložil lake, 30. Květen 2012 - 14:35

    Rozhodování spoluvlastníků podle Občanského zákoníku se zde podrobně probíralo, viz http://www.portalsvj.cz/…dest%C5%99en
    Právní úkony činí jménem všech spoluvlastníků kterýkoliv z nich.

    lake

    Vložil JanB (bez ověření), 30. Květen 2012 - 15:32

    Přesně tak (jak jinak v případě odpovědi od Lake :) ).

    V našem případě se jedná o společné pozemky v areálu, tzn. i komunikace, spolumajitelů je 250 a všechny věci musíme řešit sesbíráním podpisů. Řešili jsme to X-krát s právníky a neexistuje rozumná forma alá SVJ pro tento koncept spoluvlastníků.

    Některá SVJ z 10ti, kterých se to týká, to vyřešila tak, že vybrali jednoho člověka, kterému někteří podepsali plné moci, že je může zastupovat z jednání o společných pozemcích. V praxi to vypadá tak, že mu řeknou svůj názor na danou věc po e-mailu/ústně a on má právo se za ně podepsat na smlouvy v případě, že budou souhlasit.

    Smlouvy ale takto za areál podepisuje náš správce, který je podepíše na základě plných mocí, které mu k tomu jednotlivý vlastníci udělí buď přímo nebo v zastoupení jiným vlastníkem (viz. výše).

    Celé je to hrozně komplikované, ale zatím nejspíš neexistuje lepší řešení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".