Vložil lake, 14. Listopad 2012 - 7:34

Tazatel napsal: „Ze zákona jsou komíny ve společném majetku SVJ.“
Toto tvrzení je dvakrát nepravdivé. Za prvé, SVJ v domě nic nevlastní. Za druhé, komín určený pro odvod spalin z jednotlivého bytu nemusí být společný a je třeba hledat odpověď v Prohlášení vlastníka.

Pokud problém s komínem nemá jiné technické řešení, požadujte přístup ke komínovému tělesu podle § 13 odst. 4 ZoVB: „(4) Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky.“.

Jste povinen prokazovat, že přístup do bytu jiného vlastníka je nezbytný a že jste jej k umožnění přístupu marně vyzval (nejlépe opakovaně, písemně do vlastních rukou s doručenkou). Pak můžete požadovat umožnění přístupu na základě rozhodnutí soudu. Počítejte s tím, že bude Vaší povinností uhradit veškerou škodu, kterou způsobíte v bytě jiného vlastníka.

Jestliže Vám vznikla škoda v důsledku nesplnění povinnosti jiné osoby podle § 13 odst. 4 ZoVB, vyčíslete tuto škodu. Jste-li schopen prokázat jak její výši, tak i příčinnou souvislost s jednáním či nejednáním jiné osoby, vymáhejte.

Jestliže v důsledku technického stavu je byt neobyvatelný, záleží na vlastnicvtví komínu. Je-li společnou částí domu, obraťte se ihned na Stavební úřad. Ten může vlastníkovi domu přikázat odstranění závadného stavu. Může při nesplnění udělovat všem vlastníkům jednotek pokutu, a to i opakovaně.
-------------------------------------------------

Technická poznámka: Domnívám se, že nezbytnost přístupu do cizího bytu neprokážete. Komíny lze vložkovat i s použitím speciální „nafukovací“ vložky, která k protažení nepotřebuje průměr 80 mm.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.