Koeficient 1,20 nebo 1,22 - přiznání k dani z nem. věcí
Prosím, nevíte někdo, jaký použít koeficient v letošním přiznání? Dříve býval 1,22 pokud spoluvlastnický podíl na pozemku přesahuje zastavěnou plochu. Nyní je v pokynech, že 1,22 se použije, pokud je spoluvlastnický podíl na pozemku (tedy pozemek pod domem), žádný jiný se k domu nevztahuje, použije se tedy 1,22? Omlouvám se možná za hloupý dotaz a děkuji za radu.
(3) Základem daně ze staveb a jednotek u jednotky je upravená podlahová plocha, kterou je výměra podlahové plochy zdanitelné(Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2016.) jednotky v m2 podle stavu k 1. lednu zdaňovacího období vynásobená
- koeficientem 1,22, je-li
- tato zdanitelná jednotka v budově bytového domu a
- její součástí podíl na pozemku nebo je-li její vlastník spoluvlastníkem jiného pozemku ve spoluvlastnictví vlastníků takových zdanitelných jednotek užívaného společně s těmito jednotkami, nebo
(Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2016.) b) koeficientem 1,20 v ostatních případech. http://business.center.cz/…i/cast2.aspx §10
Stručně:
Pokud spoluvlastníte libovolnou konfiguraci pozemků (zastavěný, ostatní, komunikace,…), které věcně souvisejí s domem, ve kterém vlastníte jednotku, použijete koeficient 1,22.
Pokud žádný takový pozemek nespoluvlastníte (např. pozemky jsou ve vlastnictví obce), pak použijete koeficient 1,20. Pozemky daní jejich vlastník (není-li osvobozen).
Vyplň formulář na stránkách Ministerstva financí a jejich webová app ti vše vyplní sama. Jen zadáš údaje o sobě a nemovitostech a zbytek vypočítá app sama a na konec si můžeš vše uložit v XML a PDF. Stačí podepsat.
Pozemky užívané spolu s jednotkami se vůbec v přiznání nevyplňují, applikace tedy bez znalosti koeficientu 1,20/1,22 sama nic nevypočítá a ani vypočítat nemůže. App zcela určitě nedělá žádnou složitou analýzu údajů v KN.
Koeficient 1,2 nebo 1,22 musíte zvolit sám. Rozdíl v dani činí díky zaokrouhlení pro většinu bytů 10 Kč, je to daň za v přiznání neuvedený pozemek.
Pravda. Koeficient 1,22 se týká i pozemku, na kterém stojí bytová jednotka nebo jen pozemků, na kterých bytová jednotka nestojí?
Není pravda. Záleží na vlastnictví pozemku. Pokud vlastník jednotky žádný pozemek nespoluvlastní, zvolí koeficient 1,2. Koeficient 1,22 zapíší jen ti vlastníci jednotek, kteří spoluvlastní s ostatními libovolný pozemek (zpravidla zastavěná plocha, ostatní plocha, ostatní komunikace,…) užívaný spolu s jednotkami.
Do roku 2013 se pozemky užívané s jednotkami v přiznání uváděly (samozřejmě pokud je vlastník jednotky spoluvlastnil), daň závisela zejména na velikosti ploch a na spoluvlastnickém podílu. Zastavěná plocha se nedanila. Výsledek byl typicky pár korun. Nyní na velikosti, zastavěnosti a podílu nezáleží, naopak záleží na velikosti podlahové plochy bytu (jednotný koeficient 1,22).
Např. byt 43,9 m2, pro koef. 1,2 vyjde 530 Kč, pro koef. 1,22 vyjde 540 Kč. Těch 10 Kč je tedy paušálně za pozemek libovolné velikosti.
Ti spoluvlastníci pozemku, kteří v domě nevlastní jednotku, pochopitelně pozemek přiznají a daň vypočítají běžným způsobem. Většinou platí za svůj podíl minimální daň, tj. 50 Kč.
Pozemek se dříve přiznával v oddílu II a nyní je to tedy nahrazeno novým koeficientem, pokud tomu dobře rozumím.
Přesně tak. Oddíl II se nevyplňuje, použijete koef. 1,22. Pokud ale žádný pozemek s ostatními vlastníky jednotek nespoluvlastníte, pak koef. 1,2. Pozemek, který vlastníte výlučně v oddílu II i nadále vyplníte a zdaníte (např. předzahrádka u přízemního bytu).
Je zde ovšem několik nejasností. Např. případ, kdy pozemek je vlastněn vlastníky jednotek, ale s domem věcně nesouvisí. Na tu souvislost ovšem může být různý názor, ale kdo to rozhodne.
Poslední komentáře