Kamery u zvonků pro několik vlastníků - jak řešit trvalé krádeže
Máme problém. Jsme novostavba a u zvonků byly instalovány kamery a kdo chtěl mohl si zakoupit videotelefon (8.000 Kč) aby viděl, kdo přichází. Nyní se nám rozmohly krádeže a nová instalace každé kamery stojí 6.000 Kč (za poslední měsíc 20tis Kč). Výbor zastavil nové instlace a chce nechat rozhodnutí na nejbližší schůzi SVJ. Těch pár majitelů kamer pochopitelně zuří a žádá, aby kamery byly trvale obnovovány. Mé otázky jsou:
- mají na to právo (argumentují tím, že kamery tam byly při nákupu bytu a pokud se nebudou stále kupovat nové vzniká jim škoda ve výši původní ceny videotelefonu).
- pokud SVJ rozhodne, že kamery se již kupovat nebudou, je SVJ povinno těch pár majitelů odškodnit a musí to být původní cenou videotelefonu (záruky na dům i vybavení byly 2 roky a již skončily).
- může schůze SVJ schválit, že náklady na nové kamery půjdou k tíži pouze majitelům videotelefonů, kteří se nahlásí? A pochopitelně pokud se nenahlásí, neměli by mít nárok ani na (případné) odškodné.
Děkuji za pomoc. M.Diviš
Dobrý den,
- chyba je, že nemáte pojištěný objekt, pokud máte vhodnou pojistku, lze jistě uplatnit po prošetření PČR na pojišťovně.
- Činnost Výboru SVJ bu měla směřovat k předcházení krádeží. Technická opatření mechanická + vhodné stálé osvětlení prostoru + možné další nahrávání kamerového systému.
s pozdravem Petr Vávra
Vážený pane M.Diviši.
K otázce č.1 a č.2. Nahlédněte prosím do „Prohlášení…“, jak je určen videotelefon. Jedná se o společnou část domu všech vlatníků? Nebo se jedná o společnou část domu, která je společná jen některým vlastníků dle §4, odst.2, písm.c) ZoVB?
V souladu s „Prohlášením…“ by mělo být i ve stanovách SVJ stanoveno, v části Hospodaření, jakým způsobem bude prováděna úhrada za toto technické zařízení.
K otázce č.3. Na základě „Prohlášení…“ a „Stanov…“ schůze shromáždění může určit, že veškeré náklady na provoz a údržbu včetně vandalismu půjdou k tíži těch vlastníků, kteří měli své jednotky videotelefonem vybaveny. Předpokládám, že dům je pojištěn, krádež kamer by mohla být pojistnou událostí.
Matějka
Pojišťovna v případě krádeže plní pouze v případě, že byly prokazatelně překonány překážky krádeži bránící (byl vylomen zámek, rozbito okno apod.), což v případě předmětů volně přístupných a umístěných ve společných částech domu zjevně nebude ten případ. Nevím, jakém máte zkušenosti s plněním od pojišťovny. Pokud máte s pojišťovnou opačnou zkušenost, řád si ji přečtu.
FilipN
Dobrý den, předpokládám, že zmíněná kamera je nějakým způsobem zamontována do objektu. (zkušenost mám s pojišťovnou při odmontování dešťového svodu – vyšetřeno PČR – pojišťovna uhradila veškeré náklady spojené z novou instalací – událo se opakovaně). s pozdravem, Petr Vávra
Je rozdíl z hlediska pojištění a plnění pojišťovnou mezi součástí domu „zvenčí a uvnitř“. Kamerový systém může být součástí pojištění domu ale plnění pro výše uvedené krádeže bude za předpokladu „překonání překážek“, t.j. zámků vchod. dveří domu (jak uvádí p.Filip),třídy zabezpečení, nebo jiné způsobu vloupání, výše spoluúčasti a j. Jinak by to bylo posuzováno, kdyby šlo o kamery namontované na objektu zvenčí, např. jako svodové roury.
Dobrý den, Vaše stanovisko je nejasné, kamera, která jistě volně neleží na parapetu a je tudíž přimontována k domu stejně jako svod. s pozdravem, Petr Vávra
„Stejně jako svod“, bylo míněno srovnání, že jde o namontovanou kameru na pevně zakotveném držáku na „fasádní straně“, zvenku (tak jako je tomu u svodové roury na fasádě), v nějaké výšce(ne v dosahu rukou)a určitě ne položenou na parapetu. Snad je to srozumitelnější. Detail kotvení nepopisuji.
Poslední komentáře