Koeficienty používané při rozúčtování tepla
Můžete mi, prosím poradit jaké jsou správné koeficienty pro rozúčtování tepla a v jaké vyhl. je najdu? Mám 3 deskové radiátory a byly použity koef. od 4,6 do 5,2, což se mi zdá hodně, protože někde tady se uváděly hodnoty kolem 2.Dále, kde bych zjistil, v jaké výšce mají být měřiče umístěny. Děkuji za informaci.
Dobrý den,
v bytových domech, kde je centrální vytápění, jsou např. namontované termostatické ventily.
Lze je nastavit, při požadované teplotě se ventil uzavře. Bytem však prochází společné potrubí
pro další byty nad ním. Pořád se tak uvolňuje nechtěné teplo. V potrubí je i více než 70°C teplá voda. Toto nechtěné
teplo v bytech, sklepech a jiných společných prostorech se potom rozpočítá mezi všechny nájemníky.
Ve společných prostorech je snad většinou izolace. Je potřeba, aby byla kvalitní.
Myslím si, že by bylo dobré, pokud je panelák zateplený snížit alespoň teplotu otopné vody v bytech na 30 – 40°C.
Pokud je izolace dostatečně silná. Vytvořit z domu nízkoenergetický, nebo i pasivní dům. Odpojit se od centrální kotelny.
Centrální koteleny, spaloveny nemájí zájem, aby se příliš šetřilo. Menším zlem by mohl být společný kotel pro všechny přímo v domě.
Zase je zde společné zbytečné potrubí. Odpadnou zbytečné ztráty a kolující ohřátá voda ve splolečném potrubí mezi jednotlivými bytovými domy.
Nejsem zastáncem centrálního vytápění. Vždy snad budou nějaké neshody.
Ideální řešení je decentralizace vytápění v pasivním bytovém domě až na úroveň jednotlivých bytů. Každý si topí (netopí), tak jak potřebuje.
Není žádné společné potrubí, vysoké úspory. Žádné neshody mezi nájemníky, ušetří všichni. http://www.ekowatt.cz/…yslite-vazne V bytových domech je také špatný vzduch. Pomoci může rekuperace. Měla by být v zateplených domech, aby nevznikaly plísně.
Odcházející vzduch ohřívá ten čerstvý z venkovního prostředí. Tím se také šetří, nemusí se větrat okny.
http://www.tzb-info.cz/…veho-vetrani
http://vetrani.tzb-info.cz/…ich-jednotek
S pozdravem,
K.V.
promiňte víte vůbec jak vyúčtování tepla probíhá? Protože co píšete je mimo realitu.
roč se chcete odpojit od centrálního ohřevu vody? Víte, že vysokou cenu za vytápění mohou způsobovat i krádeže teplé vody (nenaměření), nebo špatně nastavená odběrová křivka?
chcete se o tom něco dozvědět?
napište přesně co je důvod, proč uvažujete o odpojení (které vám nejspíš nepovolí)
Dobrý den,
není to příliš platit za sousedy, kotelny až 40% navíc? Když budou přetápět svůj byt. Nevede to k úsporám a snižování emisí CO2.
http://domaci.ihned.cz/…a-na-sousedy
Měla by být také stanovena nějaká obvyklá (doporučená) teplota v bytě, jinak to nemá smysl.
http://www.setrimenergii.cz/…-v-interieru
Před několika lety: http://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…
S pozdravem,
K.V.
Také bych se rád připojil k obecné diskusi o společném vytápění činžovního domu. Z počátku mého bydlení v krajním bytě (67m čtverečných) kde je nad mým bytem neobývaná bytová jednotka, jsem hledal řešení jak neplatit 25 000 Kč/rok za topení. Vše co se tady píše o určení správnosti přepočtových koeficientů výkonů otopných těles a poloh místností jsem se také snažil dopátrat, ovšem bez výsledku. Fakt, že zavedení dílkové metody vzniklo především z důvodu, aby si každá domácnost mohla NĚJAKÝM způsobem měřit svoji spotřebovanou energii (nechá se přepočítat na počet hodin provozu otopného tělesa) vede k tomu, že prostřední byty zvýhodňuje a krajní byty znevýhodňuje. Krajní byty totiž tvoří bariéru pro ostatní byty mezi vnějším chladným prostředím a ostatní byty by tomuto krajnímu na toto měly přispívat – takto to probíhalo při rozpočítávání podle podlahové plochy bytu, které zase bylo nevýhodné z hlediska toho, že i prostřední byty topily naplno a daleko více větrali než po zavedení dílkové metody. Ze všeho zjišťování a dopisování s úřady jsem přistoupil ke kompletnímu zaizolování polystyrenem (3cm) zevnitř bytu (na stropě 5 cm) a tím se dostal na průměrnou spotřebu ostatních vnitřních jednotek domu. A soused nademnou – ten si jen postěžoval, že mu promrzá byt a musel také zapnout topení. Dle současné legislativy (boj s větrnými mlýny se kteým ani právníci nechtějí mít nic společného), je to jediné jisté řešení.
Oživuji starší diskusi odkazem na čerstvý článek k tématu, naleznete jej zde
Vážení, kteří jste mi před asi 2 měsíci radili jak reklamovat nesprávné vyúčtování topení, musím Vám napsat, jak jsem dopadla.Firma se vůbec neobtěžovala mi odepsat, až po 2 urgencích a pohrůžce soudem mi laskavě odepsali, že je vše v naprostém pořádku a vyznívalo z toho, jako že stará senilní bába má okna dokořán a topení naplno. Prý si každý hospodaří se svým teplem sám. Mezitím si vyplatili v průměru 7 tisíc přeplatku. Já a sousedi pode mnou jsme dopláceli. Takže rozměrově stejný vnitřní byt zaplatil za topení asi 10 tisíc a my krajní po úpravě 40% (konkrétně u mě to prý dělá 2320,40 Kč) celkem 20 tisíc. A všechno je prý v nejlepším pořádku, na nějaké koeficienty polohy bytu se prý nehraje. Nejvíc mě ale dostala věta- cituji: Vzhledem k tomu, že ve Vašem bytě máte instalované deskové radiátory, které mají cca o 1/3 vyšší výkon než původní litinové, se toto odráží i při stanovení celkového koeficientu přepočtu naměřených jednotek. Naměřené jednotky na radiátoru s vyšším výkonem představují finančně vyšší náklad než tytéž jednotky naměřené na radiátoru s nižším výkonem. Konec citace. Tak z toho jsem tedy jelen. Tak mi tedy fakt už nezbývá než ten soud. Snad tam budou uvažovat aspoň trochu logicky. Zdravím a přeji pěkný den – večer
Berta
Dobrý den, paní Berto, dopadla jsem podobně. Nechci svůj boj vzdávat, ale výbor SVBJ se mnou odmítá komunikovat a právník, kterého jsem oslovila, prý rozúčtování tepla nerozumí. Prosím, pokud se budete obracet na soud, můžete mne informovat o svých zkušenostech? Případně doporučit právníka, který by byl ochoten se touto problematikou zabývat…? Můj tel. 608 949 778. Hana Jurášková
Paní Hano, mám čerstvou zkušenost s právníkem a je stejná, jako ta Vaše. To je vážně Kocourkov. Já nemám problém sepsat žalobu, věcně mám celou problematiku v rámci svých možností obšacovanou, ale naivně jsem se domnívala, že mě světem paragrafů povede odborník s právním vzděláním, ať neprojedu soud kvůli něčemu, o čem nemám ponětí. Soudní znalec mi pak bodře sdělil, že nemám vyhazovat peníze za posudek, že ho stejně druhá strana napadne (posudek by vyzněl v můj prospěch) a soud si stejně vyžádá posudek další, tak ať šetřím peníze. Takže to je téměř patová situace, ze které plyne, že kdyby do zákonů a vyhlášek zákonodárci napsali cokoliv, tak nemáme obranu. Přece musí existovat cesta! Pokud do té novely vyhl. 372/2001 Sb. napíšou, že od 1. ledna 2015 budeme platit jednotně každý jeden z nás 1.000.000 Kč za sezónu, jak se budeme bránit pak??? Přitom to je zcela analogická situace té současné! No já se rozhodně nevzdám tak brzy, tj. teď. Pokud jste něco vykoumala Vy, napište tady.
:D Napadla mě akorát hromadná žaloba na stát, potažno MMR a jeho vyhlášku 372/2001 Sb. Ale to berte jako fór, aspoň prozatím.
Popíšu rozdílný postup v našem SVJ. U nás došlo k osazení nových ITN.V té souvislosti se ve vyúčtování poprvé objevily koeficienty přepočtu naměřených jednotek.U deskových radiátorů je koeficient přepočtu shodný (s jejich výkonem v minulých letech = 2,3 – 2,6), ale u litinových radiátorů se jejich koeficient zvýšil právě o 1/3 = do 1,8. Můj byt je uprostřed, koeficient polohy = 1.Na nedodané požadované podklady zněla pouze odpověď:stejně nemáte možnost tyto údaje v jednotlivých bytech ověřit a zkontrolovat a proto pro kontrolu Vašeho vyúčtování je vůbec nepotřebujete. Správcové mohou vyhotovovat vyúčtování podle libosti? Jaká je skutečnost z odborné stránky?
Vycházejí z norem ČSN EN 834 a ČSN EN 835. Díky tomu není zohledňována krádež tepla mezi sousedy přes nezaizolované stěny. Kompenzaci této nespravedlnosti můžete dohodnout většinou vlastníků bytů tak, aby se rozúčtovávalo dle požadavků zákona = topit se má přes den na 20°C a kdo vytápí víc, doplatí rozdíl, kdo vytápí méně, platí, jako by topil na 20°C. K tomu je třeba citlivého měřidla v místnosti a ne takového šmejdu, který měří teplotu na hřejícím radiátoru. Něco si o tom můžete přečíst zde: http://www.vipa.cz/…nove_zak.pdf
Je to sice propagační článek jednoho z dodavatelů indikátorů, nicméně výpočty a jejich logika se mi jeví jako správné.
napr. kdyby všichni topily elektřinou primotopy, tak jim rozvodne zavody zadne koeficienty ke konecne fakture pocitat nebudou, je to sice celkove drazsi, ale odpadnou všechny problémy.
Pokud je celkove vytapeni, je dobře nejaka pravidla stanovit … a oduvodnit …, je to ekologictejsi, levnejsi, vznika nekdy moc revnivosti a hodne lidi okolo se tim i dobře zivi.
Při nove mode uspor tepla, je cena samotneho vypocetu dost velka a samozrejme se prenasi na koncove uzivatele. V nekterych zemi je cena za rozuctovani tak velka, ze je celkove levnejsi se vrátit k prumerne cene za m2 a celkove to vyjde levneji, ale predpoklada to i zmenu chovani lidi v danem systemu.
Jinak tato otázka se tu resi každý rok vždy na jare.
Zaver … zalezi v jake jste vyvojove fazi, jake jsou celkove ekonomicke ukazatele a jak jsou schvalena celkova pravidla.
Nikdy není mozne mit 100 % spokojenych lidi, ale zase tzv nespokojenych by nemela byt většina. Osobne preferuji vice dobře mezilidske vztahy.
„K tomu je třeba citlivého měřidla v místnosti“
K tomu je třeba kulového teploměru umístěného uprostřed každé místnosti ve výšce jeden metr nad podlahou, podle ČSN. K určení tepelné pohody dále potřebujete měřit relativní vlhkost a rychlost proudění vzduchu.
To Vám samo pohodu nezaručí, takže měřte ještě obsah CO, formaldehydu, ozónu a polétavého prachu.
&
dovolím si vám oponovat ano?
**krádež tepla mezi sousedy je strašlivý blud**, který jednak ničí mezi sousedské vztahy a vyvolává nesmyslné hádky a vede k nekonečné tahanici kdo komu a kolik...
proč si to dovolím tvrdit?
abychom mohli tvrdit, že soused **něco ukradl** no já si dovolím to trochu zmírnit na: **se na něčí úkor bezdůvodně obohatil** tedy jeho majetek se nesnížil, ačkoli měl, musíme se nejprve zabývat otázkou proč měl?
Obecně se toto tvrzení podepírá o předpoklad, že protože soused odebral méně tepelné energie z radiátorů, měl v bytě nižší teplotu a tím "vysával teplo" (oblíbený příměr pana Zunta) z okolních bytů.
to by ovšem platilo jen za předpokladu, kdyby takovým zdrojem tepla v bytech bylo jen centrální vytápění. Jenže tomu tak není. Teplo totiž v bytě vzniká i jeho běžným užíváním (především a nejen) vařením. (můžeme to později rozvinout). Výsledná teplota v bytě tak není výsledkem jen prostého výpočtu dodané tepelné energie.
pokud bychom připustili, že k takovému obohacování dochází, muselo by toto pravidlo být univerzální. Jenže jak se zdá, nikoho ani nenapadne přemýšlet o tom, jaké náklady na topení má jeho soused, pokud se topí jiným způsobem než právě a jen ústředním topením, pokud by tedy bylo bezdůvodným obohacením protopit za sezónu méně, než soused, znamenalo by to nezbytně povinnost porovnávat náklady i na topení i v domech kde se topí třeba elektrickými akumulačními kamny...
„Teplo totiž v bytě vzniká i jeho běžným užíváním (především a nejen) vařením.“
To je pravda, nicméně jste zapoměl napsat, jakou měrou. Už se zde počítalo:
Člověk vyzáří ~100 wattů, výkon pečící trouby může být řekněme ~2000 wattů. Napište zde střední počet osob přítomných v bytě a střední dobu, po níž je pečící trouba v provozu, propočtu to pro Vás ještě jednou.
Navíc píšete o vaření, nikoli pečení: Řekněme, že vaříte hodinu denně s výkonem ~1000 wattů. To odpovídá stálémů výkonu 42 wattů…
Taky chováte papoušky, rovněž vyzařují teplo…
Právě, že se tím hodně lidí zabývá a zloději dostali název „šetřílci“. Jsou dokonce i podrobné výpočty a studie. Dokonce se v rámci jednoho typu domu porovnává, jaký dopad má šetřílek na své okolní sousedy. Výsledky průzkumů mají jednoznačný závěr. Bytový dům JE VYTÁPĚN JAKO CELEK, nikoliv jako jednotlivé byty. V zákonech a normách to však je jinak a všichni o tomto neutěšeném stavu dobře vědí.Dokonce jsem před velmi krátkou dobou někde četl článek, kde byly i procentuálně vyčísleny krádeže tepla přes neizolované mezibytové příčky. Dokonce tam byl i graficky znázorněn velký bytový dům a modro-červeně byly stanoveny + popsány jednotlivé byty vč. č.bytu a jednoznačně byl vliv šetřílka na své sousedy patrný. Pokud si vypočítáte prostup tepla přes neizolovanou betonovou stěnu či strop v paneláku, pak vlastně ani nepotřebujete žádné složité studie. Jen vypočtete akumulační schopnost zdiva a jejích schopnost předávat teplo do okolí a uvidíte, že stěny v paneláku jsou špičkovým topným tělesem – pokud je někdo ohřívá z vytápěného prostoru. Z vaření vzniká pramálo tepla a nebylo by rozhodně jednoduché vyhřát byt o ploše 250 m3 z nějakého vaření oběda.
Nechápu, proč tady píšete o nějakých krádeží tepla mezi sousedy? To je demagogie. Všichni vědí z fyziky, že teplejší těleso sdílí teplo chladnějšímu. Státní norma pro teplotu v obytných prostorách stanoví teplotu na 20–22 st. C maximálně, chodby 15 st. C. Tak se podle toho zařiďte a topte na 20 st. C a ušetříte. Tak jak jste napsal, že vám sousedi Kradou teplo, tak se dá napsat, že jim ho dobrovolně poskytujete. Bylo by rozhodně efektivnější se zabývat otázkou, jaké má výtopna SKUTEČNÉ náklady na výrobu tepla. Máte představu kolik hruboprachu HP2 pči výhřevnosti 15.5 KJ/Kg v ceně cca 500 Kč za tunu, kterým teplárny topí představuje 1 gigajoule tepla, za který platíce okolo 600 Kč? Při započítání komínové ztráty je potřeba na výrobu 1 Gj tepla cca 80 Kg hruboprachu HP2, tak se zamyslete radši nad tím, co je ten zbytek do 600 Kč, tedy 560 Kč. To mají být náklady na spálení a rozvod tepla do bytů? To si snad dělá někdo srandu, ne? O tom přemýšlejte.
Píšete: „Všichni vědí z fyziky, že teplejší těleso sdílí teplo
chladnějšímu. Norma stanoví teplotu na 20 – 22 stupňů C.“
Pro obytné místnosti s jednou venkovní stěnou (domnívám se, že takových
je většina) stanoví vyhl. 21°C.
Představte si, že chci mít v bytě teplotu 21°C. Taková teplota mi stačí
a chci šetřit (podle vás šetřím…). Nastavím tedy radiátory na takový
stupeň, abych měla v bytě 21°C. Ale můj soused topí o něco méně a
část tepla z mého bytu, kterou zaplatím já, si odčerpá do svého bytu.
Podle zákonů fyziky. Tím sníží teplotu v mém bytě a
já, abych měla požadovaných 21°C musím zvýšit teplotu radiátoru. Takže
zvýším svoji spotřebu. Mám nějakou možnost donutit svého souseda, aby
topil stejně jako já ???? Nemám.
Proto bylo vytápění na jednotnou vnitřní teplotu mnohem
spravedlivější.
Jediné, co mohu udělat, přizpůsobit svoje vytápění vytápění souseda.
Tedy smířit se s teplotou dejme tomu o stupeň nižší. Nechci platit
teplo, které využije někdo jiný.
Co když však můj „chytrý“ soused bude nejen otužilý, ale i
„spořivý“. Ještě „spořivější“ než já?. Spokojí se tedy
s teplotou ještě o stupeň nižší..... ???
A máme tady soutěž: Kdo vydrží nižší teplotu.
Tak to skutečně již dnes funguje.
Nakonec vždycky někdo „prohraje“ – nechce bydlet v bytě vytápěném
na 18°nebo 19°C. Vrátí se k běžným teplotám (okolo
21°) a platí za ně nadprůměrné částky.
Hana Jurášková
Krádeže tepla samozřejmě existují. A postačí k tomu i malé
rozdíly teplot.
Někteří vlastníci vnitřních bytů s nulovými náměry tvrdí, že
nesnesou v bytě vyšší teplotu než 18°C. Pokud já budu vytápět byt na
projektem stanovených 21°, je to už rozdíl 3°. Při takovém rozdílu
spolehlivě podstatná část tepla z mého bytu doputuje do bytu sousedícího
„otužilce“. A pokud on skutečně nesnese vyšší teplotu než 18°C (a
mylně se domnívá, že na ni má nárok), nezbude mu asi nic jiného než
otevřít okno a pustit to teplo, které zaplatím já, oknem ven.
Vy se domníváte, že mám nějakou možnost, jak donutit souseda, aby topil na
21°C? Pokud o nějaké takové možnosti víte, dejte mi,
prosím, vědět.
Hana Jurášková
Dobrý den, máme doma rádi doma teplo a tam vytápíme náš byt na teplotu 23°. Bohužel naše sousedka nějaká paní Jurášková vytápí svůj byt jen na 21° je to rozdíl 2°. Při takovém rozdílu spolehlivě podstatná část tepla z našeho bytu doputuje do bytu naší sousedky p. Juráškové. Mám nějakou možnost, jak donutit p. Juráškovou, aby topila také na 23°C a nekradla naše teplo, které si platíme? Pokud o nějaké takové možnosti víte, dejte mi, prosím, vědět.
Kam si podle vás ti zloději tepla to teplo schovávají?! Šetřílci si ho taky někam dávají na horší časy?!! Bludy!! Každý dům se nějak chová, co rohové byty, byty ve starých domech pod nezateplenou půdou a neutěsněnou střechou?! Co přízemní byt nad vyhřátou kotelnou,tam samozřejmě chtějí měřáky na topení,neboť si myslí že budou za teplo platit minimum,když téměř netopí,zatímco pod půdou jedou topení naplno a ve velkých mrazech byt nevytopí.. Kdo z nas vsech si vybíral byt podle toho,jestli bude nebo nebude někomu krást teplo! Těm,co vymysleli tyhle nesmysly,by měli navěky zašít ústa!! Pokud
Pokud si uvědomíme, že bytový dům se vytápí jako celek, pak je pojem „krádež tepla“ nesmyslný. Stejně tak je nesmyslné osazovat měřidla do bytů, aby se „spravedlivě“ rozúčtovávalo podle toho jak kdo šetří. Výsledek vytápění bytového domu je takový, že někteří ho vytápějí více a někteří méně (jak to komu vyhovuje). Píšu VYTÁPĚJÍ DŮM a ne VYTÁPĚJÍ SVŮJ BYT.
Toni, nepište nesmysly. Kdyby každý vytápěl celý dům, bylo by to pěkné. Jenže tomu tak není. Jsou někteří, kteří vytápějí přímo zemskou atmosféru. Větrají nadměrně, případně ponechávají pootevřené okno dlouhodobě, či nájemci prostě topí naplno, protože za služby hradí pronajímateli paušál – a je jim úplně jedno, kolik se v domě protopí.
Kdyby nebylo těchto plýtvačů, kteří zdražují vytápění ostatním, nikdo by jistě nepožadoval indikátory na radiátorech. Popisujete stav, který bohužel v mnoha domech není a který nelze ani vynutit, ani dosáhnout modlením či osvětou.
lake
Pokud bychom tedy považovali lidi za úplné pitomce neschopné samostatného uvažování a navíc bez jakékoliv soudnosti, pak je jediná šance: Schválit další novelu zákona a vyrobit další prováděcí předpisy. Ideální stav pro bezduché obyvatele bytových domů – dle zákona by se předpokládalo, že to jsou všichni by byl:
- termostatické hlavice a měřiče tepla
- čidla otevření okna, které při otevření automaticky uzavřou přívod do radiátorů
- čidla otevření vstupních dveří s identickou funkcí
- čidla slunečního svitu a venkovní teploty
- povinná výbava všech bytů shodnými okny a radiátory
- všechny místnosti osadit dostatečným počtem čidel a z nějakého společného prostoru udělat IT místnost s počítačem vyhodnocujícím veškerá data z MaR a automaticky zasílajícím data správci sítě nebo na vybrané adresy
Další věc je, že nějaký termostat, indikátor, kalorimetr není pro nájemce platícího paušál směrodatný. Pokud má uzavřen měsíční nájem včetně energií. Z toho plyne další změna zákona – každý bude mít povinnost pronajímání prostor mít osazena kalibrovaná měřidla na všech vstupech médií a nájem bude složen z ceny za prázdný prostor, dále z cen jednotlivých dodávaných médií.
nejsou nespravedlivé, koeficienty jsou nasmysl. Je to výplod úředníků, kteří nemají ani páru o fyzice a tak za výrazné podpory různých lobistů byly stvořeny koeficienty a povoleny jedovaté trubičky. Ještě je používáte? Důvodem není nic jiného jenom prachy. Jsou v tom prachy, vážení, loby se toho jen tak nevzdá. Pokud chcete alespoň trochu spravedlivé rozúčtování tak doporučuji VIPu. A koukejte Toni, jak nás budou mínusovat. No nakonec, každý má možnost volby. Co si kdo zvolí, to má.
Všechny babičky chtějí 22 a topí na 22. Mají navíc naprosto identické byty. = MUSÍ platit naprosto stejnou cenu za vytápění. Nejlépe toho lze dosáhnout rozdělením nákladu podle podlahové plochy, protože jakékoliv měřidlo je v této oblasti pouze matoucí. Babička uprostřed je v klidu, protože ji ohřívají sousedé a radiátor má nastavený na 3. Babičky v přízemí a pod půdou musí mít osazeny větší radiátory, aby vůbec dokázaly prostor vytápět a termostatický ventil bude v tomto případě na 4. Pokud by jejich úhrada za topení měla být vypočtena dle platné ČSN EN, pak babička uprostřed má 22°C a téměř vypnutý radiátor, zatímco další 2 babičky dle normového výpočtu logicky topí na 78°C, za což musí logicky draze zaplatit.
Tomu nerozumím. Domnívám se, že když všechny babičky chtějí 22 stupňů, tak všechny budou mít termohlavici nastavenou na stejný stupeň. Nebo se mýlím? amap
To je přesně můj problém, že po namontování měřičů mám v rohovém bytě platit skoro o 50 % víc, než kdyby se náklady na topení rozúčtovaly podle metrů. Berta
Jediná šance je, aby 2/3 většina obyvatel odhlasovala jiný způsob výpočtu, než přes absurdní indikátory. Velmi pěkně to rozvádějí v „Praktický rádce pro SVJ“ 1/2014. Článek: „Změna vyhlášky na rozúčtování tepla se nekoná“. Je třeba měřit teplo v místnosti a ne teplotu, na jakou je rozžhavený radiátor. Je tam odkaz na maddalena.cz nebo maddeo.cz Osobně ale preferuji, a naštěstí i vlastníci bytů u nás,výpočet podle plochy bytu.
Všichni řeší přestupy tepla mezi byty. Existují ale úplně stejné domy,kde je individuální topení. Každý platí to, co spotřebuje a nikdo se nad tím pozastavuje.
Jirka
A pokud topíte o 106, abyste měli teplo, zatímco soused si libuje nad tím, jak mu krásně stěnou vytápíte byt, pak je to vlastně taky OK. Vy máte pocit, že si platíte jen to, co proteče přes vaši zásuvku a soused je taky spokojený, protože má milého souseda, který topí za 2.
Vipa umí své výrobky dobře okomentovat a doložit jejich použití s výpočtem v rozporu s ČSN EN. Nicméně u nás jsme kdysi instalovali čidla pro měření teploty v obývacím pokoji každého bytu a vlastně se to k rozúčtování použilo jen jednou. Vlastníci se vzbouřili a vypadalo to na vzájemné žaloby kvůli „šetřílkům“. Od té doby se rozúčtovává podle plochy a pokud mi SEI nesdělí jasnou instrukci co v bytech jednoznačně očekává a co bude kontrolovat, tak to takhle i zůstane.
Asi nevíte, že ČSN EN už je zrušená, protože byla nesmyslná. Proč by měla VIPA dodržovat zrušenou normu.
Podle UNMZ nebyla zrušena, ale nahrazena novou verzí. To jsem zvědav, jaké úchvatnosti tam jsou.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
„se rozúčtovává podle plochy“
Už se zde několikrát dospělo k tomu, že rozúčtovávat podle plochy (v případě různých výšek místností podle objemu) lze pouze doporučit, pokud nechcete řešit věčné reklamace a spory.
I náklady na správu označené jako „vlastní správní činnost“ bych nejraději viděl rozúčtované podle plochy.
&
V tom jsme za jedno. Dokud si lidé neuvědomí, že nevytápějí pouze svůj byt,ale celý dům společně s ostatními, pak nemají šanci na klidný život.
Tenkrát se topilo do trenýrkovych 25 st. A okno dokořán. A hurá, byli jsme si všichni rovni! Pěkně podle plochy. A taky jsme trpěli katary horních cest dýchacích. V ložnici sucho, jak na Sahaře. To bylo žužo.
Nechtěl bych je zpět. Dnes je to tak, že vlastníci bytů si platí společně spotřebu v domě. Pokud chtějí ušetřit, měli by topit a větrat s rozumem. Informací je dnes dost a každý ví, jak se chovat. Jasné je, že pokud některý vlastník byt pronajme, nájemce se může chovat „bez zábran“, nicméně na dlouhodobě otevřená okna v topné sezóně sousedi rádi upozorňují a náprava je sjednána velmi rychle. Dříve byla vžitá lhostejnost, dnes jsou lidé více obezřetní.
Koeficienty hledejte pouze ve vašich schválených pravidlech rozúčtování.
Umístění indikátorů na topném tělese se uvádí šířkově uprostřed, výškově od 2/3 do 3/4 výšky tělesa, měřeno odspodu. Důležité však je, aby na všech tělesech byla výška montáže stejná.
lake
…Umístění indikátorů na topném tělese se uvádí šířkově uprostřed, výškově od 2/3 do 3/4 výšky tělesa ---- no jo ale já mám problém ještě s tím že z centrálního vytápění si tady topení v bytech regulují sami…že např. dáte toení na 5 ale topíte jako by jste měl topení na 3… topení je tak do půlky od vrchu teplé a od půlky dolů studené… samozřejmě že měřič je umístěn tak že je na té více teplejší půlce topení ..takže platím za to co nemám… kdyby byl měřič umístěn níže tak bych se asi divila jaký je to velký rozdíl!! … koupím si vlastní a na jejich se vy… !!!!!
…je totiž zajímavé že centrálním topení svůj krajní byt 1+1 nevyhřeju,ale když zapnu na plyňáku na 15minut všechny 4hořáky tak tady mám zachviličku teplo v celým bytě a vydržími i půl dne…
Bohužel žádná pravidla nemáme. Přesto, že byla naprostá většina vlastníků proti, paní předsedkyně samosprávy nechala měřiče namontovat. Výsledkem je, že krajní byty strašně moc doplácí, zatím co prostředním se zase spousta peněz vrací. Dům není zateplený, postavený na konci 60.let svépomocí, tedy doslova odfláknutý a zfušovaný. Firma nám jako koef.polohy uvedla 2 ve výši 10%.Krajních bytů je 8, vnitřních 34,takže nás při návrhu na zateplení alespoň štítových stran přehlasují. Když porovnám, kolik jsme platili podle metrů, tak platím skoro o 50% víc a to byla ještě použita korekce 40%, takže všechny krajní byty platí naprosto stejně, což vypovídá o tom, že je to špatně. Když jsme žádali p. předsedkyni ať to reklamuje, tak nás odbyla, ať si to každý reklamuje sám, a pokud uspěje, bude mu částka vrácena ve vyúčtování za rok 2014. Takže Kocourkov. Pokusím se jednat s firmou, která dělá rozúčtování, doufám, že se mnou nevyběhnou tak jako loni. Děkuji za odpověď.
- pravidla pro rozúčtování jsou stanovena vyhláškou 372/2001Sb, kde je způsob vyúčtování jasně stanoven.
- v § 4 odst 4 se stanoví, že nejvyšší přípustné odchylky nákladů (tedy celé ceny) za vytápění nesmí překročit ±40% – takže nemůžete platit o 50% více, ale maximálně o 40% více než je průměr.
- Povinnost instalovat měřáky je dána zákonem (není to výmysl vaší předsedkyně)
to jsou fakta a teď jedna úvaha. Pokud jste stavěli jak píšete svépomocí je otázka, zda je správně spočítána teplota pro krajní byty a zda tedy mají dostatečně výkonná topná tělesa. Můžete si na to nechat zpracovat studii, nebo prostě můžete dohodnout na společenství, že nemáte dostatečně výkonná topná tělesa (protože jsou stejná jako u vnitřních bytů) a nechat je vyměnit za větší. Nebudete muset zateplovat a při odpovídajícím tělese se získá více tepla při stejném náměru. Oporu pro toto tvrzení najdete ve vyhlášce 194/2007 §2 pravidla pro vytápění kde se stanovuje způsob úpravy výpočtové teploty pro dodané teplo a protože tuto povinnost zákon ukládá společenství, bylo by logické, aby úprava proběhla na náklady společenství…
Protože problémy s vytápěním krajních bytů byly od začátku, nechali jsme si při výměně oken v roce 2007 na vlastní náklady vyměnit radiátory za deskové, max. co se pod oka vešly. Další radiátory už nevím kam bychom dali. Dokud se rozúčtování provádělo podle metrů, bylo to v pohodě, byt se vytopil na 20–21 stupňů. Se starými radiátory to bývalo na 18–19 stupňů, protože zde topení končí, byt je částečně pod střechou a stupačky jsou u sousedů. A topení provedeno neodborně, jako všechno v domě. Ale měřiče zákonitě musí v krajním bytě naměřit větší spotřebu, protože dům promrzá. A to nebyla žádná pořádná zima. Nedovedu si představit, kdyby přišla příští rok velká zima. To bychom zaplatili za 2 pokojový byt několikanásobně víc, než vnitřní 3 pokojové. Při prezentacích úspor na zateplení domů se uvádí úspora 10 až 20 %, někdy i víc. Nebylo by tedy logické krajní byty zohlednit těmito procenty???
Berta
já nejsem zase takový odborník co se týče propočtu výkonu radiátorů a nemohu tedy tvrdit, zda desková radiátory jsou výkonnější, nebo ne. Každý radiátor by se ale měl dát z tohoto hlediska posoudit. jen to že jsou radiátory nové nemusí znamenat, že dodávají více tepla.
U problému se zateplením narazíte na nezbytnost prohlasovat to, takže tato cesta bude komplikovaná.
měřiče naměří jen to, na kolik topí vaše tělesa, nikoli jakou energii vašemu bytu předala. Já bych začal prověřením výkonu těch těles, které nyní máte a porovnáním s jinými protože mi úplně laicky vychází, že mohou existovat radiátory výkonnější aniž by nutně byly širší, jde i o hloubku radiátoru.
vím že to zní hrozně ale tím bych začal já, protože to mohu sám snadno ovlivnit.
o se týče násobků spotřeby, jak jsem uvedl, vaše náklady nesmí překročit přepočteno na m2 o více než 40% průměrné náklady na topení v domě. To je strop. Nezapomeňte také, že náměr na radiátorech ovlivňuje jen 1/2 celkového nákladu na topení.
Spíš bych porovnal své náklady se sousedem protože za posledních pár let ceny za energii významně stouply.
Podíval bych se také na metodiku rozdělení nákladů na topení a teplou vodu, pokud je špatně, což se často stává, může rozdělení nákladů výrazně ovlivnit právě v neprospěch topení..
Pane Tomasi, nepište o věcech, kterým nerozumíte.
- Není pravda, že „vyhláškou 372/2001 Sb. je způsob vyúčtování jasně stanoven“. Neznáte obsah vyhlášky, jinak byste takovou blbost nikdy nemohl nenapsat. Vyhláška jednoznačně stanoví pouze způsob rozúčtování podle započitatelných podlahových ploch, tedy bez použití náměrů indikátorů či kalorimetrů u konečných spotřebitelů.
- Není pravda, že „povinnost instalovat měřáky je dána zákonem“. To je Váš soukromý výmysl. Ostatně Vaše nepravdivé tvrzení se nijak netýká vyúčtování za rok 2013.
- Není pravda, že „vyhláška č. 194/2007 Sb. stanovuje způsob úpravy výpočtové teploty pro dodané teplo“. Ostatně tazatelka se vůbec neptala na výpočtovou vnitřní teplotu, ani na dodané teplo. Rozúčtování nákladů na službu „vytápění“ nijak přímo nesouvisí s výpočtovou teplotou, ani s dodaným teplem (které není na úrovni bytu čí místnosti vůbec měřeno).
lake
Poslední komentáře