Kalorimetr
Dobrý den,
chci se zeptat, kodo zodpovídá za správnou funkci kalorimetru. Tento
kalorimetr není zahrnut do společných částí domu, spol. čísti domu
končí u uzavíracích ventilů armatur.Kalorimetr je ve výměníku který
spadá do vlastnictví majitele bytové jednotky. Děkuji za info
Řeším podobný problém. Koupil jsem byt, kde je kaloriometr 4 roky nefunkční (byt nikdo neužíval). Po převzetí funkce předsedy SVJ (1/2 roku) jsem zjistil, že dalších 11 má propadlou kalibraci (doklady nejsou už z doby, kdy byly údajně nové a to nikdo neví), už více než rok a to se podle nich účtovalo. V současnosti mojí osobu napadá bývalá předsedkyně za jeho nefunkčnost, přitom provedení kalibrací byla její povinnost, což ovšem už teď neuzá. Podle mého je majitel ten, kdo dodává energii. U nás je to SVJ a měřáky jsou také SVJ akorát ve finále si to platíme sami.
Nejspíše Mek-u nemáte pravdu, lze předpokládat, že v bytě nemáte žádný kalorimetr. O bóže a vy děláte předsedu.
Je jich 12 kousků od „Ista“. Tem můj se zasekl na jedné hodnotě a stále se ji drží a další dva počítají o půlku pomaleji. Byl tady i technik, který je prohlížel na kalibraci a doporučil výměnu za nové, neboť není znám jejich původ. Cena za 1ks je 2700kč včetně motáže a certifikátu. Také vím kde jsou namontované. A vaši poznámku beru jako odlechčení diskuse.
Mek, je třeba si uvědomit, nastudovat, co je to ten kalolimetr, ten skutečně visí na radiátoru, trubce? To je Doprimo něco? Na webu Isty je kalolimetr nedohledatelný. Co tak sdělit typ toho přístroje? Pak jako předseda musíte vědět, čí to je vlastnictví.
Omlouvám se všem, při znovu čtení toho co jsem napsal, jsem si vědomil špatný název zařízení, čímž si na mojí osobě za tuto chybu vylilo mindrák pár lidí. Ale k věci. Jedná se oměřící přístroj Sensonic II od společnosti Ista. Každý byt má svúj okruh topení a do společných prostor vystupují pouze dvě trubky a jsou připojeny k hlavnámu rozvodu a na vztupu je umístěn měřící přístroj, to vše je uzavřeno ve společné skříni. Každý byt v domě se dá uzavřít samostatně na vztupu a výstupu, což využívají někteří majitelé bytů. A teď problém – všem měřícím přístrojům končila kalibrace do 31.12.2011. Nikdo to neřešil, přestože ve stanovách se rozpočítává topení dle měřících přístrojů. K těmto ale neexistuje žádný průvodní list o kaliraci nebo stavu nebo atest, jen je namostovali a asi 6 prvních majitelů bytů zaplatilo a dostali jen paragon a nic. O dalších 6 nikdo nic nevěděl. Po nastěhování dalších dvou majitelů se zjistilo, že dva měřící přístroje nefungují a tak je prohodili za ty v nekoupených bytech. Po čtyřech letech se byty prodaly, letos v létě. Od září jsem byl zvolen předsedou a začal jsem toto řešit. Problém je v tom, že bývalá předsedkyně mě hned napadá za vadný měřák, přitom vlastně nikdo neví jak ty ostatní fungujou, obzvlášť, když v loňské zimě měi ztrátu na energiích po rozpočítání 35 procent! Ona měla vše v pořádku ale jakmile jsem to zjistil, je to moje vina. Procházel jsem doklady SVJ, obcházel byty a nikde nejsou jaké koliv doklady k měřákům – ke všem, na teplo, vodu, elektro, prostě nic a to podle těchto zařízení se rozúčtovávají dodané enegie 4 roky. Všechny měřáky jsou umístěny ve společných prostorách a SVJ má smlouvy na dodávky energií a ty pak pouští do bytů. Samozřejmě, že neexistují smluvy o dodávkách energií mezi majitely bytů a SVJ. Jasností je to, že my noví majitelé nemáme ve smlově uvedeno, že všechny měř. přístroje jsou součástí bytu ale od stykače, a uzavíracích kohoutů je to naše vlastnictví. Tak mi řekněte kdo je majitel, kdo zodovídá za kalibraci a kdo to bude platit? A jak mám majitelům bytů říci, že budou za přístroje platit, když toto mělo být do loňského roku a letošní vyúčtování je pro kočku. Nové měřáky budou od ledna namontované, pokud je členové SVJ schválí. A jak teď. 4 byty byly prázdné od ledna do července, noví nájemníci se nastěhovali ve druhé polovině roku. A správa bytových domů, co vede účetnictví a rozpočítává náklady to umí jen za celý rok.
Pane Maku,
přístroj, který máte, je skutečně kalorimetr (slouží k měření
tepla). To pouze místní prosťáčci neumějí nic poradit, ale mají potřebu
něco zbytečného plácnout.
Pokud nemáte kopii protokolu o ověření typu měřidla: Obraťte se na metrologické středisko a požádejte prostě ověření kalorimetrů. Nic jiného k tomu nevymyslíme. Je-li přístroj vadný, nebo má vadná čidla, musí napřed do servisu. Poškozený kalorimetr pochopitelně nelze ověřit.
Ve Vašem velmi nepřehledném příspěvku je pouze jediný dotaz: „Tak mi řekněte kdo je majitel, kdo zodovídá za kalibraci a kdo to bude platit?“ Odpovím Vám.
- Kdo je majitel kalorimetru – to musíte vědět vy. Koupil jste byt. Jeho součásti a příslušenství jsou vyjmenovány v Prohlášení vlastníka. My netušíme co tam máte či nemáte. Také společná technická zařízení domu jsou vyjmenována v Prohlášení vlastníka. Nejsou-li kalorimetry ani společné, ani nepatří k bytům, jsou nejspíše stále ve vlastnictví původního vlastníka budovy. Může si je odnést.
- Kdo zodpovídá za kalibraci – to je nesmyslný dotaz a už jednou jsem to v této diskusi napsal. Odpovědnost lze mít pouze za splnění zákonné povinnosti, nebo smluvního závazku. Žádná z obou možností nenastala.
- Kdo to bude platit – to bohužel nevím. Nejsem jasnovidec. Možná nikdo a ve vašem domě se bude rozúčtovat podle započitatelných podlahových ploch. Kdo ví?
Napsal jste: „… 4 byty byly prázdné od ledna do července
…“
Zcela bezvýznamné sdělení. Byty měly po celou tuto dobu svého vlastníka.
Ten hradil zálohy a jemu se účtovala alespoň minimální částka ve výši
60& průměru domu (pokud rozúčtujete podle vyhlášky č.
372/2001 Sb.).
Napsal jste: „… správa bytových domů, co vede účetnictví a
rozpočítává náklady to umí jen za celý rok.“
Vyhoďte ty neschopné rozúčtovatele. Pokud někdo neumí rozúčtovat
náklady za část zúčtovacího období, pak je jasné, že nečetl vyhlášku
č. 372/2001 Sb.. Jak tedy může takový neumětel provádět rozúčtování a
brát za to peníze?
lake
- "Napsal jste: „… 4 byty byly prázdné od ledna do července …“
Celý dům byl v insolvenci od r.2008, čtyři byty se prodaly až letos v létě 2012, po celou dobu byly ve správě insolvenčního správce a ten v pravomoci nemůže tyto náklady hradit. Bohužel SVJ se také nepřipojilo k insol. řízení, což nechápu.
K měřákům: Ať hledám, jak hledám, nic. V „Prohlášení vlastníka“ není žádná zmínka o měřících přístrojích na teplo – kaloriometrech, pouze vodoměry a elektroměry. Kupní smlouva na byt – nic. Prvních 6 majitelů dalo do stanov rozpočítávání „tepla“ podle měřících přístrojů. Stavitel, než zkrachoval, jim měřáky prodal – dostali jen paragon.
Mám takový pocit, že to asi v SVJ nerozpletu.
Vlastnictví kalorimetrů
U šesti z nich znáte vlastníka věci, u čtyř dalších vlastníka neznáte. SVJ by tedy mělo přestat řešit otázku vlastnictví kalorimetrů: je naprosto jasné, že nejsou společnou částí domu. Jsou tedy mimo právní dosah společenství a jeho nejvyššího orgánu - shromáždění.
Kdo zaplatí ověření
SVJ není oprávněno přikazovat vlastníkům, aby si svá měřidla nechali ověřit. SVJ může takové hromadné ověření zorganizovat, budou-li vlastníci měřidel souhlasit. Všem je jistě jasné, že bez ověřených kalorimetrů na vstupech do všech bytů nelze jejich náměry použít k rozúčtování.
lake
Otázka je špatně položena. To je jako byste se ptal kdo odpovídá za správnou funkci osobního automobilu. Vlastník auta to není – ten zajisté může ponechat svůj automobil porouchaný a nefunkční a není jeho povinností jej opravit. Pouze s ním v takovém stavu nemůže vyjet na veřejnou komunikaci.
Co kdybyste raději místo hádanek napsal o co Vám skutečně jde?
lake
Poslední komentáře