kdo hradi vlozkovani kominu
Po revizi komínů bylo zjištěno, že je zapotřebí téměř všechny komíny převložkovat nebo vyvložkovat. Platí si to každý byt sám, nebo to spadá do úhrady ze společných prostředků? Děkuji Supová
Vážená paní Supová. Odpověď pro vás není jednoduchá.
Všechny nově připojené plynové spotřebiče do komínů minimálně za posledních 30 let v souladu s normou musí být připojeny jen na vyvložkovaný komín. Proč ve vašem případě není, nemohu zodpovědět.
Takže vyvložkování za posledních 30 let měl uhradit ten, na čí náklady byl pořízen plynový spotřebič.
Před převodem bytů do osobního vlastnictví měl hradit původní vlastník.
Po převodu bytů do osobního vlastnictví je prováděna instalace nového plynového spotřebiče na náklady vlastníka bytu (jednotky), který je povinnen na svůj náklad splnit veškeré zákonné a technické normy pro instalaci nového plynového spotřebiče, byť se jedná o výměnu za původní spotřebič. Zde samozřejmě platí ustanovení „Prohlášení…“, případně jednotlivých „Smluv o převodu jednotky do osobního vlastnictví“, a „STANOV SVJ“, jak je určeno komínové těleso, případně jeho opravy.
Pozn.: jsou SVJ, kde „komínové těleso“ v celé své stavební délce patří do vlastnictví jednotky.
Matějka
Dobrý den, pokud nemáte toto přesně stanoveno v prohlášení vlastníka, domnívám se, že vzhledem k dalšímu výhledu na hospodaření SVJ, by bylo vhodnější, aby si vlastní výduch odkouření financoval ten, který ho používá. Vzásadě pokud se rozhodnete k úhradě některých komínů jako společné části z DZ-FO, bylo by vhodné k tomuto přijmout usnesení Shromáždění včetně závazku SVJ takto postupovat i u dalších vlastníků v budoucnu, až doslouží jejich komíny. s pozdravem, Petr Vávra
Vážený pane Vávro, je tu jeden rozdíl. Zatímco u balkonů/lodžií přístupných z jednotky je jasné, kdo je bude užívat (a budou mu tedy k disposici jako vymezení společné části domu), u komínů je to složitejší, protože typicky procházejí domem, navíc často na hranici více jednotek. Kdo je měl daný komín (komínový průduch) podle Vás užívat?
(Nepište, prosím, že ten, kdo si průduch před desítkami let zabral. To s právním řešením nemám mnoho společného.)
Děkuji.
FilipN
Dobrý den, chápu, souhlasíte, že závazný je kolaudovaný stav? Vůbec neuvažuji o diskuzi, že se řeší komíny, které nejsou zkolaudované k jednotkám. s pozdravem Petr Vávra
Z dotazu lze soudit, že většina BJ využívá komínové průduchy k zajištění tepla v BJ. Neuvádí co je zdrojem tepla zda WAW, etáž. topení. Výjímkou může být odkouření do fasády. Z toho důvodu bych považoval za rozumné úhradu za vyvložkování od SVJ, nikoliv vlastníky. Totéž pak s úhradou prohlídek. Současně tím bude zajištěna společně větší bezpečnost všech. Souhlas, že by to mělo být řešeno v Prohlášení vlastníka, protože komínové průduchy jsou převážně součástí středových nosných zdí, a ty jsou společnou částí domu.
Děkuji všem za rady, ale nejsem z toho o mnoho moudřejší. Komíny jsou v Prohlášení vlastníka definovány jako společná část domu. Revize a čištění hradíme společně. V současné době se musí vložkovat do oceli při výměně spotřebiče (jde o plynové kotle nebo karmy). Přijde mi trochu nespravedlivé, že ti co bydlí v přízemí budou mít náklady neporovnatelně vyšší než ti co bydlí „pod střechou“. Ale stále nevím, jak zdůvodnit návrh na hrazení vložkování komínů ze společných prostředků. Je to zajištění provozuschopnosti komína nebo ne? Bezpečnost všech je taky dobrý argument, ale asi spíše podpůrný než rozhodující. Děkuji panu Kolari i Matejkovi i všem ostatním radilům. Supová
Vážená paní Supová, máte-li v „Prohlášení…“ stanoveno tak jak uvádíte, z pohledu bezpečnosti bych nechal všechny nyní užívané komíny vyvložkovat.
Technickou otázkou je, zda nerezovou ocelí – jedná se o kulatý profil, který sníží odtahový průřez komínu nebo umělohmotnou „nohavicí“, která vyplní profil komínu po obvodě, tedy zachová stávající průřez komínu, je ale o něco finančně náročnější.
Matějka
Paní Supová, po vašem upřesnění, že „komíny“ jsou dle Prohlášení společnou částí domu, vám dle mého názoru nic nebrání v tom postupovat podle §13/1) „Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu ,který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak“.
Dobrý den, jsem přesvědčen, že pravidelná údržba, je k rozúčtování jednotlivým vlastníkům jako běžná služba. s pozdravem, Petr Vávra
Pane Vávro, souhlasil bych s názorem, že jde o „služby“ jedná-li se o čištění komínů, nikoliv jejich vložkování. I pak si myslím, pokud využívají komínové průduchy všichni, ať už topí WAW nebo etáž. topením s vývody spalin do komína, že by mohlo tuto společně vykonávanou službu hradit SVJ.
Dotaz ale zněl na vložkování komínových průduchů. Zde si myslím, že jde svým způsobem o zásah do původního tech. stavu s následnou změnou tech. vlastností komínového průduchu po jeho vyvložkování („kyselinovzdornosti“) vůči splodinám ze spalování plynu. Nejsem si jist, zda by to nemohlo být klasifikováno i jako „tech. zhodnocení – změna původních vlastností“. To by možná mohli posoudit lépe jiní „zdejší“ odborníci.
Poslední komentáře