KLAIEX a školka základů účetnictví
Členové statutárních orgánů, máte pocit, že byste se chtěli alespoň trochu orientovat v informacích poskytovaných účetnictvím? Že platíte za něco, co neumíte zkontrolovat a následně členům SVJ vysvětlit?
Pokud ano, podívejte se na stránky www.klaiex.webnode.cz a klikněte tam na zatím jedinou publikovanou rubriku Základy účetnictví.
Tam si zatím přečtete jenom úvod. Z něj zjistíte motivaci pro nabídku miniškoly základů účetnictví.
První lekce je věnována účtovému rozvrhu a publikována bude 25. 6.2008. Další lekce budou uváděny vždy po týdnu (budu-li zdráva).
Nechci nikoho unavovat informacemi, které mnozí považují za nudné. Proto věřím, že se na nové stránky podívají jen ti, kdo budou mít o orientaci v účetnictví skutečný zájem.
Myslím, že se přitom i trochu pobaví. Zatímco účetnictví celkem umím, programování tabulek jsem se musela učit (s programováním skalárních součinů potřebných pro prográmek KLAIEX mě seznámil admin), tak s webovými stránkami to neumím ani trochu. Taky to na jejich úpravě hned poznáte. Doufám ale, že tento nedostatek napraví srozumitelný obsah jednotlivých lekcí. Pokud ne, jistě mě na to upozorníte.
Základy účetnictví budou vysvětlovány na příkladu zaúčtovaném v prográmku KLAIEX.
Na shledanou na www.klaiex.webnode.cz se těší N. Klainová
Dobrý den.Paní Klainové patří také mé díky.Pouze jsem jej špatně umístnila.Klikněte si prosím na „vrácení prostředků z fondu oprav“.Mičková Radka
Dobrý večer, ráda bych tímto poděkovala paní Klainové za pomoc při zpracování našeho účetnictví. Vyzkoušeli jsme si KLAIEX 4 na 81 bytových jednotkách a funguje báječně!!! Je to opravdu velmi cenný pomocník, který může na první pohled vypadat složitě, ale při prvním otestování a správném nasměrování paní Klainovou,která nabízí konzultaci k příručce,opravdu úžasnou pomůckou. Navíc za docela legrační částku 250 Kč. Je evidentní, že paní Klainová je ODBORNÍK a navíc účetnický nadšenec, neboť svůj čas věnuje i takovým aktivitám jako je školka základů účetnictví, a to zcela zdarma! Je pravdou, že jsem díky paní Klainové začala jako naprostý laik pronikat do tajů účetnictví a již se necítím v komunikaci s účetním jako naprostý novorozenec. Program KLAIEX mohu dle mých osobních zkušeností jen doporučit. Renáta Buato
Jsem velmi potěšena, že je prográmek Klaiex funkční i ve velkém SVJ a za pochvalu paní Buato moc děkuji.
Při čtení její pochvaly jsem náhodou zabloudila o pár řádků níž a našla tam příspěvek od Anonyma 999, který mne naopak poněkud zarazil. Anonym píše:
„Je ale samozřejmě možné diskutovat o tom, od jaké velikosti mají vznikat SVJ, které povedou normální účetnictví a do jaké velikosti by bylo možné nemít speciální právnickou osobu a kdy by stačila nějaké evidence v exelu. Takové non-subjekty by ale byly např. vyřazeny z možnosti vzít si úvěr.“
Myslí-li si dotyčný autor příspěvku, že prográmek Klaiex představuje „nějakou evidenci v excelu“, měl by si jej objednat (je zdarma), prostudovat a uvést jeho konkrétní nedostatky, kvůli kterým by se mohlo SVJ dostat do problémů s úvěrem.
Já si stojím za tím, že Klaiex splňuje požadavky kladené na podvojné účetnictví a účetní závěrku sestavuje automaticky v souladu s právními předpisy. Není to tedy „nějaká evidence v excelu“.
V příspěvku Klaiex v Excelu a nový SimpleUcto jsem uvedla, že Klaiex v Excelu byl vyhotoven, aby zaplnil mezeru u malých SVJ, pro které byly nabízené účetní programy drahé.
S velkou radostí jsem zaregistrovala vznik účetního programu šitého na míru SVJ.
V poslední době se dost pilně věnuji testování tohoto programu. Až bude připraven pro ostrý provoz, s velkou radostí jej budu doporučovat.
Věřím, že to bude program výjimečně dobrý, pro SVJ úplně nejlepší.
N. Klainová
Vážená paní Klainová, citujete z mého příspěvku, který byl ale pouze odpovědí na příspěvek JarkaSVJ a vůbec se nevztahoval k Vámi vytvořenému programu, který neznám a proto ho nemohu hodnotit. Ale z Vašich příspěvků usuzuji, že špatný nebude.
JarekSVJ tu opakovaně publikoval, že účetnictví pro SVJ je vlastně
zbytečnost a jako perličku uvedl svůj názor, že na SVJ vydělává stát
(finanční úřad). To je samozřejmě nesmysl, ale protože se snažím být
objektivní, tak jsem připustil, že
„Je ale samozřejmě možné diskutovat o tom, od jaké velikosti mají
vznikat SVJ, které povedou normální účetnictví a do jaké velikosti by
bylo možné nemít speciální právnickou osobu a kdy by stačila nějaká
evidence v exelu. Takové non-subjekty by ale byly např. vyřazeny
z možnosti vzít si úvěr.“ Za tím si stojím, protože existuje řada
spoluvlastníků, kteří neúčtují a klape jim to.
Navíc uvádím, že evidenci v exelu bych připustil pouze kdyby nebyla právnická osoba.
O skutečnosti, že s Vaším programem můj příspěvek nemá nic společného, svědčí i to, že se zmiňuji, že osoby bez právní subjektivity (non-subjekty) by byly vyřazeny z možnosti vzít si úvěr. Vy ale píšete, abych uvedl „jeho konkrétní nedostatky, kvůli kterým by se mohlo SVJ dostat do problémů s úvěrem“. Neuvedu, zmiňoval jsem se o osobách bez právní subjektivity a to nejsou SVJ. Oba mluvíme o něčem jiném. .
Vážená paní Klainová, jste jedna z mála , kterých si tady na tomto jak rád píšu užitečném portálu vážím. Vaše profesionální rady , které tady poskytujete zdarma jsou nedoceněny. Neberte to v žádném případě jako lichotku. Můj názor na účetnictví svj : je to těžké šikanování státu, kdy stát v zastoupení pravicovým premierem diktuje určitému typu vlastníků jak se mají chovat. Jasně, vydělává na tom finanční úřad(stát) a pak vy jako účetní – myslím všeobecně. Přitom 1+1=2 . JarekSVJ
V tomto se musím přidat na stranu těch, kteří účetnictví jako takové hájí.
- Vyloučení možnosti SVJ od úvěru: Dle mého názoru SVJ nemá žádný majetek a pokud vlastníci nebudou nějakým způsobem ručit, byl bych jako banka velmi opatrný bez ohledu na to, jestli mají či nemají účetnictví.
- Opravdu si myslíte, že sjednocení evidence pod „účetnictví“ není nijak přínosné? Pokud si každé SVJ bude vytvářes svůj vlastní systém v Excelu, tak určitě vzniknou problémy při předávání apod. Tím že je účetnictí jednotné, každý, kdo alespoň trochu rozumí účetnictví obecně, se v každém SVJ, které ho řádně vede rychle zorientuje.
- Evidence v Excelu (Nemyslím, tím simulace podvojného účetnictí *, ale spíše bývalé jednoduché účetnictví, které by si lidé nějak vytvořili jim nikdy nedá takové informace, jaké může podvojné. Tím, že mám každý zápis podvojně, mám tuto informaci ze dvou stran a tak i mohu např. dohledat, že pokud mám mít „fondu oprav“ 1mio Kč, tak kde opravdu jsou a kudy přitekly.
(* v Excelu lze vést jak „jednoduché“, tak podvojné účetnictí, dělat všemožnou evidenci apod. Záleží jen na schopnostech toho, kdo ty tabulky vytváří – proto buďme opatrní se samostatným výrazem Excel, který může být zavádějící)
Zatímco jednotná forma účetních výkazů velkých firem poskytuje informace pro investory, výkazy SVJ asi nebudou příliš sloužit externím uživatelům (stát nedostane nic, investoři také nejsou), ale hlavně vlastníkům (pokud budou mít zájem).
Chápu, že pro SVJ o 3 členech to může znamenat další náklady (pokud tomu vlastníci vůbec nerozumí), ale jednou jsou to vlatníci, tak by se o to zajímat měli. Navíc pokud tady existuje takový servis jako od pí. Klainové, tak se mohou relativně velmi rychle základní věci zadarmo naučit a pustit se do toho sami. (Nemyslím, že by kurz účta komukoliv uškodil – pak člověk alespoň v televizi neuslyší, že někdo dluží pohledávky apod.) Většinou se takto málo členů asi dohodne, ale jakmile budou mít na účtě víc peněz, věřím, že dřívější dohody přestanou platit a vzniknou problémy, proto by to chtělo mít ve financích pořádek od začátku.
Máte pravdu, že 1+1=2, zůstane zachováno, ale podvojnost tam dodá ještě další rozměr.
Prakticky žádné SVJ neplatí daň z příjmů právnických osob. Můžete objasnit, jak finanční úřad (stát) na SVJ vydělává? Naopak, stát platí řadu úředníků, kteří na FÚ SVJ spravují a kontrolují. Zisk z toho stát určitě nemá.
Funkci účetnictví dokáže ocenit pouze člověk, který mu alespoň trochu rozumí. Je to hodně starý (Luca Pacioli 1494) a mezinárodně srozumitelný jazyk ekonomů.
Učetnictví vzniklo z praktické potřeby řemeslníků a obchodníků. V minulosti se spokojili s ročním sepsáním majetku a závazků. Jejich srovnáním vypočítali obchodní jmění. To srovnali se stavem předchozích let a tím získali představu o přírůstku nebo úbytku majetku. S postupem času začali sledovat v průběhu roku velikost pohledávek, závazků, peněžních prostředků, zásob, nákladů a výnosů apod. Učetní zápisy postupně obsáhly všechny složky majetku (aktiv) a jejich zdrojů (pasiv), takže se z nich stal uzavřený celek neboli podvojné účetnictví. Prvotní zaměření účetnictví bylo pouze pro potřeby podnikatele. Postupně dochází k situacím, že nejen majitel společnosti má zájem o informace z účetnictví společnosti. Učetnictví sloužilo jako důkazní prostředek při vedení sporů. Zejména při užívání a ochraně práv věřitele před dlužníkem a dlužníka před věřitelem. Soudy dávali přednost ěm obchodníkům, kteří řádně vedli záznamy o obchodních transakcí v účetních knihách. Později mají zájem na vedení účetnictví jak daňové, tak i finanční státní orgány. Obecný zákon z konce 19. století zakotvuje povinnost vedení účetních knih a povinnost je uchovávat 10 let od posledního zápisu.
Je ale samozřejmě možné diskutovat o tom, od jaké velikosti mají vznikat SVJ, které povedou normální účetnictví a do jaké velikosti by bylo možné nemít speciální právnickou osobu a kdy by stačila nějaké evidence v exelu.
Takové non-subjekty by ale byly např. vyřazeny z možnosti vzít si úvěr.
Poslední komentáře