Komín
Dobrý den, řeším následující problém. Mám byt v přízemí. V bytě byl starý plynový kotel cca 20–30 let. Vyměnil jsem starý plynový kotel za nový plynový kotel. K jeho spuštění potřebuji revizi komínu. K revizi potřebuji nově vyvložkovat komín. Komín je cca 10 m od horní hrany přicpaný a 80 mm vložka jím neprojde. Vyfrézovat nejde, protože po spuštění kamery do komína se zjistilo, že v zúžení jsou nějaké kovové části. Kdo a kdy zúžení způsobil se neví a asi nepodaří zjistit. Majitelka bytu ve 4. patře, na jejíž úrovni je komín ucpaný, nechce o nějakém proražení (díře) do komína v jejím bytě ani slyšet. Dělala v létě rekonstrukci a má vše nové. Ve zdi už nejsou žádné jiné volné průduchy. Jsou volné v protější zdi, ale to by znamenalo další dvě kolena a cca 2 m roury navíc a to by kotel již neutáhl. Ze zákona jsou komíny ve společném majetku SVJ. Já byt nemohu řádně užívat, protože se v něm netopí a neteče teplá voda. Zajímá mě tedy:
- zda mohu nějak donutit SV, aby komín zprůchodnil a já mohl užívat řádně byt.
- zda SV může donutit onu majitelku v bytě ve 4.patře, aby se u ní udělala díra do komínové zdi a komín tím vyčistil a zprůchodnil.
- jestli mám nárok na slevu na nájmu (příspěvek do fondu), protože byt je prakticky neobyvatelný.
- byt pronajímám a jestli tedy mám nárok na ušlý zisk vůči SVJ.
Tazatel napsal: „Ze zákona jsou komíny ve společném majetku
SVJ.“
Toto tvrzení je dvakrát nepravdivé. Za prvé, SVJ v domě nic nevlastní. Za
druhé, komín určený pro odvod spalin z jednotlivého bytu nemusí být
společný a je třeba hledat odpověď v Prohlášení vlastníka.
Pokud problém s komínem nemá jiné technické řešení, požadujte přístup ke komínovému tělesu podle § 13 odst. 4 ZoVB: „(4) Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky.“.
Jste povinen prokazovat, že přístup do bytu jiného vlastníka je nezbytný a že jste jej k umožnění přístupu marně vyzval (nejlépe opakovaně, písemně do vlastních rukou s doručenkou). Pak můžete požadovat umožnění přístupu na základě rozhodnutí soudu. Počítejte s tím, že bude Vaší povinností uhradit veškerou škodu, kterou způsobíte v bytě jiného vlastníka.
Jestliže Vám vznikla škoda v důsledku nesplnění povinnosti jiné osoby podle § 13 odst. 4 ZoVB, vyčíslete tuto škodu. Jste-li schopen prokázat jak její výši, tak i příčinnou souvislost s jednáním či nejednáním jiné osoby, vymáhejte.
Jestliže v důsledku technického stavu je byt neobyvatelný, záleží na
vlastnicvtví komínu. Je-li společnou částí domu, obraťte se ihned na
Stavební úřad. Ten může vlastníkovi domu přikázat odstranění
závadného stavu. Může při nesplnění udělovat všem vlastníkům jednotek
pokutu, a to i opakovaně.
-------------------------------------------------
Technická poznámka: Domnívám se, že nezbytnost přístupu do cizího bytu neprokážete. Komíny lze vložkovat i s použitím speciální „nafukovací“ vložky, která k protažení nepotřebuje průměr 80 mm.
lake
Pokud nový nemá vyšší spotřebu plynu a produkuje stejné nebo menší množství spalin než původní bude fungovat stejně dobře jako původní. Spuštění nového spotřebiče si může provést jeho vlastník. Pravda, nezíská tak potvrzení do záručního listu. Pracovník, který provádí montáž kotle umí zpravidla i změřit hodnotu potřebného tahu komína a sdělit zda je provoz kotle bezpečný. Tak lze získat čas potřebný pro vyřešení opravy komínu.
Poslední komentáře