Kdo tedy vládne?
Dobrý den. Prosím vás o pomoc při řešení či schválení dané situace.
V červnu 2013 byl na schůzi nájemníků řádně zvolen nový výbor. Ze starého jsem tam zůstal pouze já (Modrý) a z řadového člena jsem se stal předsedou. Naopak předseda (Žlutý) byl „sesazen“ na řadového člena výboru. Druhý a zároveň poslední člen výboru, písemně odstoupil a byl nahrazen volbou (Černý).
Měsíc po volbě jsme se domluvili, že Žlutého nahradíme dalším člověkem (Červený) z domu, protože Žlutý bydlí daleko od domu a nemá na věci kolem správy domu vůbec čas. Na bytovém družstvu mi řekli, že stačí písemný dodatek ke schůzi, kde budou uvedeny volby jednotlivých spoluvlastníků, tzn. to, zda s Červeným souhlasí či ne. A že se to může udělat ještě před zápisem do obch. rejstříku. Důležité je, že Žlutý souhlasil, neměl s odstoupením problém.
Mezitím, než se všichni domluvili, nám ta samá osoba na byťáku řekla, že to takto nejde, že musí být nová schůze a volba. Ta se uskutečnila, kde byl tedy pan Červený oficiálně zvolen a Žlutý odstoupil.
A nyní moje otázka, kdo tedy má pravomoci, když nový výbor, zvolený v červnu, tzn. Modrý, Černý a nyní Červený nejsou zapsáni v obch. rejstříku, ale na schůzích zvoleni byli?
Díky moc
Pokud máte dojem, že předseda společenství vládne a přitom máte schůze nájemníků, místo shromáždění vlastníků, patrně bez schopnosti pořídit alespoň chatrný zápis o jednání, kde se místo domlouvání jakž takž regulérně hlasuje, pak bych hodil ručník do ringu a zajímal se, zda je možné si někoho informovaného najmout. Každý přeci nemusí umět všechno.
Možná jsem ten celý román napsal s chybami. Jsme vlastníci bytových jednotek. A jde mi o to, zda mám pravomoc (podpisy na plat. příkazech, aj) jako předseda, i když stále nejsem zapsán v obch. rejstříku. Řádné volby, samozřejmě proběhly, ale ještě není nový výbor zapsán v rejstříku.
Záleží na Vaší bance a jejich schopnosti. Řešil jsem podobný problém a FIO banka trvá na tom, aby nový výbor byl uveden ve výpisu na serveru justice.cz a nic jiného neakceptují (mimochodem, na justice.cz se změna projevila asi měsíc po zápisu do rejstříku SVJ). Pak už stačilo dojít do banky (ve dvou – dle stanov na písemné úkony potřebuju podpis dalšího člena výboru) a zřídit dispoziční právo novým členům výboru.
Můj právník to sice označil za neschopnost banky (podle něj je postačující zápis ze shromáždění a banka se nemá odvolávat na nějaké výpisy), ale u bezpoplatkové banky jsem ochotný akceptovat určitou míru diskomfortu a tak jsem počkal.
Pokud potřebujete přístup k účtu hned a bývalý předseda spolupracuje, můžete Vám přidělit dispoziční právo v bance tak jako tak.
Solidní bance nepostačí nějaký kus papíru. Vyžaduje samozřejmě, aby osoby, které tvrdí, že zastupují vlastníka účtu,byly zapsány v rejstříku.
Pokud se vaše banka spokojí s tím, že jí kdosi donese cosi, změňte banku.
lake
I když budete podepisovat s chutí, tak si ty platební příkazy můžete strčit někam. V bance musíte mít podpisové právo A to budete mít tehdy, až v bance předložíte výpis z rejstříku společenství, kde budete uveden jako předseda výboru SVJ.Zatím musí podepisovat starý předseda + jeden další člen výboru SVJ.
Samozřejmě musíte vyhovět bance, která musí mít jistotu, že vás může pustit k účtu. Jiné písemnosti podepisovat můžete. Jak vidíte levape, svět je barevný a vy tam se svou slušností taky zapadáte.
Neplatí,že v bance může podepisovat příkazy " starý předseda + jeden další člen výboru SVJ". Levape si plete vlastnictví bankovního účtu s dispozičním právem k účtu.
V bance podepisuje ten, kdo má dnes dispoziční právo k účtu. To může být prakticky kdokoliv: pouze předseda, či pouze účetní, či dva členové výboru společně, či tři členové výboru společně, případně jakákoliv jiná osoba či kombinace osob.
Změnu dispozičního práva musí v bance provést vlastník účtu, to jest SVJ zastoupené osobou či osobami zapsanými v rejstříku. Nově zvolený předsda, který se ani nenamáhal nahlásit rejstříkovému soudu změnu ve složení statutárního orgánu, bude v bance odmítnut. Dobře mu tak.
lake
Poslední komentáře